Olumlama Hakkında Her Şey

Yeni Yıla Hazırlık Serisi dördüncü haftanın konusu “Olumlama Hakkında Her Şey” Fakat öncesinde bu konulara ön yargısı olan kişiler için bir not düşmek istedim. Ülkemizde ve Dünya’da Pozitif düşünce, çekim yasası gibi kavramların suyu çıkarıldığı için safsata olarak görebilirsiniz.

Olumlama konusunun neden hayatı etkilediğini anlamak için belki beyninizin ne sıklıkta otomatik negatif düşünce ürettiğini, bu negatif düşüncelerin günlük yaşamınızda davranışlarınıza ve duruşunuza ne kadar etkisi olabileceğini biraz fark etmek gerekebilir. Aynı şekilde beynin ne kadar kolay kandırılabilen bir organ olduğunu, negatif düşüncelerle kendinize koyduğunuz limitler ve varsayımlar yüzünden yapabileceğiniz onlarca hedeften nasıl uzaklaştığınızı fark etmeniz gerekebilir. Beyne aşağıdan yukarı verilen komutların etkisini anlamak için aklınıza hiçbir kaynak gelmiyorsa başlangıç için Verimliliği Artırmanın Yolları yazısında bir online eğitimi çevirmiştim, inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Ben bugünkü yazımda şu an severek okuduğum “Başarı İlkeleri” kitabını kaynak alacağım. Henüz kitabın 3’te birini okudum.(600 küsür sayfa) ama hızlıca ilerleyip unutmak istemiyorum, dönüp dönüp okuyacağım çok fazla kısım var. İçi dolu kişisel gelişim kitaplarından biri, okumanızı öneririm. Yazımın içeriğinde aşağıdaki konu başlıkları yer alıyor;

 • Olumlama Nedir?
 • Jim Carrey’nin Olumlamala Örneği
 • Etkili Olumlamalar İçin 7 Madde
 • Olumlama  Nasıl Kullanılmalı? 
 • Olumlamaların Başka Kullanım Şekilleri

Olumlama Nedir?

Geçtiğimiz haftanın konusu Konfor Alanından Çıkmak‘tı. Konfor alanını genişletmenin bir yolu, bilinçaltını yeni düşünceler ve imajlar ile bombardımana tutmaktır. Mesela yüklü bir banka hesabı, fit bir vücut, heyecan verici bir iş, iyi bir sosyal çevre, unutulmaz seyahatler… Buna dayanan tekniğe olumlama denir. Olumlama bir hedefi gerçekleşmiş haliyle tarif eden bir cümle kurmaktır; “Kaş’ta denizi gören villamda sevdiklerimle günbatımı seyrediyorum.” ya da “Şu an xx kiloya düşmenin hafifliğiyle kendimi sağlıklı ve fit hissediyorum.”

Jim Carrey’nin Olumlama Örneği

Ben sihre hep inanmışımdır. Bu kasabada hiçbir şey yapmazken de her gece Mulholland Drive’a gidip şehre bakardım. Kollarımı ayaklarımın altında uzanan şehre doğru açar “Herkes benimle çalışmak istiyor. Ben gerçekten de çok iyi bir aktörüm. Ne kadar çok film teklifleri alıyorum.” derdim. Bunları üst üste tekrar ederdim. Resmen kendimi önümde sırada bekleyen birkaç film olduğuna inandırırdım. Sonra o tepeden aşağı inerken kendimi tüm dünyanın karşısına çıkmaya, herkesi fethetmeye hazır hissederdim. “Bütün film teklifleri beni bekliyor, sadece ben daha duyamadım o kadar” derdim. Bu yaptığım tamamen bir olumlama, aile geçmişimden kaynaklı şeylere karşı bir panzehirdi.(1994 tarihli bir röportajından alıntı)

Not: Ek olarak Jim Carrey henüz ünlü değilken kendi kendine 10 milyon dolarlık bir çek yazıp cebinde taşıyan sonra bu servete misliyle ulaşan kişilerden. Tabii ki sadece olumlu düşünerek ulaşmadı; ama kendisine hiç inanmasaydı, sürekli negatif düşünce üretseydi, şikayet ve bahane üretseydi başarabilecek miydi? Devam edecek gücü kendinde bulacak mıydı?

Etkili Olumlamalar İçin 7 Madde

 1. Cümleleriniz Ben ile başlamalı: Ben kelimesi her dildeki en güçlü kelimedir. Bilinçaltı ben ile başlayan her cümleyi alır ve bir emir kipi olarak algılar. Gerçekleştirilmesi gereken bir emir olur. 
 2. Şimdiki zamanı kullanın: Olmasını istediklerinizi olmuş gibi ve şimdiki zamanda ifade edin.
 3. Yanlış: Kendime yeni bir Mercedes alacağım. // Doğru: Şu anda yeni Mercedes’imi sürmenin keyfini çıkarıyorum.

