Kariyer Değiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş hayatına atıldığımdan beri ne iş ne de kariyer değiştirmedim.:) Dolayısıyla kariyer değiştirmek öneri verebileceğim son konu bile değil.:) Ama ilgimi çeken bir konu olmadığını da söyleyemem.:) Çevremde de 30 yaşında kariyer değiştirmek, 35’ten sonra kariyer değiştirmek gibi konulara merak saranlar var.:)

Bugün yazımda, Chieh Huang’ın kariyer değiştirirken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili önerilerine yer vereceğim. Tekrar vurgulamak isterim ki konu; iş değişikliği değil, kariyer değişikliği.:)

Chieh Huang İngilizce öğretmenliğinden, avukatlığa, oyun yaratıcılığından tuvalet kağıdı üreticiliğine kadar geniş yelpazede kariyer seçimleri yapmış ve şu an kendi kurduğu şirkette tuvalet kağıdı üretmeye devam eden bir iş adamı. Pek çok kariyer değişikliği yaşayıp başarılı da olduğu için bu alanda tavsiye alınabilecek bir kişi olduğunu düşünüyorum.:) Anlattıkları benim hoşuma gitti belki sizde de ışık yakar.

Kariyer değiştirmek isteyenler için öneriler
Kariyer değiştirmek isteyenler için tavsiyeler

İşte Chieh Huang’ın ağzından konuşmasının önemli kısımları;

Kariyer Değiştirmek

Hayat yapmayı çok çok sevdiğiniz konu ile ve çok iyi olduğunuz konunun kesişimini bulmakla ilgilidir. Fakat her zaman söylendiği kadar kolay olmaz.

İngilizce öğretmenliği yaparken hukuk fakültesine girdim ve New York’ta gerçekten büyük bir hukuk bürosunda avukat olarak çalışmaya başladım. Pek çok insan gibi kariyerimin ilk yıllarında işim her şeydi. İyi olduğum bir iş yapıyordum; fakat kesinlikle çok sevdiğim bir iş değildi. Sonra bir konuda gerçekten iyi olmanın onlarca saat ve yıl alacağına dair bir aydınlanma yaşadım. Ve boşa harcayacak bir vaktim yoktu.

Bu aktaracağım tavsiyeler patronunu sevmeyen ya da zor bir iş günü geçirip işini bırakmak isteyenler için değil. Yepyeni bir sıçrama yapmaya hazır olanlar için.

Kariyer Değiştirmeden Önce Dikkat Edilmesi Gereken 3 Konu

Köklü bir kariyer değişikliği yapmak istiyorsanız ilerlemeye hazır olmadan önce üzerinde düşünmeniz gereken 3 şey var;

  1. Profesyonel iş hayatı öğrenme ile ilgilidir. Eğer mevcut kariyerinizde yeni herhangi bir bilgi öğrenmeye bir ilgiliniz yoksa bu büyük bir kırmızı bayraktır. Ve belki de bu endüstride bir geleceğiniz yoktur.
  2. Geceleri uykularınız kaçıp, tavana bakarak “bu değişikliği yapmazsam ya da denemezsem kendime borçlu hissederim” gibi dürtüleriniz ve huzurunuzu bozma seviyesine gelen düşünceleriniz varsa kariyer değişikliğinin zamanı gelmiş olabilir.
  3. Son olarak eğer geçici sorunlar yüzünden kariyer değişikliği istiyorsanız; örneğin patronunuzu ya da ofisinizdeki insanları sevmediğiniz için bunlar muhtemelen kariyerinizi değiştirmek için bir neden değildir. Çünkü kariyerinizi değiştirdiğinizde muhtemelen sıfırdan başlamanız gerekir. Ve geçici sorunları muhtemelen yeni işinizde de yaşayacaksınız. Maaşla ilgili, insanlarla ilgili vs. her zaman her işte sorunlar yaşanabilir, bu kaçınılmazdır.

