Borough Market Londra – Harika Lezzet Noktaları

Borough Market Ön Bilgiler?

Londra’yı çeşitli sebeplerle senelerdir araştırıp, gezi noktalarını klasörlerime alıyorum. Buraya gelmeden önce Borough Market, Greenwich Market, Leadenhall Market vs. yeme-içme konusunda denemeler yapmayı sevdiğim için öncelikliydi. Aslında “market” deyince haliyle benim aklıma Migros, Carrefour gibi yerler geliyor. 🙂

Borough Market’ı ise dünya mutfağından çeşitli lezzetler deneyebileceğiniz, satın alabileceğiniz stand ya da küçük dükkanları barındıran bir pazar yeri gibi düşünebiliriz.

Ben bugün yazımda Borough Merket gezinizde deneyebileceğiniz birbirinden farklı lezzet noktasından bahsedeceğim. Ama Türk lokumlarının satıldığı stand dahil olmak üzere pek çok alternatifiniz mevcut. Yine de yazdıklarımın özellikle ilk ikisinin tadı damağımda ve  sanırım tekrar gittiğimde uğrayacağım.(sonradan eklenen not: defalarca kez uğradım)

Borough Market
Borough Market

Bao – Borough

Bao, birden fazla şubesi olan ve her şubede menü içerikleri değişebilen Tayvan yemekleri yapılan bir yer. (Tayvan yemeği deyince aklınızda hiçbir şey canlamamış olabilir, ki benim öyle:) ) Ama riske girmeden bizim damak lezzetimize tamamen paralel, beğenme garantili şeyler tattık.

Aslında Bao Borough , Borough Market’ın hemen iç tarafında değil dışında bir dükkan olarak konumlanıyor.

Biz buraya gittiğimizde yan masada Londra’lı bir şef ile tanıştık. Bize hangi sırayla nasıl bir tadım yapmamız gerektiğini anlattı. Pek çok mekan önerisi yaptı.(ki bunları ayrıca bir yazıda derleyeceğim, çünkü sonradan instagram hesabından inceledim ki Gordon Ramsay’in restaurantlarında baş şeflik yapan bir kişiden tesadüfen öneriler almışız. Hayatın tatlı sürprizleri. 🙂 )

Bao Borough’da aşağıdaki gibi bir menü var;

Bao Borough
Bao Borough

Biz üstteki iki satırdan hiçbir şey yemeyip, en merak ettiğimiz alttaki siyah satırdan BAO tercihlerimizi yaptık. Ben Türkiye’de de “bun” ismiyle Sushico’dan pek çok kez sipariş vermiştim. Bun ya da Bao; Çin, Tayvan mutfağına ait buharda pişen pufidik, hafif şekerli çok lezzetli bir ekmek. Arasına hamburgerde olduğu gibi sos ve çeşitli lezzetler ekleniyor.

Şefin önerisi Classic ile başlayıp, fried chicken(kızarmış tavuklu acılı), beef(tiftik etli, daha hafif acılı) ve son olarak da tatlımsı bir bitiş için Prawn Shia Song ismindeki karidesli BAO ile finali yapmak.(biz şef ile konuşmadan önce Curry Cheese ve Beef ile başlamıştık)

“Bu kadar yenir mi?” diyecek olursanız, zaten küçücük geliyorlar. Pound/TL dengesine bakılmasa bir oturuşta 8-10 tane de yenebilir. (Gitmeden önce yukarıda ilk fotoğrafta görünen sarı şeyi hep yumurta sanmıştım bir sosmuş. Yumurta olmamasına sevindim. 🙂 )

Bread Ahead Bakery

Yine birden fazla lokasyonda bulunan pastane ürünleri satan bir yer. Hemen hemen her çeşidini tattım ve sevdim. Benim gibi tatlıcı biri Krispy Kreme de sever elbette. Hem Bao hem bu tatlılar “tokken bile yerim” listeme giren şeyler.

Borough Market-Bread Ahead Bakery
Borough Market-Bread Ahead Bakery

Richard Haward’s Oyster

Bunu biraz opsiyonel olarak öneriyorum aslında. Çünkü biz ilk ikisini ayrı Oyster’ı ayrı zaman diliminde yedik.

Balıkla hiçbir zaman çok aram olmadı; ama yan deniz ürünlerinin neredeyse hepsini severim. İstridye Türkiye’de belki birinci sınıf lokantalar dışında çok kolay ulaşılabilir bir şey değil. Yurt dışında birkaç şehirde yedim; ama İstanbul’da ulaşmayı hiç denemedim açıkçası. O yüzden aynı lezzette mi ya da fiyat dengesi nasıl bilmiyorum.

