Aylık Hedefler-Ağustos 2020

Geçtiğimiz Pazar yeni yazı yayınlamadım, ama bayramı bahane ederek aylık hedefler yazısını da es geçmek istemiyorum.

Ağustos’un 3’te ikisinde tatildeyim, tatil dışında da pandemi sebebiyle evden çalışmaya devam edeceğiz. Bu ay hızlı bitecektir.

Yazın sıcaklar yüzünden hiçbir şeye enerjim olmadığını fark ettim. Fakat özellikle bu 15-20 günde rutinime katabileceğim bazı konular var. Onları aylık hedef olarak belirleyip tatil dönüşünde de sürdürmek istiyorum.

Yürüyüş

Temmuz’da tatile çıkmadan önce alarmımı sabah 6’ya kurup bir hafta boyunca yürüyüş yaptım. Fakat tatil devreye girdiğinde çabam çöp oldu.:) Bu kez günde 1 saat yürüme hedefim var. Eylül, Ekim gibi havanın ideal serinlikte olduğu aylarda da yürümek için, bu alışkanlığı kazanmak istiyorum.

Yürüyüş yaparken tatlı bir müzik, doğayı gözlemlemek vs. meditatif ve rahatlatıcı bir etkisi var.

Yoga

Bir süredir ağırlıklı olarak yin ve restoratif yoga yapıyorum. Ağustos’ta her gün bir saat yoga yapacağım; fakat bu kez vinyasa ağırlıklı olacak. Güneşe selam a ile başlayıp, savaşçı ve bazı yin yoga pozlarını içeren bir yoga seansını takip edeceğim. Doğada kuş sesleriyle, rüzgarı hissederek yoga yapmayı seviyorum.

Meditasyon

Yoğun temponun içinde gereğinden fazla gergin, stresli, şikayet dolu günler geçirebiliyoruz. Satış yaptığınız bir dükkanınız varsa güleryüzlü olmanız gerekir. Hiçbir zaman asık suratlı birinden alışveriş yapmam. Hayat karşısında suratımızın çok fazla asıldığını düşünüyorum. Tüm bu şikayetler, keşkeler, “olsaydı”lar tıkanıklığa yol açıyor.

Güne meditasyon, şükür, olumlama ile başlayıp öyle de kapatmayı planlıyorum.

Sosyal Medya

Özellikle tatilde amaçsızca sosyal medyada vakit geçirebiliyoruz. Pek çok kez sadece refleks olarak instragrama girdiğim oluyor. Ağustos’ta içerik eklediğim anlar dışında sosyal medya kullanımlarımı kısıtlıyorum.

Beslenme Düzeni

Bedenini seven, özen gösteren ve bunu sırf şekil olsun diye, yarış için değil de hayatın doğal akışında yapan insanlar hayatla daha barışık, huzurlu sanki.

“Bedenimiz dünyadaki evimiz” diye bir cümle duymuştum. Sürekli “aç” gibi davranmamak, beden için faydalı olanı tercih etmek, duygusal beslenmeden kaçımak, kendini susuz bırakmamak, mideye girenler konusunda da sadeleşmek, çeşitlenmek, denge Ağustos’ta öğrenmeye çalışacağım ve pratik yapacağım konular.

Tüm bu hedefleri bir kenara koyarsak bol bol dinlenmek, kaygı ve düşüncelerden uzaklaşmak, rahatlamak, bırakmak istiyorum.

İyi bayramlar!

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.