Aylık Hedefler – Mayıs 2022

Bayram sebebiyle Pazar yazımı erken yayınlamak istedim. Mayıs öncesi içim kıpır kıpır, her hafta bir aksiyonum var. Belli ki bu ay çok hızlı geçecek.

Gelelim aylık hedeflere;

Diyetisyen

Aylık Hedefler – Nisan 2022 yazısında Nisan ortasında diyetisyen ile çalışmaya başlayacağımı yazmıştım. Diyete başlayacağımı bildiğim için o tarihe kadar yarınlar yokmuşcasına yedim. 🙂 Diyetle birlikte 2 haftada 2.6 kilo verdim; fakat önemli olan bundan sonra vereceğim kilolar. 🙂

Bu noktada dört kişilik bir whastapp grubu kurdum. Kendimi çok da zorladığım söylenemez, arada kaçamak vs. yapıyorum. O yüzden depresyonda değilim. 🙂 Diyetten ziyade sağlıklı ve dengeli beslenme gibi düşünebiliriz. Mayıs’ta da devam edeceğim; ama bayram tatilinden korkuyorummm. 🙂

Yürüyüş

Bahar ayları yürüyüş için ideal. Ne çok sıcak, ne çok soğuk. Mayıs’ta hedefim günde 5km tempolu yürüyüş. Bu noktada benim farklı bir platformda “oturma eşiği” üzerine sevilen bir yazım olmuştu.:) Kendimden yola çıkarak yaptığım tespite göre, eve gelince hiç oturmadan planladığın iş neyse onu yapman gerekiyor. Oturup koltukta yayıldığın an tekrar kalkmak için enerji bulmak yaklaşık 10 kat zorlaşıyor. 🙂

Bu sebeple kendime parolam işten çalıştığım günler gelir gelmez spor kıyafetlerini giyip kendimi dışarı atmak. Zaten dışarı çıkıp hareketli bir müzik dinlediğim an yürüme temposu kendiliğinden geliyor. Hedefim her gün yürümek olsa da 4 gün yürürsem kendimi başarılı sayacağım.

Abs Challenge

Bir arkadaşımın önerisiyle Chloe Ting’in abs challenge’ına başlamıştım. Fakat sonra rahatsızlandım vs. devam edemedim. Mayıs ile birlikte tekrar başlayıp bir ay yapacağım. Hedefim yürüyüş sonrası eve geldiğimde bu challenge’ı yapmak.

Ben düzenli yoga pratiği sebebiyle kaslarımı güçlü bulurum. Challenge’ı ilk gün yaptıktan sonra da çok ciddi ağrılar çekmedim. Ama vücudunuz hamsa çekebilirsiniz. Önerim ilk günden %100 performans ile yapmamak. Bedene saygı duyup zorlamanın dozunu kaçırmamak. Zaten her gün devam ederseniz performansınız yükselecektir.

İkinci ve çok önemli konu ise videoların başında ısınma sonunda da soğuma çalışmaları yok. Ben ısınmayı yürüyüş ile yapacağım zaten. Soğuma için ise Youtube’da Mody Morrison’ın stretching videolarını çoook seviyorum. Ses, söz yok. Bip sesiyle birlikte hareket geçişleri var ve çok keyifli hareketler. Mutlaka soğuma yapmanızı öneririm.

İngilizce

Birkaç hafta önce blogda IELTS yazılarımı yayınlamıştım. Sınava çok yoğun bir iş dönemimde çalıştım, dolayısıyla sınavdan sonra İngilizce namına hiçbir şey görmek istemedim. Fakat her şey yolunda giderse birkaç ay sonra Londra’da mastera gideceğim. Sınavı kotarsam da British English konusu beni endişelendiriyor. 🙂 Mayıs itibariyle özellikle British konusuna odaklanıp; bol bol dizi/film izleyerek, podcast dinleyerek İngilizce pratiği yapacağım. Bloga da malzeme çıkar diye düşünüyorum. 🙂 Listemde güzel diziler var.

