Aylık Hedefler – Mayıs 2020

Ve en sevdiğim ay geldi çattı. 🙂 -Doğum günüm sebebiyle Mayıs torpillidir; ama mevsimsel olarak da mükemmel bir ay değil mi?- Doğa uyanır(bugünlerde göremesek de), hava bunaltmaz; ama güneşlidir. Herkes Mayıs’ı sevmeli. İnsanlar çocuklarına Eylül, Nisan yerine Mayıs adını koymalı. :):)

Gel gelelim Mayıs kararlarına…

Podcast

Kendime 2020’nin ilk dört ayında podcast kanalı açma hedefi koymuştum. Yani bunu yapmak için yaklaşık 120 günüm vardı. Peki ben ne yaptım? 30 Nisan akşamında açtım.:) Baya bildiğiniz 4 ay yatıp, geçiştirip, konuyu halının altına süpürüp dün akşam saat 23’e kadar podcast konusuyla uğraştım. Melyar melyonlarca kayıt yaptım, kurcaladım. 🙂 Nasıl spotify ve apple üzerinden yayınlayabileceğimi çözdüm. Logoydu mogoydu konularını hallettim. Ve henüz halka açık bir ses kaydı yayınlamasam da podcast dünyasına adım atmış olmanın ve her şeyden önce hedefimi gerçekleştirmiş olmanın mutluluğu içerisindeyim.

Burada “hedefi küçük parçalara bölün, zamana yayın” diye atıp tutarken son akşama bırakmam ise çok tutarlı oldu gerçekten. 🙂

Mayıs hedefim ilk yayınımı yapmak. Yazmayı çok seviyorum, beni besliyor. podcasti de aynı ölçüde sevecek miyim hiçbir fikrim yok. O yüzden kendimi büyük hedeflerle korkutmak istemiyorum.(kendimi korkutmak berbat sonuçlar doğuruyor:) ) İlk yayınımın konusu ve içeriği de hazır aslında; fakat belirttiğim gibi olayı tek akşam ile çözdüğüm için birkaç youtuberı izleyip podcast önerilerini dikkate alarak yayınlamak istiyorum. Mükemmel olsun gibi bir çabam yok, zira elimde mükemmel teçhizatlar yok; ama çok kalitesiz bir başlangıç da istemiyorum. Beni heveslendirecek türde olmalı.:)

Podcast kanalı açmakla ilgili detaylı bir yazı yazmayı düşünüyorum. İhtiyacınız var mıdır, böyle bir içeriğe?

Yoga

Nisan’da yogaya bomba gibi dönüş yaptım. Neredeyse tamamında günlük olarak bazen günde iki kez yoga yaptım. Bu konuda yoganın faydaları yazısını da yayınladım. Mayıs’ta da yoga pratiğime devam etmeyi planlıyorum.

Uyku Düzeni

Mayıs’ta en önem vereceğim konulardan birisi uyku düzenim olacak. Sonunda karantina beni de etkisine almayı başardı. Takip ettiğim bazı instagram canlı yayınları gecenin köründe ve her gün yayınlandığı için son birkaç gündür geç uyumaya başladım. Normalde 8’de mesaim var ve benim 6:30’da uyanıp 3 sayfa günlük yazıp, 1 saat yoga yaparak güne başlama hedefim var.

Şimdi bu hedef fazla gelebilir; ama şunu çok net yaşıyorum özellikle güne sabah sayfalarımı yazarak başlamıyorsam günüm hem daha mutsuz hem de daha kötü geçiyor. Yazdığım o üç sayfanın ve işe başlamadan önce kendime, hayatıma, bedenime ve zihnime ayırdığım vaktin benim için etkisi büyük. O yüzden 6:30’da olmasa da tekrar 7’de uyanacağım bir disiplini Mayıs boyunca yakalacağım. Dolayısıyla abidik gubidik yayınları izlemeyi bırakıyorum. 🙂

Kitap

Nisan’da beni kitap konusunda gaza getiren iki arkadaşım oldu. Bugünden başlayarak Mayıs’ta kitap kurdu olacağım.(öyle bir şey yok; ama kitap okumadan uyumayacağım) Hatta vaadde de bulunmuş olayım; Mayıs sonunda bitirdiğim kitapları ve görüşlerimi paylaşacağım. Şu an Wabi Sabi’yi hala okumaktayım, onu bitirirsem Mayıs’a sayarım. 🙂

Böylelikle bir aylık hedefler yazımın daha sonuna geldim. Ne diyordu büyük düşünür Anonim; güzel günler yaşadık, daha güzellerini yaşayacağız.

Yaşamak demişken: Yaşasın 1 Mayıs!

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

2 Replies to “Aylık Hedefler – Mayıs 2020”

  1. Podcast ile ilgili bi içerik güzel olabilir. Hem yeni başlayanlar için güzel olur hem de sizin podcast tecrübelerinizi okumak hoş olacaktır.

    1. Bilgileri toplama aşamadındayım. Derlediğimde paylaşacağım. Teşekkürler yorum için. 💫

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.