Enerjiyi Yükseltmek İçin 9 Öneri

Enerji ve aura konusundaki hislerimi yazıya dökebilecek miyim, bilmiyorum. Bazen “enerjisi yüksek”, “aurası düşük” gibi tabirler kullanırız. Merceği kendinize çevirdiğinizde ne görüyorsunuz? Yazımda enerjiyi yükseltmek için önerilere yer vereceğim. Sosyal medyayı bir kenara bırakalım, orada genellikle bir illüzyonu yansıtıyoruz; ama genç yaşlı hepimizin enerjisi, aurası var. Ve radyo gibi düşünürsek aynı frekansı yakaladığımız, enerji düzeyinden hoşlandığımız insanlarla daha fazla vakit geçirmek istiyoruz.

Hepimizin gün içerisinde kullandığı bir yakıt var. Uyandığımızda belirli bir enerji seviyemiz olur ve bu enerjiyi doğru ya da yanlış şekilde yönetiriz. Peki enerjiyi arttırmak mümkün mü? Ben konuyu fiziksel enerji ve iç enerji olarak iki açıdan ele alacağım.

Fiziksel Enerjiyi Yükseltmek İçin Öneriler

Fiziksel enerjiyi yükseltmek için öneriler konusunda kaynağım https://www.health.harvard.edu/. Aşağıdaki maddeler günlük yakıtımızı nasıl yükseltebileceğimize dair bazı tavsiyeleri içermektedir;

1)Stresinizi Kontrol Edin

Stres kaynaklı duygular büyük miktarda enerji tüketir. Bir arkadaşınız veya akrabanızla konuşmak, bir destek grubuna katılmak veya bir psikoterapist ile çalışmak iyi gelebilir. Ya da meditasyon, yoga ve tai chi, nefes egzersizleri gibi gevşeme terapileri de stresi azaltmak için etkili araçlardır.

Aşağıdaki yazı da ilginizi çekebilir;

Stresle Başa Çıkmanın 10 Yolu

2)Yükünüzü Azaltın

Yazması söylemesinden çok daha kolaydır eminim. Fakat zaman zaman yapılacaklar listemiz(to do list) çok uzun olabiliyor. Çoklu görev, çoklu hedef anlayışında olabiliyoruz. İşimiz çok yoğun olabiliyor ve uzun mesailer gerektirebiliyor.

Minimalizm kadar insanı ferahlatan bir felsefe yok. Ama eşyalarımız kadar zihinlerimiz de sadeleşmeli. Bu sebeple bazı görevleri elemek, bazılarına öncelik vermek, yardım istemek, daha verimli olmanın yollarını aramak belki radikal değişikliklere yelken açmak gerekebilir.

3)Egzersiz Yapın

Sağlıklı bir insan vücudunun yüzde 60’ı sudur. Bu oran çocuklarda 70lere çıkarken, yaşlılarda yüzde 50lere düşmektedir. Su hareketli bir oluşum. Yin yoga yaparken(aynı pozlarda sabit şekilde 3-5 dakika kalıp derinleşilen yoga çeşitlerinden biri) ara ara ya da egzersizin sonunda kolları, bacakları, gövdeyi sağa sola hareket ettirmek gerekir. Amaç vücuttaki suyu canlandırmak, kan dolaşımını hızlandırmaktır. Egzersiz yapmak daha sağlıklı uyuyacağınızı garanti eder. Ayrıca hücrelerinize daha fazla oksijen dolaştırır. Ve egzersiz vücudunuzun epinefrin ve norepinefrin salgılamasına neden olur, bunlar kendinizi enerjik hissetmenizi sağlayabilecek stres hormonları. Tempolu bir yürüyüş bile iyi bir başlangıçtır.

4)Sigara İçmekten Kaçının

Sigara içmenin sağlığınızı tehdit ettiğini biliyorsunuz. Fakat sağlığa zararlarının dışında tütündeki nikotin bir uyarıcıdır, bu nedenle kalp atış hızını hızlandırır, kan basıncını yükseltir ve uyanıklıkla ilişkili beyin dalgası aktivitesini uyarır ve uykuya dalmayı zorlaştırır. Ve uykuya daldığınızda, bağımlılık gücü sizi kolayca uyandırabilir.

5)Düzenli Uyuyun

Yakıtı sağlayan temel şeylerden birisi uyku. Deliksiz uykunun iyileştirici bir şifa etkisi de var. Uyku öncesi dikkat dağıtıcılardan arının(telefon, tv vs.), belirli bir saat düzeniniz olsun. Uykusunu alamayan, dinlenmemiş bir insanın gün içerisinde enerjisini doğru yönetebilmesi çok zor. Güne 2-0 yenik başlamak gibi bir şey.

6)Yeme-İçme Düzeninize Dikkat Edin

Çoğumuz tıka basa ağır yiyecekler yedikten sonra belgesellerdeki aslanlar gibi ağırlaşırız. Bir iki saat boyunca hiçbir şey yapmak istemeyiz. Özellikle çalışırken ağır öğlen yemekleri öğleden sonra çalışmayı zorlaştırabilir. Gün içerisinde düşük glisemik indeksli gıdalar tüketmek -tam tahıllar, yüksek lifli sebzeler, fındık ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar-  enerji için faydalıdır.

Şeker oranı yüksek yiyecekler yemek, kısa süreli bir enerji artışı ve ardından düşüşe neden olabilir. Bundan kaçınmak için şeker alımınızı en aza indirin ve bunun yerine dengeli beslenmeye odaklanın.