Meditasyon

Meditasyon başlığında yazsam da konu tam olarak meditasyon değil. Ben Nisan ortalarından itibaren güne aşağıdaki video ile başladım.(İngilizce) Tony Robbins’in Netflix’te programı ve podcast kanalı vs. var. Bana hep şov adamı gibi gelir. O yüzden bayılmam kendisine. 🙂 Daha önce blogda Oprah, Deepak Chopra gibi konulara yer versem de Tony Robbins’i yazmadım.

Ama aşağıdaki priming exercise’ı kendim için çok işe yarar buldum. Yaklaşık 15 dakika ve 4 aşamalı bir sekanstan oluşuyor;

  1. Üç setlik hızlı bir nefes egzersizi.
  2. Üç tane şükredecek konu bulup o anlara gidiyorsunuz. Büyük ya da çok küçük şeyler olabilir. Hiç önemli değil.
  3. Yine bir nefes egzersizi var, bu biraz daha şifalanma, iyi enerjilerle dolma ve çevreye sevdiklerine bu enerji gönderme üzerine bir akış.
  4. Gelecekte hayal ettiğin konulara gidiyorsun. Tony’nin her kısım için yönlendirmeleri, cümleleri çok keyifli ve gerçekten beni tüm o anlara götürmeyi başarıyor.

Ne kattı dersek;

Birincisi gün içinde çok fazla şikayet, söylenme, yakınma eylemlerinde bulunup şükretmeye; hayattaki güzel noktaları çıkarmaya vakit harcamayabiliyoruz.

İkincisi ve en önemlisi hayaller kurdurarak gelecekteki vizyonunuzu ortaya koymanızı sağlıyor. Uygulamayı sürdürdükçe umudumun ve gelecek planlarımın şekillendiğini görüyorum. Ki bolca kaygı/korku içeren bir dönemimdeyim.

Son olarak da güne kendin, sadece kendin için bir vakit ayırarak başlıyorsun. Sırf bu bile bir tatmin, mutluluk veriyor.

Hıdrellez

Hıdrellez ritüellerini çok severim. Yıllardır da aksatmadan kutlarız.

“Hayal etmediğin bir şeyi gerçekleştiremezsin.”

Geçen yıl bunları yazmıştım;

Denizi olmayan şehirler kutlamasın mı Hıdrellez’i? Deniz bir araç sadece. Gül yetişmeyen bahçeler kutlamasın mı Hıdrellez’i? Gül bir araç sadece.

Hayal etmenin günüdür Hıdrellez. Ve gönülden kurulan hayaller tılsımlıdır.

Bu yıl geçen yıllardan farklı olarak zihnindeki sesten değil de kalbindeki sesten gelsin dilekler. Şöyle bir otur kendi kendine, sakinleş meditasyon yapar gibi.

Zihnin sormasın “ben ne diliyorum” diye, bırak gönlünden dökülsün sessiz dilekler. Ezbere bahçeli evler, arabalar, gelinlikler çizme. Belki başkadır kalbinin en derin isteği?

Bak bakalım zihnin duvarlarını aşıp o kapıyı bulabilecek misin?

Ve al kalemi kağıdı önce gönlünün dileğini yaz/çiz baş köşeye. Sonra yetinemediysen zihninin dilekleri de peşinden gelsin.

Sakla, yak, bir gün denize atmak için beklet hiç önemli değil. Önemli olan her zaman niyettir.

Hem bayram hem Hıdrellez kutlu olsun. Aylık hedefler yazım burada son bulsun. 🙂 Nisan’da önceden planladığım ve hiç planlamadığım hedefler edindim. Arada akışa göre esnemek de güzel. Bakalım Mayıs neler getirip, neler götürecek?

Hizmetler:Profesyonel Koçluk almak ister misiniz?

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.