Aylık Hedefler – Mart 2020

Marteniçka

Mart kapıdan baktırsa da benim için baharın gelişini simgeliyor. İlkbahar ise şüphesiz en sevdiğim mevsim. Bugün Mart Ritüeli: Marteniçka yazısını buraya bırakmadan olmaz. Ritüeller konusunda sonuç değil, süreç odaklıyım sanırım.:) “Dileğim gerçekleşmiş mi” diye sorgulamam, genel olarak ritüelleri hayal kurmak, istemek ve dilek dilemek için bir fırsat olarak görüyorum. Ve geçmiş ayınızı şöyle bir düşünürseniz çok da fazla hayal kurmadığınızı, dilek dilemediğinizi tespit edebilirsiniz. Çünkü sürekli karanlık bir gündem ya da koşturmaca içerisindeyiz ve güzel şeyler dilemek için fırsat yaratamıyoruz. Marteniçka bunun için bir fırsat anı.

Kazandığım Alışkanlıklar Neler?

Aylık hedefler yazılarıma Kasım 2018’de  başlamışım. O tarihten bu yana düzenli olarak sürdürüyorum. Bu yazımda ise değişiklik yapıp son bir iki yılda başlayıp, düzenli olarak devam ettiğim alışkanlıklarıma ve hala alışkanlık haline getiremediğim eylemlerime bir mercek tutacağım. Hadi başlayalım;

Sabah Sayfaları

Diğer bir deyişle Günlük Tutmak. Kasım 2018 yazımda güne 3 sayfa yazarak başlama kararı almıştım. Açıkçası bir alışkanlığa bu denli bağlanabileceğimi hayal etmiyordum.:) Çünkü başlarken korkunç bir eziyet gibiydi, alarmımı yarım saat erkene almıştım. Normalde 5 dakika için bile alarmı ertelerken “yarım saat”lik uyku gözümde cennet vaadi gibiydi. Defterin başına geçip 3 sayfa yazmaya çalıştığımda sol elim(solağım) afallamıştı. Uzun süredir genel olarak dijital platformlarda yazdığım için 3 sayfayı tamamlamakta çok zorlanmıştım. Şu an oturup 6 sayfa yazsam “bana mısın” demem. 🙂 Bu alışkanlık aşk yaşadığım, kişisel terapim. Vazgeçeceğimi sanmıyorum. Tek sorun defterlerin birikmesi.(günlüklere zihnimi boşalttıktan sonra tekrar okumuyorum, ama ileride ilginç olabilir)

Pazar Yazıları

Blogda çok uzun süre kafama göre yazdım. Fakat daha sonra hem bir rutin oturtmak hem de “okuyucu hangi gün yeni yazı yayınlandığını bilsin” isteğiyle her Pazar yazı yayınlamaya başladım. Bu konu belki bir ya da iki istisna dışında seyahatte de olsam, işim çok yoğun da olsa, tatilde olsam hatta hasta bile olsam devam etti. Pazar yazısı benim için çok önemli bir rutin.

Sabah 1 Bardak Su İçmek

Ben su konusu ile ciddi sorunlar yaşayan biriydim. Susamıyorsam su içmiyordum. Bazen tuvalete gitmemek için su içmiyordum.(bu su içmeyenlerin büyük bir yüzdesinin sorunuymuş) “Basit bir alışkanlık kazanabilir miyim” diye düşündüğümde aklıma gelen şeylerden biriydi. Uzun bir süre kalkar kalkmaz su içmeye başladım.(canım istemese de) Şu an içmediğimde haliyle deli gibi susadığım için kalıcı bir alışkanlığa dönüştü.

Yoga

Her ne kadar bir süre ara vermek durumunda kalsam da Şubat’ta ufak ufak tekrar başladım. Geçen yılım ise tümüyle yoga ile geçti. Kendi kendime sıfırdan başlayıp epey geliştirdiğim bir uğraş. Vücuduma sağladığı faydalardan ziyade zihnimi sakinleştirdiğini, günün stresini unutturduğunu düşünüyorum. Genel olarak odamda matım serili durur.:)

İlginizi çekebilir: Evde Yoga

Bitkilerle İlgilenmek

Hangi aydı hatırlamıyorum; ama blogda eve iki canlı bitki alacağımı yazmıştım. Şu an evde 9-10 bitkim oldu. Haftalık olarak suluyorum, konuşuyoruz da bazen.:) Tavsiye ederim bitki olmayan bir ev eksik geliyor bana.

Kazanamadığım Alışkanlıklar Neler?

