Mutluluk Nedir?

Mutluluk biraz da hayatı kutsamaktır. Evren’in, Güneş’in, gökyüzünün, doğanın, rüzgarın, rengarenk açan çiçeklerin, koca gövdeli ağaçların bir parçası olduğun için şükran duymaktır. Sahip olduklarını küçümsememek, hayal ettiklerin için çalışmak; ama sahip olamadıkların için kendine hoyrat davranmamaktır. 

Mutluluk akışa uyum sağlamak, her şeyin tam da olması gerektiği zamanda, olması gerektiği şekilde ilerlediğini bilmektir. Müdahale edemediğin şeyleri yüreklice buyur etmek, anıların kıymetini bilerek gerektiğinde veda etmektir. Mutluluk senin ve hayatının mükemmel olması değil hatalarınla birlikte kendi özüne güvenmektir. “O zamanki bildiklerimle en doğrusunu yaptım. Şimdi daha iyi bir ben var ve daha iyisini yapacağım” diyebilmektir. 

Mutluluk sen kalbini açtığında evrenin seni kucaklayacağına inanmaktır. Kendini ve her şeyi koşulsuz sevmek, kör gecenin sabahında aydınlığı göreceğini bilmektir. Bazen de güneş görmek için panjurları açma gayretine sahip olmaktır. 

Mutluluk her koşulda ruhunu besleyecek bir yol bulmaktır. Üretmektir, duvarı saran saçaklı bir sarmaşığın altına güzel bir kadın yüzü çizmektir. Mutluluk hayatını, odanı, çekmeceni, ilişkilerini festivale, sanata çevirmektir. 

Mutluluk rastgele ekmek attığın balıklardan hiçbir karşılık beklemediğin gibi insanlara olan ilginden ve sevginden de karşılık ve çıkar beklememektir. 

Mutluluk seni yaralayan, hayal kırıklığına uğratan, üzen, canını yakan kişilerin kinini nefretini yıllarca kendine yük etmektense bir uçan balona yükleyip havalanmalarına izin vermek; kimse için değil kendin için herkesi ve her şeyi affetmektir. Mutluluk hatalarından alman gerekeni alıp, kendini affetmektir. 

Mutluluk kendi kendini sabote etmemek, geçmişin ve geleceğin sularında gereksiz yüzmemek, limitlere inanmamak, hayatın mizahına ve yöntemlerine teslim olmak, küsmeden çalışmaktır.

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.