50 Yıllık Sosyal Mesafe

Bir kısmımız halay çekmeye başlasa da hayatımızda bir süre daha “sosyal mesafe” kavramı olacak gibi gözküyor.

Bugün yazımda 50 yıldır karlar içinde bir dağda tek başına yaşayan Billy Barr ve sosyal mesafe konusunda 5 önerisinden bahsedeceğim.

Billy Barr Kimdir?

Billy Barr sanırım bu zamana kadar gördüğüm(aslında izlediğim) en izole ve introvert yaşayan kişi.(Introvert Müsünüz Extrovert Mü?)

Lakabı: Kar bekçisi 🙂

Yaklaşık 50 yıldır, Rocky Dağları’nda yaklaşık 10.000 fit yükseklikte terk edilmiş bir gümüş madeninde yaşıyor. Fakat boş zamanlarında çay içmek ve okumaktan fazlasını yapıyor. Billy 70’li yıllarda kar yağışı ve hava durumu ile ilgili kayıtlar tutmaya başlamış. Aslında herhangi bir hedef ya da bir şeyi ispat etmek için yapamış; ama Rocky Mountain Biyolojik Laboratuvarı kayıtlarını incelemek istemiş ve Billy şu anda da onlar için çalışıyor. Günde iki kez tuttuğu hava durumu kayıtları iklim değişikliği üzerine onlarca çalışma için kaynak olarak kullanılmış.

Boş vakitlerinde bahçe işleriyle uğraşıyor.(bitkileri için kapalı bir alan yaratmış) Etkileyici bir şapka koleksiyonu var. Cricket ve Bollywood filmlerini seviyor. İki haftada bir en yakın kasabaya ihtiyaçlarını almak için iniyor.(kayak takımlarıyla inilip çıkılıyor-evet!)

Zaman zaman kayak yapmak için gelip geçen kişilerle sosyalleşiyor, kız kardeşi ile telefon görüşmeleri yapıyor, Rocky Mountain Biyolojik Laboratuvar’ı için çalışıyor. Yaz aylarında bilim insanlarını ağırlıyor.

Sosyal Mesafe İçin 5 Öneri

Gelelim 50 yıldır izole hayat yaşayan Billy Barr’ın sosyal mesafe konusundaki 5 önerisine;

1) Bir konuyu takip edin

Atomik Alışkanlıklar 2 yazısında bahsettiğim track(iz sürmek) konusu burada da devreye giriyor. Billy her gün Colorado Avalanche Information Center dahil olmak üzere bir dizi grubun hava durumunu takip ediyor.

Aynı zamanda hayvanları da takip ediyor. “ilkbaharda gelen kuşları” takip ediyor. Gün doğumunu ve bir bülbül sesi duyduğu anları seviyor.

Sosyal mesafede de insanlara günlük olarak takip edecekleri bir ya da birkaç şeye sahip olmalarını öneriyor.

2) Rutinleriniz olsun

Billy güne her sabah 4-5 civarında başlıyor. Eski zaman radyolarını dinliyor. Ardından güneş panellerindeki karları temizleyip bir dizi ajansa hava raporlarını iletiyor.

Belirlenmiş çizelgesine uyguğundan bahsediyor. “Bazen takvimleri hangi günde olduğumu unuturum; ama günün hangi saatinde olduğumuzu biliyorum” diyor.

En önemlisi de günün sonuna bir ödül bırakmak. Okuyacak bir şeyler, örecek bir şeyler, filmler, kriket izlemek vs.

“Her gün aynı gün. Ama çoğu hoşuma gidiyor,” şeklinde nitelendiriyor.

Yaklaşık 10 yıl kadar günlük de tutmuş; fakat sıkıldığı için bırakmış.

3) Kutlamanız gereken şeylerden ziyade önemli olan şeyleri kutlayın

Billy çoğunlukla tatilleri ve doğum günlerini kutlamıyor, 17 Ocak’ta gündönümünü kutluyor.:) “Bana göre, bu çok önemli çünkü sabahları o kadar erken kalkıyorum ki, daha aydınlık bir sabaha uyanmak işleri kolaylaştırıyor.” diye konuyu anlatıyor.

4) Huysuzluğu kucaklayın

Billy, bazen, bir şey hakkında huysuz olmanın tatmin edici olduğunu söylüyor. “Yaşlandım ve hoş hissetmediğim zaman hoş olmayacağım” diyor. Kendine bu hakkı vermenin öneminden bahsediyor. Zaten izole hayat sürdüğü için pek fazla insanla temas etmiyor.

5) Filmler izleyin

“Eğer gerçekten stresliysem, kafamı dağıdan sevimli ve eğlenceli bir animasyon filmi izleyebilirim. Depresyondaysam, bu durumu tersine çevirebilirim” diyor.

Bazı renkli, iyi müzikleri olan filmleri sadece belirli koşullara saklıyor. Favori filmler listesi ve 357’nin üzerinde filmi var. Tabii ki DVD koleksiyonu da var.

Özellikle Bollywood filmlerini, renkli tatlı filmleri seviyor. Duvarları halıyla kaplı bir film odası ve projeksiyonu var.

Sizin için bu belki film olmaz da kitap olur, dizi olur vs.

***

Umarım Billy Barr’ı benim kadar ilginç bulmuşsunuzdur. Yazmam için öneren arkadaşa teşekkürlerimi iletiyorum. Ve son olarak Billy Barr’dan hayata uyarlayabileceğiniz bir öneri;

Kasabaya kayak takımları ile inip çıktığı için düşmemeyi nasıl dikkatli olması gerektiğini öğrenmesi gerekiyor. Zaman içerisinde çevreyle nasıl mücadele edeceğini öğreniyor. Ve şöyle bir önerisi var; “Düşmeyi öğrenmek belki de en önemli şey. Düşecekseniz yüz üstü değil popo üstü düşün.” 🙂

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

https://www.npr.org/2020/04/01/824001085/tips-from-someone-with-50-years-of-social-distancing-experience

 

 

 

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.