Warren Buffett İle İlgili 15 İlginç Bilgi

Warren Buffett’ı aşağıdaki görsel ile tanıdım. Özellikle birikim konusundaki öğüdü çok hoşuma gitmişti. “Kim bu adam” diye incelediğimde Dünya’nın en zengin adamlarından biri olduğunu öğrenip hakkında biraz okumuştum. Sanıyorum “borsa” deyince akla gelmesi gereken ilk isimlerden biri Warren Buffett. Yazımda Warren Buffett ile ilgili 15 ilginç bilgi vereceğim.

Kaynak: https://www.entrepreneur.com/

Warren Buffett İle İlgili 15 İlginç Bilgi
Warren Buffet İle İlgili 15 İlginç Bilgi

Warren Buffett İle İlgili İlginç Bilgiler

1)İlk hissesini 11 yaşında aldı

Warren Buffett 1942 yılında, sokakta oyun oynanacak yaştayken o dönem hisse fiyatı 38 dolar olan Cities Service Preferred(şu an CITGO) hissesi satın aldı.

2)16 yaşında 53.000 dolar kazandı

Warren Buffett çocukluğundan beri çok çalışkandı.  Evinin yakında yer alan golf sahasından dışarı kaçan topları toplayarak satmak, koleksiyon pulları satmak, arabaları temizlemek gibi yan işler yaparak 16 yaşına geldiğinde 53.000 dolarlık birikim elde etti.

3) Harvard Business School tarafından reddedildi

Buffett, Nebraska Üniversitesi’nden üç yıl sonra mezun olduktan sonra Harvard Business School’a başvurdu. Ancak okulla onun kabulünü belirleyecek kısa bir röportaj sırasında personel Buffett’a şunları söyledi: “Unut gitsin. Harvard’a gitmiyorsun. ”

Reddedilmenin yarattığı büyük hayal kırıklığından sonra Buffett, idolleri Benjamin Graham ve David Dodd’un Columbia Business School’da profesör olduklarını keşfetti. Ve profesör Dodd ile iletişim kurarak okula kabul edildi.

4) 1958’den beri aynı evde yaşıyor

Bir milyarderi düşündüğünüzde, genellikle konaklar, yatlar ve pahalı arabaları akla gelir. Warren Buffett için durum hiçbir zaman böyle olmadı.

1958’den beri 31.500 dolara satın aldığı aynı Omaha’daki evinde yaşıyor. Ev, beş yatak odalı, 2 banyolu basit bir evdir.

5)Warren Buffett İle Milyon Dolarlık Öğlen Yemeği

eBay’de düzenlenen bir açık artırmada isimsiz bir teklif veren kişi Warren Buffett ile öğle yemeği için 4.57 milyon dolarlık teklif verdi. Toplanan para, San Francisco merkezli yoksulluk karşıtı yardım kuruluşu Glide’a gitti.

6)2013’te günde 37 milyon dolar kazandı

2013 yılında Warren Buffet’ın 46 milyar dolarlık hisse değeri 59 milyar dolara ulaştı. Ortalama olarak günde 37 milyon dolar kazandı.

7)Servetinin %94’ünü 60’ından sonra kazandı

Warren Buffett 60 yaşından önce de son derece başarılı olmasına rağmen – 52 yaşındayken net serveti 376 milyon dolardı – servetinin büyük çoğunluğunu 60 yaşına geldikten sonra kazandı. 89 yaşında Warren Buffett’ın serveti 81.7 milyar dolar değerindeydi.

8)Gününün yüzde 80’ini okuyarak geçiriyor

Warren Buffett gününün yaklaşık yüzde 80’ini okuyarak geçiriyor. Buffett başarısının anahtarı sorulduğunda, bir yığın kitaba işaret edip “Her gün bunun gibi 500 sayfa okuyun. Bilgi böyle işler. Bileşik faiz gibi artıyor. ”

9)Hediye Üzerine Kapaklı Telefonunu Bıraktı

Warren Buffett çok uzun yıllar akıllı telefonlardan uzak kalıp kapaklı Nokia’sını kullanmaya devam etti. Fakat Apple hisselerinin yüzde 5,6’sına sahip olan Buffett, sonunda Apple CEO’su Tim Cook tarafından kendisine hediye edilen bir iPhone 11 için kapaklı telefonundan vazgeçti.

10)Hiç Twit Atmadığı Halde…

Warren Buffett twitter’da yer alan nadir twitlerinin hiçbirini kendisi atmadığını belirtiyor. Kimseyi takip etmiyor ve 1.7 milyon takipçiye sahip

11)Ukulele çalıyor

Warren Buffett, 18 yaşındayken Betty Gallagher’a aşık oldu. Gallagher’ın o sırada bir erkek arkadaşı vardı. Bu yüzden Buffett, Gallagher’ın erkek arkadaşının yapamayacağı ne yapabileceği üzerine beyin fırtınası yaptı ve bu ukulele çalmaya karar verdi.

Buffet enstrümanı çalmayı öğrendikten sonra Gallagher’a serenat yaptı, ama yine de genç kadın diğer adamı seçti. Warren Buffett hala ukulele becerilerini kullanıyor ve toplantılar, röportajlar ve kongreler sırasında, bazen arkadaş Bill Gates ile birlikte şarkı söylüyorlar.

12) Warren Buffett Berkshire Hathaway hisselerinin yüzde 85’ini hayır kurumlarına bağışlama sözü verdi

Buffett, başarılı bir yatırımcı ve iş adamı olmanın yanı sıra aynı zamanda büyük bir hayırseverdir. 2006 yılında, Berkshire Hathaway hisselerinin yüzde 85’ini kademeli olarak beş vakfa vermeyi planladığını ve o zamandan beri sözünü yerine getirdiğini açıkladı.

Temmuz 2019’da Buffett, biri Bill ve Melinda Gates Vakfı olmak üzere beş vakfa 3,6 milyar dolar değerinde Berkshire Hathaway hissesini bağışladı. 2006’dan bu yana 34,5 milyar dolar bağışta bulundu.

13) Barack Obama tarafından “Başkanlık Özgürlük Madalyası” ile ödüllendirildi

16 Şubat 2011’de Buffett, eski Başkan Barack Obama tarafından en yüksek sivil onur olan “Başkanlık Özgürlük Madalyası” ile ödüllendirildi. Buffett, hayırsever bağışları nedeniyle – 2014’ten beri hayır kurumlarına 2 milyar dolardan fazla bağışta bulundu – böylesine prestijli bir ödül almaya hak kazandı.

14) Yüzü Çin’deki Cherry Coke kutularındaydı

Coca-Cola, Kiraz aromasını Mart 2017’de Çin pazarına sunduğunda, sınırlı bir süre için Warren Buffett’in yüzünü teneke kutulara koydu. Çin’de son derece popüler olan Warren Buffett, hevesli bir Coca-Cola içicisidir ve şirketi Berkshire Hathaway, yüzde 9,3 hissesiyle en büyük Coca-Cola yatırımcısıdır.

15) Breaking Bad hayranı

Geçmiş yıllarda final yapan popüler TV dizisi Breaking Bad’in hayranı olan Buffett, 2013’te dizinin Water White’ı – diğer adıyla Heisenberg – gibi giyinmişti.

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.