Beyoğlu’ndaki 10 Instagramlık Yer

Instagramlık Fotoğraf

Instagram hayatımıza girdikten sonra İngilizce’de  “instagrammable” diye bir kavram oluştu. Seyahat içeriklerinde “Paris’in 20 instagrammable noktası” gibi pek çok yazıya ulaşabilirsiniz. “Fotoğraf çekmelik, postluk yerler” anlamında kullanılıyor. Beyoğlu’nda gezilecek yerler saymakla bitmez ben de çok yakın zaman önce iki günlüğüne Pera’da konakladığım için Beyoğlu’ndaki 10 instagramlık yer içeriğini yazmaya karar verdim.:)

İstanbul’da en sevdiğim ve neredeyse her seferinde yeni şeyler keşfettiğim yürüyüş istikameti İstiklal Caddesi-Galata-Karaköy rotası. Tarihi ve mimari özelliği olmayan bir şehirde büyüdüm. İstiklal Caddesi’ne ilk gittiğimde hiç yurt dışı seyahatine çıkmamıştım. O heyecanımı, şaşkınlığımı hala hatırlarım. Hayatımda beni en büyüleyen şeylerden biriydi. Delicesine güzel binalar, sokak müzisyenleri(öyle ki Waltz of the butterfly çalan bir yerden Dance With Me albümünü almıştım), inanılmaz renkli tipler… Caddeyi gören bir kafede oturup saatlerce geleni geçeni izleyesim gelmişti. St. Antuan Kilisesi hayatımda gördüğüm en güzel yapıydı. Gelelim bugünün yazısına;

Beyoğlu’nda Gezilecek Yerler

1)Kapitülasyon Mahkemesi

Kapitülasyon Mahkemesi, Tomtom’da yer alıyor. Geçmiş yıllarda Tomtom çok popülerleşmişti. Ve görmek için gittiğimizde Happily Ever Paper isimli bir dükkandan çok tatlı bir defter almıştık. Aynı defter için tekrar Tomtom’a uğradık ve aşağıdaki sarı bina ile karşılaştık.(artık sadece internet satışları varmış, Tomtom da çok hareketsiz)

Aslında ne binası olduğunu yazmıyordu, internette araştırıp buldum. Bina Fransızların inşa ettiği kapitülasyon mahkemesiymiş. Ön cephesinde “loi-kanun”, “Justice-Adalet” ve “Force-Güç” kelimeleri yazıyor.

2)Pera Palace Hotel

Ölmeden önce yapılacaklar listemde Pera Palace’ta konaklamak vardı ve hayalime kavuştum. Atatürk, Agatha Christie, Ernest Hemingway, Cicero, Kraliçe 2. Elizabeth, Jacqueline Kennedy gibi isimlerin konakladığı bu otel 120 küsür yıllık bir tarihe ve gizemli hikayelere sahip. İçerisinde Paris patisserielerini aratmayacak güzellikle bir pastane(otel müşterisi dışında da müşteri kabul ediliyor), şu an kapalı olan müze kısmı bulunuyor. Ek olarak ülkenin ahşap ve dökme demirden yapılmış ilk asansörü de burada yer alıyor.:) Otelde konaklamadan önce de tatlı binasını fotoğraflamıştım. Yine aynı hizada yer alan Soho House İstanbul da fotoğraflık yerlerden. Ve Pera Palace’ın karşı caddesinden Narmanlı Han’a çıkarken(bir fotoğraflık nokta da burası) günümüzün en popüler Türk dizisinin çekildiği Masumlar Apartmanı’nın binasını da görebilirsiniz.:)

3)İstanbul Araştırmaları Enstitüsü

Pera Palace Otel’e giderken görüp hayran kaldığım bu binanın dış cephesi tam instagramlık. 🙂 İçinde ne olup bittiğini henüz araştırmadım, ama görmeye değer binalardan.

4)Suriye Pasajı

Beyoğlu’nda gezilecek yerler arasında pek çok pasaj var. Çiçek Pasajı, Halep Pasajı ve şu sıralar muhteşem şekilde yenilenen Atlas Pasajı…

Suriye Pasajı da yine bu meşhur pasajlardan biri. Loş ışıkları harika bir perspektif sunuyor. Bu sebeple instagramlık yerler arasında yazmak istedim.

5)Serdar-ı Ekrem Sokak

Neden bilmiyorum bir ucu Galata Kulesi’ne çıkan bu sokağa aşığım. Galerilerine, saçma sapan graffitilerine, harabe kapılarına… Galata Kulesi tarafına gittiğimde mutlaka uğrarım. Çoook renkli fotoğraflarım vardır bu sokakta. Benim için kesinlikle Beyoğlu’nda gezilecek yerler arasında.

Beyoğlu’nda Gezilecek Yerler : Serdar-ı Ekrem Sokak
Beyoğlu’nda Gezilecek Yerler : Serdar-ı Ekrem Sokak

6)Doğan Apartmanı

Serdar-ı Ekrem Sokak demişken Doğan Apartmanı’nı atlamak olmayacaktı. Çok tatlı bir anım var bu apartmanla ilgili. Serdar-ı Ekrem Sokakta bir arkadaşımla fotoğraf çekimi yaparken bir bey arabayla ortamızdan geçti. Trafik sıkıştığı için çekimimiz bölündü. Bu sebeple özür dilerken “Doğan Apartmanı var orda da fotoğraf çekebilirsiniz” dedi. “Evet ama içeri almıyorlar” dediğimizde “güvenliği arıyorum yeğenlerim gelecek diyeceğim, 5 dakikaya gidin” gibi “kafa buluyor heralde” diye düşündüğümüz bir cümle kurdu. Ama güvenlik gerçekten de bizi karşıladı terasa yönlendirdi. Ve bu tarihi apartmanın bütün boğazı gören manzarasıyla bir iki saat geçirdik. Avlu kısmı da çok güzeldi.

Fakat dış cephesini fotoğraflamayı da sevdiğim yapılardan biri.

7)Papadopulos Apartmanı

Tomtom’a giderken ara sokaklardan birinde fotoğrafladığım tatlı sarı bina İstanbul’un en eski tarihi yapılarından. Meraklıları için Gain’de belgeseli de varmış.

8)Şişhane Metro Giriş/Çıkışı 🙂

Bu nasıl instagramlık yer diyebilirsiniz. 🙂 Paris’in estetik metro girişleri meşhurdur. Instagram’da onlarca örneğini görebilirsiniz. Şişhane metrosunun Beyoğlu Belediye Başkanlığı tarafındaki girişi de başarılı. Bir tarafta Galata Kulesi gözüküyor, dört bir yanı tarihi müthiş binalarla çevrili.

9)Pera Müzesi

Beyoğlu’nda gezilecek yerler ile ilgili yazarken Pera Müzesi’ni de es geçmek istemedim. Şu an Etel Adnan sergisi olan müzede Osman Hamdi Bey’in başyapıtı Kaplumbağa Terbiyecisi’ni yakından görebilirsiniz. Çarşamba günleri tüm öğrencilere ücretsiz olan müze Cuma 16:00-18:00 arasında da herkese ücretsiz.(gitmeden önce araştırmak gerek) Ve yine dış cephesi de instagramik.

10)Zenovitch Apartmanı

1880 yılında yapılan apartmanı yine tesadüf eseri görmüştük; ama gördüğünüz anda sizi içine çekiyor ve fotoğraflamak istiyorsunuz. Son yıllarda popülerleşen yapılardan biri.

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.