Su İçmenin 6 Faydası – Mini Yazı

Jim Kwik podcastinden bu mini not taslaklarda kalmış. Su içmenin ödem atmak, cilde iyi gelmek gibi onlarca faydası sayılabilir. Ama ben aşağıda 6 bilişsel faydasını yazacağım.

  1. Konsantrasyon ve odaklanmayı güçlendirir.
  2. Ruh halinizi ve duygularınızı dengelemeye yardımcı olur.
  3. Hafızayı güçlendirir.
  4. Beyne daha fazla kan akışı ve oksijen iletilmesine yardımcı olur.
  5. Baş ağrısını azaltır.
  6. Stresi daha iyi yönetmenizi sağlar.
Su içmenin 6 Faydası
Su İçmenin 6 Faydası

Pek çok kez günde 8 bardak/2 litre su içmeniz gerektiğini duymuşsunuzdur. Bu oran kilomuz, içinde bulunduğumuz iklim, aktivite oranımıza göre değişkenlik gösterir.

Geçtiğimiz yıl IELTS çalışırken bu konuda bir NY Times makalesi okumuştum. Herkesin 2 litre su içmesi gibi bir zorunluluğu olmadığını, hareketsiz geçen bir kış gününde düşük kiloda birinin 2 litrenin altında suyla da yetinebileceğini yazıyordu.

65 yaş altındaysanız susayınca su içebileceğinizi uzun uzun açıklamışlardı. Ama 65 yaş üzeri kişiler için geçerli değil. NY Times 65 yaş üzeri kişilerin su farkındalığının azaldığını, yaşı ilerleyen kişilerin vücutlarının suya ihtiyacı olsa bile su içmediklerini bu sebeple susamadan da su içmeleri gerektiğini yazıyordu.

Ben eskiden hiç su içmezdim, su hatırlatıcıları da işime yaramazdı. Yıllardır cam şişem var ve her yere taşıyorum. Hatta bir yıl şirketteyken ufak bir deprem oldu, korkarak aşağıya indik su şişemi de yanıma almıştım. Bir iş arkadaşım “karga sana hiçbir şey olmaz” diye takılmıştı. 🙂 Yine de 1.5 litrenin üzerine pek çıkmıyorum, vücuduma bu kadar yetiyor demek ki.

Hizmetler:Profesyonel Koçluk almak ister misiniz?

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.