Hayatınızda Mucize Yaratacak 6 Sabah Rutini

Rutinler konusunda bir şeyler izlemek, okumak gibi bir hobi geliştirdim sanırım.:)  Daha önce blogumda da aşağıdaki yazıları yazmıştım;

Linkedin eğitim uygulamasında Hayatınızda Mucize Yaratacak 6 Sabah Rutini eğitimini görünce gözlerim parladı.:) Eğitim The Miracle Morning(Sabah Mucizesi) kitabının yazarı Hal Elrod‘a ait.

Ömrümün çoğunu sabah uyanır uyanmaz kendime hiç vakit ayırmadan hızlıca hazırlanıp okula ve işe giderek geçirdikten sonra günlük tutmak gibi bir rutin edinince aslında günümün ne kadar farklı başlayabileceğini keşfetmiş oldum.

Fakat düzenli tuttuğum günlükler dışında uzun süredir bir başlayıp bir bıraktığım çok fazla alışkanlık var. Sabah ve akşam rutinlerimi istediğim gibi oturtamıyorum. Süreklilik olmadığında da iki üç günlük emeklerin bir şey ifade etmediğine inandığım için eğitimi dinledim, önemli kısımları Türkçe’ye çevirdim ve sizlerle de paylaşacağım.

Aslında çoğu daha önce de yazdığım konular. Hatta anladım ki Hayat Kalitesini Yükselten Alışkanlıklar yazısında yer verdiğim eğitmen de bugün yazıda bahsedeceğim bazı konulardan öneriler sunmuş. Fakat yarından başlayarak Mayıs sonuna kadar bu rutinlerin tamamını sabahları uygulayacağım. Ve iyi bir etki hissedersem Aylık Hedefler-Haziran 2020 yazısında bahsederim. Siz de başlayın, kollektif bir sabah rutini olsun.:)

Hayat Enerjinizi Yükseltecek 6 Sabah Rutini

Meditasyon Yapın

Şaşırtıcı mı? Hayır.:) Meditasyon konusunda onlarca yazı yazdım. Çünkü ele aldığım konular doğrultusunda takip ettiğim onlarca kaynak tarafından öneriliyor.

Hal Elrod, sabah rutininde alarm kurarak 10 dakika meditasyon yapılmasını öneriyor. Alarm kurulmasının sebebi meditasyon esnasında “ne kadar vaktim kaldı” gibi kaygıya sebep olabilecek fikirlerden uzaklaşmak. Ve kendini sessizliğin içine bırakmak.

Meditasyonun yararına dair 1400’den fazla bilimsel çalışma var. Sessizlik ve eylemsizlik içinde oturduğunda stres seviyen azalır, zihnin berraklaşır, aklına yeni fikirler gelir ve başta çok zor gelse de pratiğe devam ettikçe her geçen gün meditasyon konusunda derinleşirsin.

Temel noktalardan biri meditasyon esnasında kendini yargılamamaktadır. “Bunu düşünmemeliyim”, “böyle hissetmemeliyim” gibi yargılar olmadan, kendini serbest bırakıp an’a ve yardımcı olması için mantra ya da nefese odaklanabilirsin.

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Olumlama Yapın

Daha önce Olumlama Hakkında Her Şey yazısını yayınlamıştım. Olumlama gücüne çok inandığım fakat çoğu zaman kullanmadığım bir silah. Hal Elrod da sabah rutininde olumlamayı öneriyor.

Fakat olumlama ile ilgili birkaç önemli noktaya değinmiş. Sanırım daha önce yazmamıştım. Olumlama yaparken inanmadığınız bir şeyi dile getirip kendinizle savaşmayın. “Ben milyonerim” deyip durduğunuzda buna inanmıyorsanız olumlamanıza bağlı kalmanız zorlaşacaktır.

İkinci problem ise passive voice kullanılmasıdır.(passive voice: edilgen çatılı cümle. “şu iş xx tarafından yapıldı.” gibi)

En ünlü örnekleri: Para beni çok sever. Para magneti gibiyim, hiçbir efor harcamadan para bana doğru akar. Tüm finansal problemlerimle evren ilgilenir.

Hayır! Para işi böyle çalışmaz.

Sonuca etki edebilecek 4 kriteri;

 1. Kararlı olduğunuz konuda olumlama yapın. Başkası için değil, gerçekten istediğiniz konular için olumlama yapın.
 2. İstediğiniz şeyi neden istediğinizi bilin. Neden sıfır beden olmak istiyorsunuz? Neden lüks bir araba istiyorsunuz?
 3. Sizi bu noktaya getirecek eylemleri düşünün.
 4. Spesifik olarak ne zaman gerçekleşeceğini bilin. “Gelirlerimi sene sonuna kadar 100.000’in üzerine çıkarmakta kararlıyım” gibi.

Zihinde Canlandırma Yapın

Bir diğer önemli konu da visualization dedikleri zihinde canlandırma, görüntüleme konusu.

Dünyanın en iyi atletleri, sporcuları, F1 pilotları zihinde canlandırma yöntemini kullanır. Zihinde canlandırmak sizi mental ve duygusal olarak ulaşmak istediğiniz hedefe hazırlar. Ve pratik zamanı geldiğinde hedefe ulaşmanız kolaylaşır.

Sadece sonuçları değil eylemleri, süreci zihninizde canlandırın. Kendinizi müşteriyle başarılı konuşma yaparken hayal edin. Spor yaparken eğleniyormuş gibi hayal kurun. Yoga asanalarını başarılı yapıyormuş gibi hayal kurun. Zihinde canlandırmanın gücü budur.

Kendinizi üçüncü bir kişi olarak dışarıdan izliyormuş gibi hayal kurun.