Kariyer Değiştirmek İsteyenler İçin 3 Öneri

Kariyerinizi değiştirme zamanı geldiğini düşünüyorsanız yapılacak üç şey vardır.

1) Network, network, network 

Yazarkarga notu: Network kelimesini tam

karşılayan bir Türkçe çevirisi olduğunu düşünmüyorum. O yüzden bu şekilde bıraktım. Bizim ülkede network kelimesi torpil diye anlaşılabiliyor; ama torpil ile network çok farklı şeyler bence. Kısaca, konuşmada bahsedilen networkten kasıt “sizi yeni kariyerinizde bir yerlere taşıyacak, ufkunuzu açacak bir çevre edinmek.” Network, üzerinde çalışmaya değer, stratejik bir konu olmakla birlikte çok fazla akışına bırakıyoruz sanırım.:) Her neyse devam edelim;  

Hiç kimse iyi bir akıl hocası veya iyi bir destekleyici çevre ve referanslar olmadan kariyer yapamaz. Network ile kastettiğim, alabileceğiniz tüm tavsiyeleri almak. Günümüz teknolojisinde artık insanlara ulaşmak çok kolay. Geçmek istediğiniz kariyerdeki kişi ya da kişilere internet üzerinden dahi ulaşıp “kariyer değişikliği yapmayı düşünüyorum benimle sohbet etmek için 5 dakikanız var mı?” demeniz yeterli.

2)Mali durumunuzu güçlendirmek

Gerçek şu ki yeni bir kariyere geçtiğinizde daha düşük ünvan ya da daha düşük bir maaşla başlamanız olası. Hatta belki de kendi işinizi kuruyorsanız bir süre hiç para kazanamayacaksınız. Bu sebeple durumu daha sorunsuz hale getirmek için mali durumunuzu güçlendirdiğinizden emin olun. Şahsen ben avukatlıktan oyun yaratıcılığına geçerken bankada en az 6-12 ay standartlarımı sağlayacak bir birikim olmasına dikkat ettim. Belki sizin için bu süre 6-12 ay olmayabilir. Fakat ne olması gerektiğine dair kendinize dürüst olarak planlayın.

3)Değiştirmeden önce deneyin

Eğer hemen köklü bir kariyer değişikliğine hazır değilseniz geçiş yapmak istediğiniz kariyerde bir süre gönüllü ya da part time, haftasonu vs. çalışma yapmayı denebilirsiniz. Bu size o işi gerçekten isteyip istemediğinizi anlamanızı sağlayacak fırsarı verir. Eğer köklü değişikliğe hazırsanız hamle yaparsınız.

Kariyerinizi Değiştirirken Dikkat Etmeniz Gereken 3 Şey

1) Köprüleri yıkmayın

Belki de yıllarınızı mevcut işinizdeki ilişkileri, köprüleri kurmak için harcadınız. Sırf kariyer değiştiriyorsunuz diye köprüleri neden yıkıyorsunuz. Dünya küçük bir yer ve eminim ki ileride o kişilerle tekrar karşılaşacaksınız.

2)Mevcut tecrübelerinizi koruyun

Önceki kariyerlerinizden öğrendiklerinizi stoklayın. Büyük olasılıkla pek çoğu yeni işinizde ve kariyerinizde de uygulanabilir. Bazı konular evrenseldir, hangi endüstride olursanız olun zor kişilerle karşılaşacaksınız. Kimse onlara karşı bağışıklık kazanmıyor. Ve onlarla nasıl mücadele edeceğinizi ya da bu gibi konuları mevcut tecrübelerinizde öğrendiyseniz birikimlerinizi kullanmaya devam edin.

3)Sabırlı olun

Ve son olarak yeni işinize başladığınızda gergin olabilirsiniz. Ama merak etmeyin, derin nefes alın ve sabırlı olun. Kendinize zaman tanıyın.

Evet, bir yazının daha sonuna geldik. Umarım faydalı olmuştur. 🙂

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.