Sonbaharı Mutlu Karşılamanın Çaresi: Hygge

Hygge nedir?

Hygge son yıllarda duyduğum, tam bir Türkçe karşılığı olmayan Danimarkalıların mutlu yaşam formülü olarak lanse edilen bir kavram. Soğuktan kıvranan Danimarkalılar kendi kendilerine bir konfor alanı oluşturmuş ve zorlu, yağmurlu, soğuk, karanlık kış günlerinde sıcaklık, huzur, rahatlık, mutluluk hissi veren Hygge kavramını yaratmışlar.

Malum Ekim geldi; deniz, kum, güneşe veda ettik. Aramızda morali bozulanlar var.:) Ucundan kenarından Hygge kavramını hayatımıza katsak fena olmaz diye düşünüyorum. 

7 Hygge Önerisi

1)  Mum: Hygge felsefesinde doğal ışık önemli bir konu. Danimarkalıların tükettiği mum miktarına dair istatistikleri okuduğumda inanamamıştım. Ama mum ışığı içeren fotoğrafların bile rahatlatıcı bir etkisi olduğu kesin. Şömine ateşi(bu yok kabul), mum ışıkları, tatlı minik led ışıklar Hygge atmosferini oluştururken en etkili konular.

2) Sıcaklık hissi veren eşyalar: Hygge felsefesi diyor ki; koltuğun üzerinde kareli battaniyeleriniz, peluş örtüleriniz efendime söyleyeyim şallarınız eksik olmasın.

3) Sıcak İçecekler: Şöyle güzel bir kupada çay/kahve türevleri ile keyif yapmak tam hygge işi. Tabii ki kendi kültürümüze uyarlayalım derseniz tarçınlı bir salepe de kimse hayır demez.

4) Rahatlatıcı hobiler: Her akşam yarım saat battaniyeyi çekip, mum ışığını hazırlayıp kitap okumak mesela? Bitki işleri ile uğraşmak, yeni yemek tarifleri denemek, rafları reçellerle doldurmak. Yün çoraplarla, sev

diklerinizle birlikte dizi/film izlemek.

5) Tatlı: Fırından çıkmış çikolatalı kekin kokusu tam bir Hygge anı. 🙂 Danimarkalılar tatlıya, şekere düşkünler. Sağlıklı tatlı tariflerinizle ortamı şenlendirebilirsiniz.

6) Doğada olmak: Uzun yürüyüşler, çıkmışken yerlere dökülen birkaç yaprak kozalak toplamak. Miss.

7) Teknolojye ara vermek: Tv, telefon, bilgisayar gibi teknolojik aletlerden bir süreliğine uzaklaşıp kitap, dostlarla sohbet gibi konulara yönelmek.

Görüldüğü üzre Hygge felsefesi fazla para gerektirmeyen, bizim “pijama, terlik, televizyon” mottomuzun biraz daha estetik hali. An’da olmak, mindfulness diğer bir deyişle farkında olarak boş anların tadını çıkarmak, sakinlik, minnettarlık, birliktelik, sevgi, gerilimden ve nefretten uzak bir atmosfer yaratmak hygge felsefesini çağrıştırıyor.

Ne dersiniz? Fena mı olur evde bir hygge köşesi? Patikleri giyip, mumları yakıp, kestaneleri pişirip Anne With An E izleyesim geldi.:) Tam bir sonbahar-kış dizisi. Kafa yormayan bir dizi arayışındaysanız öneririm.

Ara sıra kendimize mutlu fotoğraf karelerini andıran, anılar yarattığımız bir sonbahar-kış olsun. Hygge esintisi içeren fotoğraflar çektikçe instagrama ekleyeceğim. 🙂

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. 

One Reply to “Sonbaharı Mutlu Karşılamanın Çaresi: Hygge”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.