Evden Çalışanlar İçin Öneriler

Hayal Panosu 2020 yazımı yazarken; “Bu yıl bize neler getirecek bilmiyorum. Hayatın hep farklı sürprizleri olabiliyor. Dileğim sağlık ve şans yanımızda olsun gerisini biz hallederiz.:)” cümlelerini kurmuşum.

Evet hayatın farklı sürprizleri olduğunu daha önce de deneyimlemiştim, hepimiz deneyimledik; ama bu denli bir distopyayı hayal dahi etmemiştim. Avustralya yangınları, deprem, çığ, savaş, mülteci konuları, uyuz salgını derken iş daha da çığrından çıkmakta.

İçimde bir öfke, üzüntü, hayal kırıklığı enerjisi birikti; yazarak, yoga yaparak, sevdiklerimle dertleşerek ve yine güzelliklerden bahsederek, gülerek ve ağlayarak deşarj olmayı diliyorum.

Yarından itibaren ise covid-19(korona) sebebiyle belirsiz süreli olarak evden çalışacağız. “Önce sağlık” geldiği için bu karar içimi çok rahatlattı. Evim neresi olursa olsun hep çok sevmişimdir. Standart hayatımda da evde bol bol vakit geçiren; ama doyamayan biriyim.:) Fakat zaruri olarak evde kalmak çok farklı ve rahatsız edici bir his.

Aynı zamanda evin insanı tembelleştirdiğine ve pasaklı hale getirdiğine inanıyorum. Kendime de güvenmediğim için bazı evden çalışma kuralları getirme kararı aldım. Uygularsam daha motive ve iyi hissedeceğimi düşünüyorum. Kendim dışında bir sorumluluğum olmadığı için maddeler bu rahatlıkla yazılacak.:) Sizin çoluğunuz çocuğunuz, anne babanız vs. evdeyse kendinize göre modifiye edersiniz.:)

Korona Kanunları 🙂

İşe giderken sağladığın uyku düzenini koru. 6-6:30 arası yataktan kalmış ol.

Uyanır uyanmaz evi havalandır.

Bir bardak su iç. Gün içinde min. 1.5lt su iç.

Sabah sayfalarını yaz. (3 sayfa)

7:50’ye kadar yoga, meditasyon ya da esneme hareketleri yap.

Çalışırken hiçbir zaman uyuduğun kıyafetlerinle oturma. Nemlendirici sür. Sadece allık, rimel bile olsa minik bir makyaj yap.

Güne kahvaltı ile başlayacaksan tost gibi şeylerle geçiştirme. Kendine özenli bir öğün hazırla. (iş yerinde öğlen yemeği ile başlarım, evden çalışırken 10-11’den önce kahvaltı edeceğimi sanmıyorum. Acıkmıyorum)

Curcumin, omega, magnezyum gibi haplardan herhangi birini al.

Yatağında değil, sadece masada çalış.

Çalışırken arka planda tv programları ya da haberler açma. Keyifli müzikler ya da youtube kanalları açabilirsin.

İşin bittiğinde bilgisayarını ortadan kaldır. Evi ofis halinden uzaklaştır.

Güne haberler ile başlama. Sosyal medyayı keyfini yükseltecek şeyler için kullan.

Şükret, meditasyon yap, dua et. Ruhunu besle.

Her gün uyumadan önce yarım saat kitap oku ya da storytel’den dinle. Dünya’dan uzaklaşmanı anın içinde kalmanı sağlayacak. Bunu rutin haline getir.

Evin içinde yürü.(Şubat’ta ameliyat oldum. Kaslarımın güçlenmesi için ilk on gün evde 5000 adım attığım dahi oldu)

İyi Yanından Bak

Bunu bir fırsat olarak da gör. Blogunla ilgilen. Online İngilizce kursuna daha sık gir. English ninjas’taki hocaları ara. Podcast kanalı nasıl açılır araştır. Linkedin eğitimleriyle ilgilen. Ted talkslar izle. Yeni şeyler keşfet. Yaratıcı yönünü geliştir.

Olumsuz dilini değiştir. Geleceğe dair korku ve tahmin ürettiğin anların farkında ol. Sen düşüncelerin değilsin. Kafanda kurdukların da gerçek değil.:) Varsayımda bulunma. İnsanlığın her duruma adaptasyon sağlayabilecek gücü olduğunu hatırla. Şikayet ettiğinde, söylendiğinde, mutsuz olduğunda üç tane olumlu şey bulup şükretme oyununu oyna. Güne şükrederek başla.

Sevdiğin insanlarla dayanışma halinde ol. Onlar ve kendin için durumu ve hayatı kolaylaştırma gayretini göster. Düşünce ve duyguların kontrolden çıktığında onların farkında ol, takip et ve şu an’a gel. Hiçbir şey yapamıyorsan nefesine gel. Hayatta iyi ya da kötü her şeyin geçici olduğunu kendine hatırlat.

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

2 Replies to “Evden Çalışanlar İçin Öneriler”

  1. Merhaba daha önce değerli yazılarınızın takipçisi olduğumu yazmıştım. 🙂
    Curcumin olarak ne kullanıyorsunuz

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.