Modern Family Dizisi

Modern FamilyNetflix’te yayınlanmaya başladıktan sonra izlediğim uzun soluklu bir Amerikan dizisi. Türünü aile komedisi olarak tanımlayabiliriz. İlk birkaç bölüm tam odaklanamasanız da 5-6 bölüm şans verdikten sonra devamı geliyor.

Modern Family’de Aile Yapısı: Jay isimli aile babası(aynı zamanda dede) ikinci evliliğini Kolombiyalı ve kendisinden yaşça epey küçük Gloria ile yapıyor. Jay’in ilk eşinden oğlu Mitchell gay ve Cameron ile birlikte ve Vietnam’dan evlatlık ediniyorlar. Yine ilk eşinden olan kızı Claire ise biri dahi sayılabilecek kadar çalışkan, diğer ikisi ise derslerde tamamen başarısısız üç çocuğa ve renkli, son derece komik eşe sahip. Dizi tamamen bu üç ailenin yaşadığı olaylar ekseninde şekilleniyor.

Modern Family İzlemeniz İçin Sebepler

 • Kafa yormuyor, germiyor, strese sokmuyor. Bunların aksine mutlu eden, rahatlatan, kafa dağıtan bir akışı var. Sevgi dolu bir dizi.
 • Durmaksızın kahkaha attırmak gibi bir misyonu yok bence; ama genel olarak izlediğinizde neşeleniyorsunuz. Özellikle bazı karakterler çok tatlı ve bağ kuruyorsunuz.
 • Bu madde hem dezavantaj hem avantaj olabilir; ama benim gibi sevdiğiniz dizi hemen bitmesin istiyorsanız Modern Family sezonlar boyunca devam ediyor.(11 sezon) Dizide oynayan küçücük çocuklar serpilip çalışmaya başlıyor. Uzuk soluklu bir iş. Hatta keşke hiç final yapmasaydı. Ama bitirince başı unutulduğu için Friends, Avrupa Yakası misali her daim izlenebilir.
 • Bölümler çok kısa. Ve bölüm finallerinde pek çok dizinin aksine “heyecan dorukta” konular olmadığı için meraktan ölüp ard arda deli gibi izlemeniz gerekmiyor. Sizi saatlerce ekrana bağlamıyor.
 • Modern Family’de cast çok iyi. Oyuncular karakterlere uymuş. Zaten birkaçının Emmy ödülü de var.
 • Karakterler derin işleniyor. “Phil bunu yapmaz”, “bunu Cam demiştir” gibi tepkiler verecek kadar iyi tanıyorsunuz.
Modern family
Modern Family

Modern Family Replikleri

Modern Family bir aile komedisi. Hal böyle olunca “Modern Family replikleri” diye başlık attığımda benden komik replikler bekleyebilirsiniz.:) Ama daha çok blogumun temasıyla örtüşen hayata dair repliklere yer vereceğim. Aslında bir komedi dizisinden derin replikler de beklemiyor insan; ama bir iki üç derken çok tatlı cümleler duyunca her zaman olduğu gibi satır aralarını not almaya başladım. Bu şekilde izlediğimde daha iyi kulak kesilebiliyorum.😊 Komik repliklere ise yer veremiyorum; çünkü dizide genel olarak durum ve karakter komedisi var. Yani kişileri tanıdığınızda izlerken komik gelecek şeyler var. Yazsam “bu mu” hissi bırakabilir. 🙂