 4. Negatif cümlelerle olumlama yapmayın: Bilinçaltı hayır ve olmasın gibi sözcükleri duymaz. Bilinçaltı hayaller, imajlar, görsellere göre düşünür. “Kapıyı çarpma” dediğinizde zihinde kapının çarpması canlanır. “Artık uçmaktan hiç korkmuyorum” ifadesi, uçaktan korkma görselini canlandırır. “Uçma heyecanını çok seviyorum” ifadesi ise bir keyif görselini akla getirir. 
 5. Net olun: Üstü kapalı olumlamalar belirsiz sonuçlar yaratır. “Kırmızı spor arabamı kullanıyorum” demek yerine “Yeni kırmızı xx model spor arabamı kullanıyorum” diyin. 
 6. -yorum ile biten bir eylem sözcüğü kullanın: Aktif eylem fiilleri o eylemin o anda yapıldığı duygusunu uyandırdığı için çok daha etkilidir. “Kendimi açık ve net olarak ifade edeceğim” demek yerine “kendimi açık ve net olarak ifade ediyorum” cümlesi daha etkili. 
 7. Cümlenizde en az bir tane duygu uyandıracak sözcük bulunsun: Hedefinizi gerçekleştirmiş olsaydınız nasıl hissederdiniz? Ruh eşinizi bulmak istiyorsunuz, şu an bulmuş olsaydınız nasıl hissederdiniz? Bu frekansı, enerjiyi yakalamak çok önemli. “İdeal kilomu koruyorum” demek yerine, “xx kiloda kendimi son derece keyifli, uçacak kadar mutlu hissediyorum.” demek, bir reklam tınısı vermek etkilidir. Bilinçaltı tınıları ve kafiyeyi sever. 
 8. Kendiniz için olumlama yapın başkaları için değil: “Çocuğumun odasını temizlemesini istiyorum” bir olumlama cümlesi değil. 🙂 Bu method işe yarasaydı hayatlarımız kaosa dönüşürdü.
Olumlama
Olumlama Nedir?

Olumlama Nasıl Kullanılmalı? 

 1. Olumlamalarınızı günde en az iki, üç kez tekrar edin. Bunun için en uygun zaman sabahları, tekrar odaklanabilmeniz için öğlen saatleri ve gece yatmadan öncedir. 
 2. Uygun bir yerdeyseniz olumlamaları yüksek sesle okuyun. 
 3. Gözlerinizi kapayın ve kendinizi olumlamadaki halde hayal edin. Bu sahneye sanki kendinizi görüyor, dışarıdan izliyormuş gibi bakın. Başka bir deyişle gerçekten yaşar gibi olun.
 4. Olumlamalarınızın tanımladığı hedefler gerçekleştiğinde duyabileceğiniz sesleri duymaya çalışın. Alkış sesi, arkadaşlarınızın sizi kutlama sesleri vs.
 5. Bu başarıyı elde ettiğinizde neler hissedebileceğinizi hissedin. Duygular ne kadar güçlü olursa, işlem de o kadar kuvvetli olur. 

Olumlamaların Başka Kullanım Şekilleri

 • Olumlamalarınızı bir karta yazıp evinizde bir yere asın.
 • Sahip olmayı arzu ettiğiniz şeylerin resimlerini evinize asın. Bu resimlere kendi fotoğraflarınızı ekleyebilirsiniz. Bunun için İlham Panosu(vision board) oluşturabilirsiniz. Yeni Yıla Hazırlık Serisi‘nde ben de yeni bir Hayal Panosu hazırlayıp yayınladım.
 • Olumlamalarınızı boşa geçirdiğiniz zamanlarda, mesela sıra beklerken, egzersiz yaparken, araç kullanırken tekrar edin. İçinizden tekrar edebileceğiniz gibi yüksek sesle de söyleyebilirsiniz. 
 • Olumlamalarınızı kaydedin ve çalışırken, egzersiz yaparken, araç kullanırken veya uyamadan önce açıp dinleyin. 
 • Olumlamalarınızı bilgisayarınızda, tabletinizde veya telefonunuzda ekran koruyucu yapın. 

Yazımı Albert Einstein’ın bir sözü ile noktalayacağım “Hayal gücü her şeydir. Hayatın size hazırladıklarının ön gösterimidir.

Önümüzdeki Pazar, Süreklilik konusunu ele alarak Yeni Yıla Hazırlık Serisi‘ne devam edeceğim. 

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

 

 

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.