Aylık Hedefler – Şubat 2020

Senenin ilk aylık hedefler yazısından “merhaba”! =) Özlemişim bu ritüelimi. Fona bu aralar tekrar tekrar dinlediğim “I’ve got to use my imagination” şarkısını alıyorum. Hadi başlayalım;

Ocak 2020

Şubat kararlarıma geçmeden önce kara kabus gibi üzerimize çöken Ocak ayına biraz değinmek istiyorum. Ocak kaygı ve korku hissettiğimiz zor bir ay oldu. Hem kişisel hayatımda bazı kayıplar ve üzüntüler yaşadım, hem de Türkiye’de ve Dünya’da endişe veren gelişmeler, felaketler var. En sevdiğim dizi/film türlerinden birisi distopik yapımlar; ama Ocak ayı başlı başına bir distopyada yaşadığımızı hissettirdi zaten. Tüm bu olaylar sebebiyle kendi adıma çok fazla odaklanma güçlüğü yaşadım.

Sağlık

Şubat başında minik bir operasyon geçireceğim ve Ocak ayında gündemimde bol bol sağlık konusu vardı. Şubat ise iyileşmeye yönelik bir ay olacak. Bedenimizin çok güçlü olduğunu ve daimi olarak kendisini iyileştirmeye odaklı çalıştığını düşünüyorum. Bu noktada bana düşen tek şey bedenime yardımcı olmak ve onun otomatik sürecine iyi uyuyarak, sağlıklı beslenerek, dinlenerek ve olumlu şeyler düşünerek/yaparak destek vermek. Şubat’ta bu sorumluluğu alacağım.

Yoga

Sağlık sorunum sebebiyle yaklaşık 1-2 aydır yoga yapamıyorum. Bunun bünyemde yarattığı bir eksiklik var. Şubat’ın ortalarından itibaren tekrar yoga rutinime dönmeyi hayal ediyorum.

Meditasyon

Kaygı ve korkuyu azaltma yöntemleriniz var mı? Meditasyon Şubat’ta doktorun yazdığı bir reçeteymiş gibi, nefes almak gibi, ihtiyaçmış gibi(ki öyle) hayatımda olacak. Çünkü kontrol edemediğimi düşündüğüm durumlarda sessiz bir alanda sakince oturup, gözlerimi kapattığımda ve nefesimi derinleştirdiğimde kendimi güneş gibi, kuş gibi, bir ağacın yaprağı gibi, çocuk gibi evrenle uyumlu hissedebiliyorum. O an geçmiş ve geleceği düşünüp insanlık etmeyerek, doğanın tüm ahengine ayak uydurabiliyorum. O an “Her şey tam da olması gerektiği gibi. Her şey yolunda. Evren bir akış halinde. Özümde neysem oyum.” diyebiliyorum. “Korkma, kaygılanacak bir şey yok. Güneş nasıl ki aynı şekilde parıldıyorsa, sen de düşünmeden devam et” diyebiliyorum. Şubat’ta bu reçeteyi günlük rutinimde kullanacağım.

Kitap

An itibariyle ablamın da büyük katkılarıyla kitaplığımızda inanılmaz güzel kitaplar var. Şubat’ta günlük rutinimde kitaplara yer vereceğim. Okuyacağım bazı kitapların Türkçe çevirileri henüz yok. Ve hoşuma giden, size de ilham vereceğini düşündüğüm konular olursa bloga aktaracağım.

Öneri

Kapanışı sizin de aslında bildiğiniz bir öneri ile yapacağım. Kontrol edemediğiniz olaylar için dakikalarca kafa yormayın. O konuda sizin kişisel olarak alabileceğiniz bir tedbir varsa alın, sorumluluğu üstlenin ve gerisini akışa teslim edin. Sürekli korkarak, negatif duygu ve düşünce üreterek ne kendinize, ne çevrenize ne de evrene bir katkı sunmuyorsunuz. Dünya’da inişler ve çıkışlar var, iyilikler ve kötülükler var. Hiçbir şey saf kötü ya da saf iyi değil. Güzel günlerimiz oldu, daha güzelleri bizi bekliyor. 

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.