 • Bugün oltaya balık takılmamış olabilir; ama hayat bu. Gerçekten denedin ve önemli olan bu.
 • Zengin bir adamın egosuyla oynarsanız asla parasız kalmazsınız.
 • Hiçbir zaman doğru zaman gelmez. Asıl soru; “bunu yapmak istiyor musun?”
 • İnsanlar incinmemen için yalanlar söyler. Ama iyi ve kötü olduğun tarafları bilirsen daha ileri gidersin.
 • Bu dünyada hayalperestler ve gerçekçiler vardır. Hayalperest hayalperesti, gerçekçi de gerçekçiyi bulur sanarsınız ama genelde zıttı olur. Hayalpereste gerçekçi gerekir fazla uçtuğunda güneşten yanmasın diye. Peki gerçekçiye? Onlar hayalperestler olmasa yerden ayağa bile kalkamazlar.
 • Hayattaki önemli şey varacağınız yer değil, yolculuğun kendisidir. Yolda karşılaştığınız zorluklar, çukurlar ve virajlar, atlattığınız hayalkırıklıkları…
 • Beklentilerini düşürürsen bir insanın başına gelecek en güzel şey başına gelir. Ayakların ağrıyana kadar dans et. Ciğerlerin ağrıyana kadar şarkı söyle. William Hurt gibi olana kadar rol yap. Muhabbet kuşundan ders al; yalnız kalırsan aynanın karşısında yemek ye. Hayat sana limonata verdiğinde, ondan limon yap. Hayat afallayacaktır.
 • Kendini sevmezsen başkasını sevmen zordur.
 • Hayatta pek çok dönüm noktası vardır. İlk öpücük, doğum günleri, mezuniyetler. Belki evlilik. Bir de tekrar yaşamayı asla beklemedikleriniz vardır. En iyileri de bunlardır.
 • Arada bir kuralları çiğnemekten korkma, neler olacağını bilemezsin.
 • Başarı garanti değildir, tepside sunulmaz. Başarı hak edilir. Korkmanız gereken korkunun kendisi.
 • Olumlu tavrını korursan iyi şeyler olur.
 • Ne derler bilirsin; 3 günden fazla kalan misafir ceset gibi kokar. – Gloria’nın Kolombiya sözü tabii ki.:)
 • Pek çok kez bir şeyden kurtulduktan sonra özleriz. Değersiz bulduğun şeyler aniden çok değerli hale gelir.
 • Kıyafetlerin güzel görünürse, güzel hissedersin.
 • İnsanların gerçek yüzünüzü görmesi korkutucudur. Bu insanlar ailenizden olsa bile… Ama en az onlardan çekinmemiz gerekmiyor mu? Bizleri yargılmadan sevecek, hatalarımızı affedip kusurlarımızı kutlayacak, hatta bizi cesaretlendirip gerçek tarafımızın çıkmasına katkı sağlayacak kişiler ailemiz değil mi?
 • Bazen hayat sana istemediğin şeyler verir; ama sonra bir bakarsın ki onlara ihtiyacın varmış.
 • İnsan sürekli güvende olamaz. Zaman zaman yaralanabilirsin.
 • Bazen biri size yapamayacağınızı söylediğinde bir şey olur. Rekabetçi gücünüzü ateşler. Bizi risk almaya teşvik eder. Yeni fırsatlara açık olmamazı sağlar. Her şeyi bana karşı çıkanlara haksız olduklarını ispatlamak için yaptım.
 • Hayat koca bir dağ gibidir. Her köşebaşında bir macera bekler.
 • Neden kendimizden bu kadar farklı partnerler seçiyoruz? Sebebi kader, şans ya da “gönül ferman dinlemez” klişeleri değil. Onları seçmemizin sebebi çocukluğumuzda tamamlanmamış şeyleri temsil etmeleri. Onları seçeriz çünkü sahip olmayı istediğimiz özellikleri barındırırlar. Bu kadar zorlayıcı partnerler seçerek ve istedikleri şeyi onlara vermeye çalışarak kendimizi yetiştirmeye çalışırız.
 • Herkesi memnun ediyorsan ilerlemiyorsun demektir.
 • Aile olmanın bir parçası da çocuğumuza değer verdiğimiz şeyleri göstermektir. Sanat, kültür, yemekler… Ama aynı zamanda onların da nasıl biri olduklarını çözmelerine izin vermek gerekir. Sizin hoşunuza gitmese de istedikleri bazı şeyleri yapabilmeliler.
 • Çocukken bize zararlı şeylerden korkmamız öğretildi. Ama büyüdüğümüzde korkularımızı yenmemiz bekleniyor. Korku dediğiniz nedir peki? Bizi hayatta mı tutuyor, yoksa yaşamımıza engel mi oluyor?
 • Umuyorum ki yıllar içinde bir şeyler öğrenmişizdir. Mesela bugünden yarın olmayacakmış gibi yaşamayı. Geçmişteki hataları düzeltmek için çok geç olmadığını. İşler tepetaklak gittiğinde iyimser davranmayı. Ya da “asla girmem” dediğin risklere girmeyi öğrendim.
 • Bazen hepimiz kötü günler geçiririz. Acımasız insanlarla uğraşmak zorunda kalırız. Ama bu ailede pes etmek yok. Yüzmeyi öğrenmek ne kadar zordu hatırladın mı? Ama şu an en sevdiğin şey.
 • Yaparsın ya da yapmazsın, “yapmaya çalışmak” diye bir şey yoktur.
 • Başarılı olmak istiyorsak kendimizi geliştirmemiz gerekir. Bazen bunun için zayıf noktalarımızı paylaşmamız gerekir. Böylece birbirimizi farklı bir açıdan görebiliriz. Başarılı olmak için tek yol yok.
 • Her anın içinde bir eğlence bulun. Her insanın içindeki iyi şeyi bulun. Asla ama asla el sallamayan kişi olmayın. O insanlar yalnız ölüyor.
 • Hayatın önüne çıkardığı engellere minnettar ol, bir gün onların üstüne basarak ilerleyeceksin.
 • Yaşlandıkça değişimlere ayak uydurmak zorlaşır. Başka türlü mutlu olamayacakmışız gibi eski halimize tutunuruz. Ama risk aldığımızda, yeni deneyimlere kucak açtığımızda müthiş ödüllerimiz olur.
 • Çocuğunuzu son kez kucağınıza aldığınız zamanı bilmiyorsunuz.
 • Hayat değişiklerle dolu. Bazıları büyük bazıları küçük. Bir süre önce öğrendim ki ya bunlara direnirsin ya da en iyi şekilde değerlendirirsin. Yanınızda sevdikleriniz varsa hayatta karşınıza çıkanlarla yüzleşmek daha kolay olur.