Baslenme konusunda aşağıdaki yazılar ilgilinizi çekebilir;

7)Kafeini Kendi Yararınıza Kullanın

Kafein uyanıklığı artırmaya yardımcı olur, bu nedenle bir fincan kahve içmek zihninizi keskinleştirmeye yardımcı olabilir. Ancak kafeinin enerji verici etkilerini elde etmek için, onu makul bir şekilde kullanmanız gerekir. Özellikle fazla miktarlarda veya saat 14.00’ten sonra tüketildiğinde uykusuzluğa neden olabilir.

8)Alkolü Sınırlayın

Eğer alkollü şeyler tüketecekseniz, enerjinizin düşmesini umursamadığınız bir zamanda bunu ılımlı bir şekilde yapın.

9)Su İçin

Gün boyunca yeterince su içtiğinizden ve özellikle egzersiz sırasında susuz kalmadığınızdan emin olun.

Dehidrasyon beyin fonksiyonunuzu, ruh halinizi ve enerji seviyenizi etkileyebilir.

Genel olarak yorgun hissediyorsanız ve yeterince su içtiğinizi düşünmüyorsanız, hatırlatıcılarla gün boyunca düzenli olarak içmeyi deneyin.

İç Enerjiyi Yükseltmek İçin Öneriler

1)Enerji Kemirgenlerine Dikkat Edin

Yaşamımız özellikle de yetişkinliğe adım attıktan sonra bilinçli ya da bilinçsiz olarak enerji kemirgenleri ile doludur. Bazen biz de onlardan biri olabiliriz. Instagram hesabımda zaman zaman anket yaparım. “Geçmişe dönme şansınız olsa üniversitede aynı bölümü yazar mıydınız?” diye bir soru sormuştum ve katılanların %76’sı “hayır” yanıtını vermişti.

Pek çoğumuz yaptığımız seçimlerden hoşnut değiliz. İstek ve hayallerimizle, içimizdeki dürtü ile örtüşmeyen şeyler var ve değiştirmesi çok kolay olmayan konular.

Ek olarak zorlu bir Dünya’nın yanı sıra zorlu bir coğrafyada ve ülkede yaşıyoruz. Değişken bir gündem ve kötü haberler birbirini kovalıyor. Bu da yine mutsuz insanlara ve daha fazla olumsuz fikre yol açıyor.

Bu sebeple hayallerinizi birilerine açarken, günlük enerjinizi yönetirken ya da geri bildirim alırken o kişiyi çok dikkatli tartmanız gerekir. İç enerjinizi bir anda yok eden kişi belki de sadece “mutsuz”dur? Belki istemsizce sizi de bir girdapa çekme peşindedir? Dolayısıyla enerji kemirgenlerinden tamamen uzak kalmak ya da mesafe koymak gerekebilir. Koronanın bu konu için bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

2)Dünya Ve Ülke Gündemi

Çok uzun yıllar önce okuduğum birkaç kitabın önerisiyle haberleri izlemeyi bıraktım. Haber izlemeseniz de gündemi gözünüze sokuyorlar. Hiçbir zaman gündem cahili olmadım. Ama oturup 1 saat boyunca cinayetler, adaletsizlikler, felaketler, siyasi kavgalar izlemek zaten toz pembe olmayan tablomuzu daha da karamsar hale getiriyor.

Dünya’da iyi şeyler de oldu ve oluyor. Geçmiş çağlara göre çok daha fazla imkana sahibiz, insan ömrü uzadı, savaşlar azaldı, bebek ölümleri azaldı, felaketler karşısında alabileceğimiz önlemler arttı, geçmiş yıllarda sahip olunmayan bazı çok temel insani haklar kazanıldı… Elbette ki her şey mükemmel değil ve çoğu zaman iç karartıcı; ama “dünya hep kötüye gidiyor” diye düşüneceğimiz kadar da kara bir tablo yok. Haberler böyle düşünmemizi körüklüyor ve eleştiri, şikayet, umutsuzluk dışında bize kattıkları hiçbir şey yok. Sadece haber izleyerek ya da konuşarak dünyaya değer katan kimse de yok.

3)Ruhunuzu Besleyin

Peki iç enerji nasıl yükselir? Enerji kemirgenleriyle aramıza mesafe koyduk, haberleri izlemeyi bıraktık; ama hala iç enerjimiz düşük.

Eylemsiz kaldığımız, üretmediğimiz, öğrenmediğimiz, merak etmediğimiz, hedef ya da amaca sahip olmadığımız zaman iç enerjimizin düştüğüne inanıyorum. Bazı insanların gözündeki ferin yüksek ya da düşük olmasının sebebi bu olabilir. Bazen bizde de değişkenlik gösterir.

Sanatla, sporla, sağlıklı bir sosyal çevre ile, hobilerle ruhunuzu beslemek, doğayı kutlamak… Düşüncesi bile güzel konular.

En önemli şey ise sanırım kendini sevmek. Kendimizi sevmediğimizde, sorumluluğu üstlenip seçimlerimizi kucaklamadığımızda, geçmişimizle barışmadığımızda, sürekli yetersizlik hissini körüklediğimizde, kendimize inanmadığımızda iç ve dış enerjimize yansımaları çok olumsuz oluyor.

4)Mizahı Önemseyin

Enerjisi yüksek ya da güzel insanların ortak özelliği tebessüm etmeleri, kahkayı sevmeleri, mizahi yönlerinin olması. Neşe denen kavrama sahip olmalarıdır. Hayatın komik taraflarını kaçırmamak mizahı ıskalamamak gerekir.

İç enerjinizin düşük olduğunu hissettiğiniz bir anda sadece gülümseyin. Yüz kaslarını gevşetmek bile stres seviyesini azaltıp bir şeylere iyi gelecektir.

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

2 Replies to “Enerjiyi Yükseltmek İçin 9 Öneri”

  1. Okurken bile iç enerjim yükseldi:)
    Teşekkürler Yazar Karga, çok seviyorum blogunu 💜

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.