Z Raporu: Vedat Milor-Ayurveda-Emily In Paris

Z Raporu: Newton – Sanat ve Yapamıyorum yazısından sonra yeni bir Z raporu ile karşınızdayım. 🙂 SEO kaygısı olmadan doğaçlama yazacağım.

İyi Mentor Bulmak:)

Aylık Hedefler – Temmuz 2022 yazısında da bahsetmiştim, İngilizce bilgimi taze tutmak ve geliştirmek için ara ara okuma/dinleme seansları yapıyorum. Yalnızca Yavaşladığında Görebileceğin Şeyler kitabının İngilizce versiyonunu okudum. Kitap yorumu ve notlarını ayrı bir yazıda yayınlayacağım için o kısmı geçiyorum.

Ama bu ara göz attığım pek çok konu öz şefkat ile bağlantılı çıkıyor. Bana alan açar belki, malum hepimizin öz şefkate ihtiyacı var. 🙂

Kitabım bitince Vedat Milor’un Hesap Lütfen kitabına başladım. Hayatta her an bize mentorlük yapabilecek akıl hocalarıyla karşılaşmamız mümkün değil. Karşılaşsak bile sizi “gerçekten” dinlemeye vakitleri ya da enerjileri var mı konusu da önemli bir kriter.

Bu sebeple hayat deneyimi yüksek, farklı bakış açıları olan kişilerin söyleşi, biyografi tarzı kitaplarını ya da filozoflarla ilgili mini derlemeleri vs. okumayı, dinlemeyi, izlemeyi çok seviyorum.

Vedat Milor’un CV’si meşhur bir konudur. 🙂 Kitabı bitirdiğimde yazı yayınlayacağım için notlar alıyorum, akıcı bir eser.

Cehennem başkalarıdır.” – Jean-Paul Sartre

Alternatif Tıp Enayilik Mi?

Temmuz’da evden çalıştığım için mesai öncesi yoga yapmaya vakit bulabiliyorum.  Daily yoga uygulamasına Ayurveda ile ilgili bir seri eklenmiş.(Daily yoga, ücretli bir İngilizce yoga uygulaması)

Yeni bir şeyler öğrenmek adına dersleri inceledim. Uzun süredir ekşi sözlük yazarıyım, ilgimi çeken her konuda refleks olarak “ekşi’de ne yazılmış” diye bakarım.(ekşi çok bozdu:) ) Ayurveda başlığına baktığımda modern tıp taraftarlarının eleştiri entrylerine rastladım.

Toplumsal kodlarımız bizi buna zorlasa da her konuda tarafımızı seçip diğerini kötülemek zorunda değiliz. 🙂 Şifa Belgeseli yazısında yazmıştım; ayağınız kırıldığında, eliniz yandığında, trafik kazası geçirdiğinizde vs. tabii ki modern tıp sizi şifalandıracak en önemli unsur.

Ama günümüzde tıbbın %100 çare olamadığı onlarca kronik rahatsızlık var. Fıtık, gut, üveit, vertigo, migren, tiroid vs. vs.

Bu gibi durumlarda siz ömür boyu ilaç kullanmayı seçerken bir başkası stresli hayatından kurtulmayı, beslenme biçimini değiştirmeyi, alternatif tıp yöntemlerini ya da meditasyonu bir şifa aracı olarak görebilir.

Zira siğil için “okut geçer” diyen doktorlar dahi mevcut. 🙂 Çünkü plasebo etkisiyle de geçebilen pek çok rahatsızlık var.

Herkes kendisi için en iyi çözümlerin arayışında. Alternatif tıp yöntemlerine topyekün “keriz silkeleme” aracı gözüyle bakmak doğru mu?  Yoga için dahi bunu yazanlar var, fakat “yoga” dediğimiz şey tek mat üzerinde(mat bile zorunlu değil) yapılan dünyanın en yalın disiplinlerinden biri. Yürüyüş için dahi iyi bir spor ayakkabısına ihtiyacınız olabilir; ama yogayı yalınayak yaparsınız.:) Yeter ki yapmak isteyin. İşleri zorlaştırmak, çok pahalı kurslar bulmak ya da servet döküp dökmemek sizin elinizde.

Emily In Paris

Başta Netflix olmak üzere dijital platformlar beni dizi izlemekten soğuttu. Çok severek izlediğimiz dizilerin yeni sezonlarını aylarca, bazen yıllarca bekliyoruz.  Dizi tekrar yayına girdiğinde tüm konuyu unuttuğum ve soğuduğum için geri dönmüyorum. Bu şekilde devam sezonlarını izlemediğim onlarca dizi var.

Fakat yukarıda da bahsettiğim dil konusu sebebiyle İngilizce seslendirme ve altyazılı kafa yormayacak bir dizi arayışım vardı. Emily in Paris’in bomboş bir dizi olduğuna dair eleştiriler okumuştum.

İlk sezonu bitirdim. Önümde benzer bir kapı olduğu için kariyer hayatındaki bir kadının ülke değiştirip bambaşka bir kültürde zorluklarla yaşamaya başlaması ilgimi çekti.  Ama hakikaten bomboş bir dizi ve kimseye de önermem. 🙂 Tam da bu yüzden bana istediğim şeyi verdi diyebilirim. Hatta daha boş bile olsa itiraz etmezdim. Harika Paris görselleri dışında hiçbir şey vaad etmiyor.

Yine de eğer yurt dışında yaşayanların gerçek deneyimlerine ilgi duyuyorsanız ben bu aralar bi gidene soralım podcastlerini epey ilgiyle dinliyorum. Tavsiye ederim. 🙂

Z raporum burada sona erdi, en yakın Pazar’da yeni bir yazıyla görüşmek dileğiyle. 🙂

Hizmetler:Profesyonel Koçluk almak ister misiniz?

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

2 Replies to “Z Raporu: Vedat Milor-Ayurveda-Emily In Paris”

  1. Akıcı gerçekçi ve abartısız yorum ve görüşlerinizi büyük bir kolaylıkla ve zevkle okudum teşekkürler ediyorum!

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.