Modern Family Karakterleri

Jay: Biraz aksi, ama bir o kadar da bilge aile babası. Gloria kadar köpeği Stella’ya sevgi ve hayranlık besler. Dolap kralı, kendisi sayesinde closet kelimesi beynimde yankılanıyor.

Gloria: Kolombiya aksanı yüzünden gaza gelip ikinci kez İspanyolca kursuna yazıldım.:) Bir daha da yazılmam sanırım.:) Jay’in güzeller güzeli eşi; ama asla gold digger değil. Ailesine bağlı, kendi kültürüne çok bağlı, biraz da gürültülü karakterlerden.

Manny: Gloria’nın ilk eşi Javier’den olan oğlu. İlk sezonlarda o kadar sevimli ki! Büyümüş de küçülmüş bir olgunluğa sahip, fakat sonradan o entel halleri ve ne anlatmak istediği anlaşılamayan cümleleriyle sıkıcılaşmaya başladı.

Mitchell: Dizinin aklı başında, avukat karakterlerinden. Muhtemelen Cam olmasa sıkıcı biri olurmuş. Ama ikisi mükemmel uyumlu ve birbirini tamamlayan çiftlerden.

Cam: Dizide en sevdiğim ve en güldüğüm karakter. Abartılı tepkileri, hayatta iyi kötü her şeyi dibine kadar yaşama halleri, köklerine delicesine bağlılığı, isterdim böyle bir arkadaşım olmasını.

Lily: Dizinin ruh hastalarından. Bebekliğinde diziye giriyor, büyüdüğünde çok müthiş bir oyunculuk yeteneği olmadığı için genelde kısacık replikleri oluyor. Ama o kadar komik replikler ve tepkiler ki ortaya kendine has ilginç bir karakter çıkıyor.

Claire: 3 çocuk ve hiperaktif bir eşe yetişme telaşında. Ben yer yer Phil ve Claire’in evliliklerini Friends’teki Monica ve Chandler’a benzettim. Hırslı, eğlenceli, Cadılar Bayramına tutkulu bir karakter.

Phil: Sanırım erkeklerin en güldüğü karakter Phil’dir. Çocuklarına çok iyi alanlar yaratan, deli gibi eğlenceli, sihirbaz, emlakçı, kameraya kitlenen bakışlarıyla dizinin olmazsa olmazlarından.

Haley: Alıkma.:) Ailenin aptal güzeli. Tam bir influencer kariyeri çizerek Alex’ten fazla para kazanması olası.

Alex: Haley’nin aksine dahi derecesine zeki ve bir o kadar insanı rahatsız eden karakterlerden. Çok sevdiğimi söyleyemem.

Luke: Aptallıkta Haley ile yarışan türde bir çocuk.:) Phil’in favorisi. Gerçek hayatta ise dizinin aksine ileri zekalı kategorisindeymiş.:)

Aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.