Biraz da ara sıra yaptığım; ama hala alışkanlığa dönüştüremediğim eylemlere bakalım. Bir kısmının yanına “Mart hedefi” diye belirteceğim. Mart’ta üzerinde çalışacağım konular bunlar; çünkü akıl sağlığımı ve ruh sağlığımı korumaya çok ihtiyacım var.:) Hedeflerim de bunlara yönelik olacak.

Şükretmek – Mart Hedefi

“Bu nasıl alışkanlık?” diyebilirsiniz.:) Fakat okuduğum ve izlediğim kaynaklar sebebiyle şükrün, şükran duymanın, teşekkür etmenin, hayattaki güzellikleri fark etmenin önemi konusunda fazlasıyla ikna olduğum için şükür ısrarla ritüel haline getirmek istediğim bir konu.

Mutluluğun Sırları

Hayal Etmek ve Olumlama – Mart Hedefi

Şükürle paralel şekilde zihnimi pozitif bir duruma getiren, limitleri kaldıran ve güzellikleri çekmeyi sağlayacak konulardan bir tanesi. Fakat günlük rutinimde yer almıyor. Hem şükür hem olumlama için sabah sayfalarında bir sayfa ayırmaya karar verdim şu an. Günlüğe bu iki konu ile başlayacağım.

Bu konu ilginizi çekiyorsa; Olumlama Hakkında Her Şey yazısını okuyabilirsiniz.

Intermittent Fasting(Aralıklı Oruç) – Mart Hedefi

Aralıklı oruç günümüzün meşhur beslenme yöntemlerinden biri. Diyet diyemeyiz, çünkü kalori hesabı yok. Ben de uyanır uyanmaz yemeyi sevmediğim ve haftaiçi kahvaltı etmediğim için bünyeme çok uygun bir yöntem. Fakat çeşitli etmenler sebebiyle bir iki aydır düzenimi bozmuştum. Son bir haftadır tekrar 12:00-20:00 beslenme düzenine geçtim. Diğer saatler su dışında hiçbir şey yiyip içmeyeceğim. Nisan’da muhtemelen bu konuya tekrar değinirim.

Meditasyon-Mart Hedefi

Yine blogda pek çok kez ele aldığım bir konu;

Fakat günlük rutinimde hala yer almıyor. Aslında nerede yanlış yaptığımı biliyorum. Şimdiye kadar hep canım istediğinde meditasyon yaptım. Bu şekilde sabit bir alışkanlığa dönüştürmek çok zor. Ya sabahları ya da akşam yatmadan, işten eve geldiğimde vs. bir meditasyon rutini olması alışkanlığa dönüştürebilir. Mart’ta deneyeceklerim arasında bu konu var.

Streching(esnemek)-Mart Hedefi

Hayata Dair 10 Basit Öneri yazısında da yazmıştım insan doğasında esnemek var. Bu ihtiyaçla doğuyoruz, fakat sonradan unutuluyor ve kaskatı organlara, fıtık ve eklem ağrılarına sahip oluyoruz. Mart hedeflerimden birisi günde 5-10 dakikamı esnemek için ayırmak.

***

Diğer Mart hedeflerinden bahsedecek olursam eğer; bir süredir çok hayal ettiğim işlere dahi elim gitmiyor. Mart’ta özellikle bu yıl için planladığım seyahat konusunda sorumluluklarımı yerine getireceğim. Ve psikolojimi biraz rahatlatacak alternatif planlar yaratmayı düşünüyorum.(siz bir şey anlamadınız ama bunlar hep bana not. :):):) )

Haftalık yazı adedimi 2’ye çıkaracağım. Biri zaten Pazar yayınlanacak. Diğeri için kendime şimdilik gün sınırı koymadım. 2 yazı yazmaya alıştıktan sonra Çarşamba-Pazar olabilir.

Diğer hedefim online İngilizce kursunda bir kur bitirmek.

Yasak: Ek olarak Mart ayı boyunca asitli hiçbir şey içmemeye karar verdim.

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

2 Replies to “Aylık Hedefler – Mart 2020”

  1. Sabah sayfalarını Sanatçının Yolu isimli kitaptan öğrenip uzun bir süre uyguladım çok da iyi geldi o bilinçaltini boşaltma işi ama araya hastaliklar vs girince bıraktim hala başlayamadim tekrar. Aylık hedef belirleme çok mantikliymis, yapacağım ben de Nisanda:) teşekkürler Yazar Karga ilham için:)

    1. Rica ederim. Çok geçmiş olsun. Hastalık dönemi bir şeylere konsantre olmak zorlaşıyor. Sanatçının yolu’nu bitirmedim ben de ilham veren bir kitaptı okunacakların arasına alayım.😍

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.