Aylık Hedefler – Kasım 2020

Aylık hedefler yazımı İzmir’de gerçekleşen deprem sonrası yazıyorum. Öncelikle tüm Ege’ye geçmiş olsun. Kocaeli doğumlu biri olarak 99 depreminde yerinde yaşamadığım halde pek çoklarımız gibi bende de bir deprem fobisi oluştu. Ve her seferinde tek yaptığımız şey dualara sığınmak oluyor. Ne acı ki bu şiddette bir deprem Japonya‘da olsa insanların normal yaşamlarını 5 dakika bile etkilemeyecekti. Mucizevi bir güçle değil; kendi insiyatifleriyle bu konuda önlemler aldılar, çalışmalar yaptılar, gelişim gösterdiler. 

“BİZ DE YAPABİLİRDİK!”

Her ne kadar deprem fobimiz olsa da ne bireysel olarak, ne toplumsal olarak bu konuda bir ilerleme kaydedemediğimiz gibi, bizi yönetenler de yeteri kadar ele almıyor. Öylece deprem olmamasını umuyoruz. Fakat doğal olarak depremler oldu ve olacak. Bunu görmek için kahin olmamıza da gerek yok. Bir günde Japonya olamazdık belki; ama 20 yılda yarısı kadar gelişim gösterebilirdik? Hayatımızı bu kadar değersiz görmemiz çok tuhaf ve acı. 

Aylık Hedefler – Plan Yapmak Ya Da Yapmamak

2020’ye girerken çok farklı planlarım vardı. En azından senenin 3 ayını ülke dışında geçirmek için her şeyi ayarlamış, işyerimden onaylarımı almış, paramı biriktirmiştim. Tek planım da bu değildi. Gelin görün ki bir sürü şey oldu. Bu sadece benim küçük yaşamımın yansıması. Bazen basit bir rahatsızlık, bazen bir yakınımızın sorunları hayatın önceliklerini değiştirebiliyor. 

O noktada hayatın sunduklarına saygı göstermek ve uyum sağlamaya gayret etmekden başka da yapacak çok fazla şey yok. Dolasıyla eğer kendi gönlümüzce plan yapacak bir lüksümüz varsa bu büyük bir hediye

Çok uzun zamandır aylık hedefler yazıları yazıyorum. Bu hedeflere tümüyle bağlı kalmıyorum aslında. Ama yeni 30 gün öncesi kendimi motive etmek, belki okuyan birilerine bir fikir verip onların farklı başlangıçlara adım atmasını sağlamak bu yazıları sürdürmeme sebep oluyor. 

Geçen ay Eylül’ün bazı notlarıyla başlamıştım. Bu ay da Ekim’den birkaç not aktaracağım;

Ekim’in Teması

Kendini sev. Kendini sevmek bütüncül bir konu. Çocukluk arkadaşımla konuştuğumuzda kendini sevmenin eylem gerektirdiğinden bahsetmiştik. Yani lafla olmaz; bedenine, organlarına, sağlığına da dikkat etmen gerekir. Sana iyi gelen şeylerle kendini donatman; kalbine, ruhuna iyi gelecek şeylere özen göstermen gerekir. Eğer sofrada sağlıklı şeyler varsa bazen arkadaşımla birbirimize “kendini sevme” öğünlerinin fotoğrafını atarız.:)  

Ekim; kendini sevme üzerine geçmişe dönüp sorguladığım, kafa yorduğum bir ay oldu. Salt Ekim’in değil; Kasım’ın, Aralık’ın 2021’in ve sonraki her senemin ta ki bundan %100 emin oluncaya kadar gizli teması kendini sevmek olacak. Belki blog içeriklerinde de yer veririm. 

Ekim’in Instagram Önerisi

Bu ay dikkatimi çeken niş hesaplardan biri @accidentallywesanderson hesabı oldu. Wes Anderson filmlerini izleyenler onun kendine has mekan tercihlerini bilirler. Bu hesapta da Türkiye dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından çekilmiş Wes Anderson film karelerini andıran görseller yer alıyor. Çok ilginç bir konu tercihi. Zira 1.2 milyon kişi tarafından da takip ediliyor. 🙂 

Ekim’in Eğitimi

Şirketim Linkedin’in e-learning uygulamasından ücretsiz eğitim hakkı veriyor. Pek çok online eğitim videosu izlediğim oldu.(dersler İngilizce) Zaman zaman bloga da çeviriyorum bazı eğitimleri. 

Ekim’in eğitimlerinde masabaşı çalışanlar için bazı masaj ve esneme tekniklerini içeren videoları izleyip uyguladım. 

Fakat asıl sevdiğim eğitim Onenote 2016 üzerinden Bullet Journal hazırlamak oldu. Onenote; excel gibi, word gibi bir uygulama. Temel amacı dijital not almak. Bullet journal ise çok meşhur bir not tutma yöntemi, dilerseniz daha önce yazdığım Yaratıcı Ajanda Yöntemi: Bullet Journal yazısını okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

2021’de dijital not tutmak, haftalık, yıllık, günlük planları takip etmek için inanılmaz tatlı bir taslak çalışma hazırlığı yaptım. Onenote konusunda hızlanmak adına iş için ayrı, blogum için ayrı, kişisel kullanımım için ise ayrı tasarımlar çalıştım. Amaca hizmet eden, yaratıcılığınızı bol bol kullanabileceğiniz bir uygulama. Aşağıya bir iki sayfayı ekliyorum. Yapmak o kadar kolay ve zevkli ki herkese öğretesim var.:)

Aylık Hedefler Kasım 2020

Ekim’i bir kenara koyup Kasım’a gelecek olursak eğer sene sonuna kadar iki hedefim var. Uzun süredir kullandığım EF online İngilizce eğitiminde sonunda Advance seviyesine iyi bir sınav notu ile geçtim. Kendimi tebrik ederim. 🙂 Kasım’da advance kurunu bitirip upper advance’e geçmek istiyorum.

Diğer hedefim ise iki kilo vermek. Benim için büyük insanlık için küçük bir rakam. 🙂 Aralık’ta da iki kilo verirsem istediğim fitlik seviyesine gelirim. Zira gizli kaslarımın olduğuna inanıyorum. Ama altlarda kalmış olabilirler. :):) 

Onun dışında yılsonu iş açısından en stresli ve yoğun dönem. O yüzden kendimi zibilyon hedefle darlamayı düşünmüyorum. Malum önceliğim “kendini sevmek”. 🙂 Dolasıyla şimdiden Aralık 31’i düşünüp kafayı yemeden, gün gün olayların üstesinden gelip arada da kendime kaçmayı düşünüyorum.:) Umarım hayatın sadece güzel planları olur bu süre zarfında. Retro metro ötede dursun!

Herkese sağlık dilerim.

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

 

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.