Hayal Panosu 2020

Kasım başından bu yana yazdığım Yeni Yıla Hazırlık Serisi‘nde son haftadayız.:) Yarın yeni yıl için kendime koyduğum nicel hedeflerimi, 4’er aylık planlarımı yazacağım. Fakat ondan önce; hayal panosu.

Bu yıl kendime yeni yıl hediyesi olarak “vision board-hayal panosu” hazırladım. Daha önce en klasik yöntem ile nasıl hayal panosu hazırlanabileceğini yazmıştım. Bu sefer arkadaşlarımızın hediye ettiği pano ile daha uğraşılmış bir yöntem tercih ettim. 🙂 Pinterest uygulamasından bana ilham veren, motive eden, senemin içinde yer etmesini istediğim görselleri seçerek kare ölçülerle fotoğrafçıda bastırdım. Ve aşağıdaki hale getirdim. Hayal panosunun detaylarına gelirsek;

10763308800_img_4823-1

Bu yıl bize neler getirecek bilmiyorum. Hayatın hep farklı sürprizleri olabiliyor. Dileğim sağlık ve şans yanımızda olsun gerisini biz hallederiz.:)

Şimdi gelelim görsellerin zihnime verdiği komutlara ve hayallerime 🙂 Dörtlü versiyonlarda görselleri ekleyip altlarına sırasıyla hayallerimi yazacağım.

1)

Amore.♥

 • İkinci fotoğraf İskoçya, Edinburgh. 2020’de gezmeyi ve görmeyi çok istediğim, planladığım yerlerden biri.
 • Üçüncü fotoğraf 2020’de günlük rutinimde yer vereceğim iki şey; şükür ve meditasyon. Günümü teşekkür ile karşılamak, teşekkürle uğurlamak zihnimi durdurup özüme ulaşmak istiyorum. İç huzur diliyorum.
 • Dördüncü fotoğraf 2020 temamı yansıtıyor: Seyahat! Bol bol fotoğraf çekmek, not almak, yeni yerler görmek istiyorum.

2)

“Yeni maceralar evet de!” Bazen kendi dünyamda kalıp yeniliklere kendimi kapatıyorum.(Introvert Müsünüz Extrovert Mü?)  Fakat bu yıl konfor alanından çıktığım, öğrendiğim, hayatıma yepyeni insanlar kattığım bir yıl hayal ediyorum.

 • İkinci fotoğraf iki konuyu anlatıyor, bu yıl genel olarak üç tip(et, karbonhidrat, tatlı) ve sağlıksız beslendim. 2020’de sebze-meyve ağırlıklı, işlenmiş gıdaları azalttığım renkli ve çeşitliliği yüksek sofralar istiyorum. Ek olarak aralıklı orucu sürekli hale getireceğim.(intermittent fasting)
 • 2020’de yeni maceralara “evet” diyeceğim, ama aynı zamanda kendime de kaliteli vakit ayıracağım. Diğer bir anlamı ise fotoğrafta da yer alan en en en sevdiğim Friends dizisi misali arkadaşlarımla bol bol vakit geçirmek.
 • Dördüncü fotoğraf senemin beni en heyecanlandıran
  biraz da korkutan hedeflerinden biri; kendi podcast kanalımı açmak.

3)

Su su su su su! Bu yıl dehidrasyon sorunuyla uğraşmak istemiyorum. Su zihne, kaslara, kemiklere her şeye iyi geliyor. Günlük rutinime ne yapıp edip yeteri kadar su içmeyi ekliyorum.

 • 2019 beni blog konusunda mutlu eden bir yıl oldu. İstatistiklerimi 2.5 katına çıkardım, reklam almaya hak kazandım. Bazen çok cesaretlendirici okur yorumları aldım. Bazen istatistiklerim patladı günde 5000’in üzerinde ziyaretçi aldığım oldu. 2020’de ise içerik üretimi konusunda kanatlanıp uçmak istiyorum. Çok yaratıcı ve risk aldığım, adımlar attığım, ürettiğim, finansal gelir elde ettiğim bir yıl hayal ediyorum.
 • “Sen hayatını kutladıkça, hayatında kutlayacağın şeyler artar.” Hayatın içinde mucizevi güzellikler olduğunu ve pek çok kez es geçtiğimi düşünüyorum. Bu yıl algılarımı açıp farkına varmak adına bu quote gözümün önünde duracak.
 • Benim için hayatı güzel kılan şeylerden biri leziz yemekler yemek. “Bana lükslerimi verin ihtiyaçlarım olmasa da yaşarım” sözüne hem gülüyorum, hem de seviyorum.:) Bu yıl hayatın minik lükslerini, ödüllerini es geçmeyeceğim.

4)

İlk fotoğraf yıllardır hayalimi süsleyen, telefonumda tuttuğum yerlerden biri; Bibury(İngiltere). 2020’de seyahat hedeflerimden biri.

 • Rengarenk, misler gibi, estetik duygusu yüksek, “ne sene ama” diyeceğim bir yıl olsun. Çiçekler bu coşkulu duyguları simgeliyor.
 • 2020’de güçlü, esnek, fit bir beden hayal ediyor ve haftalık yoga rutinime devam etmeyi istiyorum.
 • Son fotoğrafın benim için iki anlamı var; birincisi hayatta denge en önemli unsur. Ailem, işim, kendim, arkadaşlarım, sosyal hayatım, hobilerim hepsiyle ilişkilerimin dengede olmasını hayal ediyorum. İkincisi de hayatta hem nefesimi kesen hem de yaşadığımı hissettiğim en büyük unsurlardan biri doğada olmak. Güneş’in doğuşu, koccaman bir ağaç, deniz, yağmur. 2020’de bol bol bu eşsiz anların tadını çıkarmayı, koşturmacalara dalıp doğayı es geçmemeyi planlıyorum.

10763308800_img_4825.jpg

Neden Hayal Kurmalıyız?

Yapılan bir araştırmaya göre bir şeyi yaptığınızda aldığınız keyif ve hormonal düzeyiniz ile o şeyi hayal ederken bünyenizin gösterdiği etki aynı. Yani bisiklet sürerken aldığınız keyif ile bisiklet sürdüğünüzü gerçek anlamda hayal ettiğiniz an bünyeniz aynı olumlu etkiyi gösteriyor.

Ek olarak beyin hayal ile gerçek ayrımına varamıyor. Siz ekşi ekşi limon yediğinizi düşündüğünüzde ağzınız sulanmaya başlıyor. Çünkü beyin birazdan gerçekten limon yiyeceğinizi varsayıyor.

Beynin komut sistemini harekete geçirmek için hayal kurmak çok önemli. Hayalleri yazıya dökmek çok güçlü bir yöntem. Aynı şekilde sesli dile getirmek. Ya da hayal panosu gibi yöntemlerle zihindeki imajı güçlendirmek çok güçlü yöntemler.

Fotoğraf bastırmaya üşeniyorsanız, dijital ortamda seçtiğiniz fotoğrafları telefon uygulamalarıyla bir araya getirip telefon ya da bilgisayarınızda ekran görüntünüz yapabilirsiniz. Baktıkça zihninizde hayalleriniz canlanır ve beyin gerekli komutu alır.

Yazımı burada noktalıyor ve ilgilinizi çekebilecek bir yazı bırakarak güzel hayallerime dalıyorum. 🙂 Yaratıcı Ajanda Yöntemi: Bullet Journal

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.