Aylık Hedefler-Nisan 2020

Covid-19(korona) virüsü sebebiyle zorlu geçen Mart ayına veda ediyoruz. Bir an “Aylık Hedefler” yazısını yazmamayı da düşündüm; ama Kasım 2018‘den beri devam ediyorum ve ritüeller ölmemeli.:) Üstelik motive olmaya da ihtiyacım var. Hadi başlayalım bakalım ne kararlar şekillendireceğim?

Asitli İçecekler

Aylık Hedefler – Mart 2020 yazısını yazarken hayatıma kattığım ve katamadığım eylemlere genel bir bakış atmıştım. Aldığım kararlardan birisi asitli hiçbir şey içmemekti. Sadece Mart başında işyerinde bir öğlen yemeğinde kola içtim ve bunun dışında asitli ya da şekerli tüm içeceklere veda ettiğim bir ay oldu. Zorlandığımı ya da özlediğimi söyleyemem, bu konuya Nisan’da da devam edeceğim. Zira eve de su ve süt dışında içecek aldığımız yok.

Eylemlerin Sadeleşsin

Minimalizm konusuna uzun süre önce adım atmıştım. Tamamıyla minimalist biri haline gelmek gibi bir çabam olmasa da kendi hayatımı öncesi-sonrası olarak değerlendirdiğimde büyük ferahlamalar, boşluk alanları yarattığımı görüyorum. Aşağıda minimalizm ile ilgili geçmişte yazdığım bazı yazıları bırakacağım;

Eşyalar sadeleşti, fakat ruhsal bir sadeliğe ihtiyaç duyuyorum. Ne demek istiyorum?

Sosyal medya ile birlikte gözümüze çok fazla şey sokuluyor. Özellikle karantina günleri sebebiyle herkes çılgınlarcasına canlı yayın yapma, bir şeyler önerme ve bir şeyleri parlatma derdinde. Tv’de Ender Saraç kadınlara pilates öneriyor, hop internetten pilates dersi bulunup 50 dakika pilates denenir. 5 saat sonra birisi yin yoga öneriyor, hadi yin yoga yapalım. Ertesi gün zumbanın stres attığı söylendi, hadi biraz da zumba yapalım. Şimdi storytelden kitap dinleyip aynı zamanda da podcast açıp biraz amuda kalkarak sağlıklı besinler hazırlamalı! Ve ommmm bir iki gün meditasyon yapalım.

Dur!

Hayat sarsıcı planlar yapıyor. Oradan oraya koşturduğun, sürekli bir şeylere yetişmeye çalıştığın, akışı unuttuğun hayatında, tüm dış planlar iptal oldu ve evren yavaşlamanı isterken sen dışardaki koşturmanı bu kez farklı versiyonlarda evine taşıyorsun.

Rüzgar, güneş, yapraklar, doğa, kuşlar, tüm olgular bir akış içinde; gözlerini kapatıp bu dinginliği hisset. Onlarla ne kadar uyumlusun?

Artık yavaşla! Bu yaşananları akışa uyum sağlamak için bir fırsat olarak gör ve sakinleş. Deneme tahtası değilsin!

Süreklilik bir din olsa, o dinin mensuplarından biri olurdum. “İçsel huzurun sırrı sadelikte saklıdır.

Zihnin sadeleşsin. Eylemlerin sadeleşsin. Günün berraklaşsın. Bu kaosun lüzumu yok! Rutinlere bağlı kal. Milyonlarca farklı şey deneme. Bu süreçte yepyeni 8 hobi kazanmana gerek yok. Kendini delicesine geliştirmene gerek yok.

Basit Yaşa! Less is more.(az çoktur)

Hedeflerinden kop demiyorum; ama İngilizceni geliştireceksen seksen ayrı metod denemene gerek yok. İki kaynak belirle, haftada iki gün belirle o günlerde o kaynaklara çalış. En azından bir ay bunu dene ki senin için faydalı olup olmadığını görme fırsatın olsun.

Beden sağlığın için egzersiz yapman gerekiyorsa onlarca ayrı şey denemene gerek yok. Max. iki kaynaktan aynı rutini takip et.

Uyku düzenini koru.

Odanı ve kendini düzenli ve bakımlı tut. Evdesin diye serme. 

Sade ve ölçülü beslen.

Hiçbir şeyi abartma ve dramatik boyutlara taşıma. Ne olanı biteni, ne sporu, ne işi ne de izlediğin dizileri.

Hayatın bir dengesi var. O dengeyi muhafaza et. Eyşalara taşıdığın sadeliği ruhuna, yediklerine, söylemlerine kat.

Mucizelere inan. Korkabilirsin; ama korkuna kapılıp sürüklenme. Farkında ol ve kendine yardımcı ol. Limitler koyma. Hiçbir şey belirgin değilse, her şey mümkündür. 

Nisan dış etmenlerden bağımsız olarak içsel huzuru yaşadığın, deneyimlediğin bir ay olsun. Sadelik özüne, tepkilerine yansısın.

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

5 Replies to “Aylık Hedefler-Nisan 2020”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.