Her sabah güne başlarken 5-10 dakikanızı olumlama ve zihinde canlandırma konusuna harcayın.

Egzersiz ile enerjinizi yükseltin

Hal Elrod burada spor saatini sabaha almak, alarmı 1 saat erkene kurup spor yapmaktan bahsetmiyor. Bunu belki çoğumuz yapamayız. İşten sonra ya da öğlen aranızda spor yapıyorsanız ya da haftada 3 gün yapıyorsanız devam edin. Fakat sabah kalktığınızda sadece 60 saniye jumping jacks yapmak bile uyandığınız andaki enerjinizi değiştirir. Kan akışınız hızlanır, nabzınız değişir.

Hal Elrod 7 dakika esneme hareketleri yaptığından bahsediyor. Youtube’da onlarca video var fakat, kendisi 7 munite workout videosunu kullanıyormuş. İndirdim ücretsiz bir uygulama. Fakat ben workout çalışmaları sevmiyorum. Sabah rutinimde daily yoga üzerinden yoga yapacağım.

İlginizi çekebilir; Hayata Dair 10 Basit Öneri

Kitap okuyun

Hal Elrod diyor ki; “Kitap okuyarak bilmek istediğiniz her şeye ulaşabilir, dönüşmek istediğiniz her şeye dönüşebilirsiniz. Bir konuda kendimizi geliştirmek ya da bir şey öğrenmek istiyorsak kitap okumak inanılmaz bir yöntemdir. Mutlulukla ilgili yüzlerce kitap var. başarılı evlilikle ilgili yüzlerce kitap var, milyoner olmakla ilgili yüzlerce kitap var.”

Güne sadece 10 sayfa okuyarak başlayın. 10 dakika okuyarak başlayın vs.

Aylık Hedefler – Mayıs 2020 yazımda daha çok kitap okuyacağımı belirtmiştim. Şu an üçüncü kitabımı bitirdim.

Günlük tutun

Başta da belirttiğim gibi benim nadir bağlı kaldığım bir alışkanlık. Hayatıma etkisini bilmiyorum, ama psikolojime ve ruh halime çok iyi etkileri olduğunu söyleyebilirim.

Ben pek çok kişiden duyduğum için “sabah sayfaları” adı altında günlük tutuyorum. Ve her gün toplamda 30 dakika, 3 sayfa yazı yazıyorum. Yaptığım şey genel olarak hızlıca, geriye dönüp tekrar okumadan zihnimi boşaltmak, günü planlamak, modumu düşüren bir konu varsa yazıp kendime telkin vermek, olumlama ve şükür konusunda bir şeyler karalamak.

Hal Elrod ise daha önce hiç duymadığım 5 minutes journal uygulamasını kullanıyormuş. İlgi alanımda olduğu için hemen indirdim, ama itunes’ta ücretli bir uygulama. Size yazacağınız gün için fotoğraf eklettiriyor ve aşağıdaki sorulara cevap vermenizi istiyor;

Sabah;

 • Şükran duyduğunuz 3 şey
 • O günü harika hale getirmek için yapacağınız 3 eylem
 • Olumlama

Akşam;

 • O gün gerçekleşen 3 harika şey
 • “O günü daha iyi hale getirmek için ne yapabilirdim” sorusu.

Uygulamayı indirmek isterseniz her sabah güzel sizi motive eden renkli bir defterde her gün bu soruları yanıtlayın. 5 Dakika almıyor.

Normalde yapılacaklar listenizde 20’den fazla konu olabilir, fakat uygulamaya göre seni ileriye götürecek 3 konuyu düşünüyorsun.

***

Evet yazım sonlandı. Şimdi tüm bu sabah rutinlerinin kaç dakika alacağını hesaplayalım;

 1. Meditasyon: 10 dakika
 2. Olumlama: 5 dakika
 3. Zihinde canlandırma: 5 dakika
 4. Egzersiz: Size bağlı Hal Elrod gibi 7 dakika yapabilirsiniz. Sadece 3-4 dakikalık esneme bile iyi gelecektir. Benim yoga egzersizlerim genel olarak 30-60 dakika arası sürüyor.
 5. Kitap okumak: Her gün 10 sayfa diyelim. (10 dakika olsun)
 6. Günlük tutmak: 5 dakika(uygulamadaki soruları yanıtlamak)

Alarmınızı yaklaşık 45 dakika erkene almanız gerekecektir. Bunları yapmamak için ciddi gerekçeleriniz yoksa ve yaklaşık 1000 karakterlik yazıyı buraya kadar ilgiyle okuduysanız demek ki bir sabah rutinine ihtiyacınız var. Bahane üretmeyin, kurun alarmı(haftasonunu da planlayın) ve Haziran sonunda bir şeyler değişmeye başlamış mı gözlemleyin.

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

 

 

 

2 Replies to “Hayatınızda Mucize Yaratacak 6 Sabah Rutini”

 1. Uzun süredir ben de günlük rutinler oluşturmaya çalışıyorum biliyorsun.. Kendimle çok uğraştım. Nisanda biraz meyve verdi mayısta çok çuvalladım. Sabahım yok ki rutinim olsun. Sabahım olmadığı için organize olamıyorum. Bugün artık uyumamaya karar verdim. İki saat sonra 24 saati dolacak. Bir dokuz saat dayanabilirsem uyuyup yarına bu yazdıklarını yapabilirim 🙂 Teşekkürler, ilham kaynağım 🙂

  1. Uyku düzeni çok ayrı tabii. Umarım düzene oturtabilirsin Elif. Sonrasında da basitten gitmeye çalış. 5 dakikalık, 10 dakilalık bir sabah alışkanlığı ile başla. Sonra o eylem otomatikleşince yenilerini eklersin.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.