Aylık Hedefler – Ekim 2020

Hoşgeldin sonbahar, 2020 son çeyreğine girmiş durumdayız.:) Bu kez Ekim’e geçmeden önce biraz Eylül’den bahsetmek istiyorum.

Eylül’ün Teması

Benim için Eylül’ün merkezinde sağlık vardı. Gözümde çıkan bir rahatsızlık sebebiyle Eylül’ün yarısında yaşam kalitem yarıya indi. Önceliklerim değişti. Sağlık söz konusu olduğunda diğer her şey bir an’da sıfırlanıyor. Yine de öneminin ne kadar farkındayım bilmiyorum.

Eylül’ün Yenilikleri

Eylül’de online yoga derslerine ve online İspanyolca kursuna yazıldım. Her ne kadar sağlık sorunum sebebiyle istediğim oranda katılım gösteremesem de yeni bir şeylere başlamak çok mutlu etti enerji verdi. Korona sebebiyle ben genelde tedbirli davranıyorum. Tatilde dahi sadece ailemin yanına gittim. Şirketimiz de Ocak’a kadar evden çalışma kararı aldı. 2020 pek çok hayalime ket vursa da geriye dönüp baktığımda “ne boş bir sene geçirmişim” demek istemem. O yüzden yaratıcı, üretken, çalışkan bir 3 ay geçirmek istiyorum. 

Tüm bunların yanı sıra Eylül’de bol bol yeni tarifler de denediğimi fark ettim. Somon Gravlax, çeşit çeşit cookieler, evde pesto sosu yapımı, değişik kore tarifleri, noodlelar neler neler… 🙂 Standart tencere yemekleri değil de ilginç tarifler ve özellikle tatlılar yapmak insanı mutlu ediyor. 

Eylül’ün Netflix Önerileri

Yaz aylarında hemen hemen hiçbir şey izlemedim. Fakat Eylül ile birlikte Netflix’te epey içerik takip etmişim. Her biri türünde birbirinden başarılı birkaç önerimi paylaşacağım;

  1. Belgesel: Benim Hikayem, Michelle Obama’nın aynı isimli kitabı dünyada çok satanlar listesine girmişti. Ben de güçlü kadın hikayelerini çok sevdiğim için okumuştum. Duruşuna, başardıklarına saygı duyduğum biri. Belgeseli kitap kadar etkileyici olmasa da güzeldi. 
  2. Mini Dizi: Kalifat, The Handmaid’s Tale ile radikal hıristiyanlığı, Unortodox ile de hasidik Yahudilerini izledikten sonra sıra radikal islamcılara gelmişti.:) Başrolünde Türk oyuncu barındıran, Dünya’da ses getirmiş başarılı bir İsveç dizisi. Genel olarak Işid’i ve Avrupa’dan Işid’e katılmaya çalışan gençleri konu alıyor. 
  3. Komedi: Modern Family, tam olarak Kalifat ile bozulan psikolojimi düzeltmek adına başladığım bir diziydi.:)  Sanıyorum 12 sezon ile final yapmış. Henüz bitirmedim, ama şimdiden favori dizilerim arasına girdi. Bitirdiğimde detaylı bir yazı yayınlayacağım. 5-6 bölüm izledikten sonra çok seveceğiniz bir aile komedisi. 
  4. Fransız Dizisi: Menajerimi Ara, Türkiye versiyonu da aynı isimle uyarlanmış. Paris’te geçtiği için ve Paris’e aşık olduğum için arada ablam izlerken göz attığım bir diziydi. Adından anlaşılacağı üzere menajerlik işinin entrikaları ve çetrefilli taraflarına çok ünlü Fransız oyuncuları da konuk alarak değiniyor. Çerezlik.

Eylül’ün Instagram Önerisi

@yazarkarga diye bir hesap var, hala takip etmediyseniz mutlaka edin. 🙂 😛 

@londonispink: Hani Blog Yazarlığı İçin 8 Öneri gibi yazılarda da bahsettiğimiz niş konu kavramı var? Sosyal medyada bir iş yapmak ve organik takipçi kazanmak için niş bir konunuz olmalı.(benim bir türlü yapmadığım şeydir bu) Örneğin sadece bitkiler, sadece yemek tarifleri, sadece seyahat üzerine sağlam bir içerik üretirseniz hepsini birden yapan kişilere göre daha organik takipçileriniz olur. İşte londonispink hesabı da bu niş konusunu abartarak Londra’daki pembe odaklı yapıları fotoğraflıyor ve 87 bin takipçiye de ulaşmış durumda. 🙂 Tabii Londra bunun için muhteşem elverişli bir şehir;  ama ufuk açıcı. 🙂

Ekim Kararları

Gelelim Ekim’e 🙂 

Sene çok çabuk geçiyor ve bazı somut konularda hedeflediğim noktada olmadığım için Ekim’de çok net birkaç kararım var. Üç gündür de uyguluyorum. Bakalım sonuçları merak ediyorum;

  1. Intermittent Fasting’i(Aralıklı oruç) 10:00-18:30 arası uygulamak. 
  2. Günde 2 litre su içmek. 
  3. Her gün 1 saat yoga ya da 1 saat yürüyüş yapmak. 
  4. EF online eğitimde bir seviye atlamak. 

This is it. Çok da fazla bir beklentim yok aslında. İspanyolca için bir hedef vs. koymadım. Kendime çok yüklenmeyi de düşünmüyorum. Bol bol şükrettiğim, hayatın olumlu taraflarını görebildiğim, kendime iyi davrandığım, keşfettiğim, öğrendiğim, sürprizlere inandığım, güldüğüm, sevdiğim bir ay olsun. 🙂 

Son 3 ayın aylık hedefler yazıları için;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

 

 

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.