Geçmiş seyahatlerimi de baz alırsam özellikle Avrupa’da İstanbul’daki gibi fiyat uçurumları olmuyor. Damak lezzetine düşkün biri, kendine ödül olarak Michelin yıldızlı yere de gitse bütçesi sarsılmaz. TL bazında turistik seyahat eden biri ise bu hakkını doyurmayacak bir aperatife vermek yerine daha karın doyurucu bir şeye harcayabilir. Bunlar tamamen zevk, tercih meseleleri.

İstridyeler küçük-orta-büyük seçenekleriyle sunuluyor. Yanında şarap ya da fizz içebilirsiniz.

Richard Haward’s Oyster
Richard Haward’s Oyster

Pontena

Arjantin mutfağı; ama empanadayı ilk kez burada tattım. Türk mutfağına yakın lezzetler tercih edenler için güzel bir alternatif.  Bizdeki çiğ böreği andırıyor. Tavuklu, ıspanaklı, peynirli pek çok seçenek var.

Wild Mushroom Risotto

Risotto sevenler için ikonik yerlerden biri. Mantarlı pişirme alanları sanat eseri gibi duruyor.

Bomba Paella

Borough Market’a ne zaman gitsem önünde kuyruklar olan yerlerden biri. Bu sebeple maalesef tatmadım. Ama İspanyol mutfağından paella risksiz yiyeceklerden biri.

Monmouth

Londra’daki en iyi kahvecilerden biri olarak geçen yerlerden. Covent Garden şubesi de var. BAO ile aynı hizada marketin biraz dışında kalan bir mekan. 

Kahveleri kadar Bordeaux’nun ünlü tatlılarından canale de önerilen lezzetlerden.

Borough Market
Borough Market

Turnips

Özellikle Tiktok, Instagram gibi platformlarda karşıma çıkan yaz dönemi meşhur çikolatalı çilekleri yapan yer. İçecek alternatifleri, meyve sebze satışı da mevcut. 

Borough Market İle Aynı Gün Gezilebilecek Yerler

Borough Market gezinizin bir parçası olarak aşağıdaki yerlere yürüyüş mesafesinde ulaşarak Londra’nın tadını çıkarabilirsiniz.

Not: Detaylı yürüyüş rotası için:Londra Yürüyüş Rotası: Tower Bridge-St. Paul’s Katedrali

  • Southwark Cathedral: Borough Market ile dipdibe iç ambiyansı muhteşem bir katedral. Biz ziyaret ettiğimiz esnada içinde çok keyifli bir sergi ve 3 boyutlu dev dünya vardı. İklim krizine değiniliyordu, görsel olarak çok etkileyici bir yapı.(@yazarkarga intagram hesabımda Reels olarak paylaşmıştım)
Southwark Cathedral
Southwark Cathedral
  • London Bridge: Köprü Paris’teki köprüler gibi havalı değil; ama uzaktan meşhur Tower Bridge manzarası var.
  • Sky Garden: Detaylı yazısını yazdığım bir plazanın 35. katında yer alan Londra’nın en yüksek halka açık bahçesi. (Rez. Gerekir yazıyı okumanızı öneririm)
  • Monument to The Great Fire of London:  Sky Garden’a 3 dakikalık yürüme mesafesinde Büyük Londra Yangını anısına yapılan seyir platformu.
  • Tower Bridge ve Tower Of London: Tower Bridge zaten en meşhur, puzzlelara konu olan ve birkaç günlüğüne geliyorsanız sanırım zaten göreceğiniz yerlerden.
  • Leadenhall Market: 1400lü yıllarda yapılan ve Harry Potter atmosferi sebebiyle ünlü yerlerden biri. Fakat Borough Market yeterince doyurucu olduğu için iç görseli dışında bizim çok ilgimizi çekmemişti. Tekrar gideceğim.

Not: Seyahat içeriklerimde istisnai bir durum yoksa fiyatlara yer vermiyorum. Hem seneler bazında değişkenlik gösteriyor, yazı yanıltıcı olabilir. Hem de fiyat konusu artık google.maps gibi uygulamalardan mekan/menü seçilerek ya da doğrudan mekanın kendi sitesinden yapılabiliyor.

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Hizmetler:Profesyonel Koçluk almak ister misiniz?

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. 

12 Replies to “Borough Market Londra – Harika Lezzet Noktaları”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.