Aylık Hedefler – Aralık 2022

Yılın son “aylık hedef” yazısından merhaba. 🙂 Yazıyı akşam yazıyorum ve dışarı baktığımda 6 derece havada şortla koşan birini görüyorum. Onun motivasyonu neyse, Aralık’ta kendimiz için de aynısını diliyorum. 🙂

Ekim’de Londra’da yüksek lisansa başlamıştım. Kasım’da ise kendi üniversitemde Dijital Pazarlama & Sosyal Medya ekibinde işe girdim. Yaklaşık 5 yıldır içerik üretiyorum, mülakatlar esnasında bu tecrübelerim o kadar işime yaradı ki hiçbir emek boşa değil, bunu görmek güzel ve benim için itici bir güç oldu.

Minimalizm Notu

Geçmiş yıllarda Instagram’da spor kıyafetlerimi yanyana koyup “yeni tayt almanız spor yapmanızı sağlamaz” diye paylaşmıştım. Çünkü benim sağlamamıştı. 🙂 En pahalı diyetisyeni bulmak, evi onlarca hobi malzemesiyle doldurmak, bu şekilde motive olacağımızı düşünmek eylemin kendisinden ziyade şekle odaklanmakla ilgili.

Uzun süredir minimalizmden yola çıkarak bir şeyler almadan önce “bu harcadığım paraya değecek mi?”, “gerçekten ihtiyacım var mı?”, “ne kadar kullanacağım?” sorularını soruyorum. Black Friday geçti; ama bu da burada dursun.

Aralık 2022

Hedef Küçült

Bir yıllık spor salonu üyeliğim bittiğinde birkaç hafta dışında hiç gitmemiştim. 2017’de salon üyeliğinden çok çok daha düşük bir ücrete daily yoga’ya üye oldum.

O dönem parolam “İşten geldiğinde 5-10 dakika yoga yap” cümlesiydi. Öyle de yaptım. 5-10 dakika ile başladığım yoga zaman içerisinde yarım saate sonra da bir saate ve bazen daha uzun sürelere çıktı. Ve çok uzun aylar boyunca süreklilik sağlayarak yoga yaptım.

“Ya Hep Ya Hiç” Saçmalığı

Yukarıda yazdıklarımın aksine uzun süredir bir türlü yogada ve sporda istediğim disiplini sağlayamıyorum. Aylardır dibini kaza kaza vardığım sonuç şu “ya hep ya hiç” mantığından acilen sıyrılmam ve eski parolama geri dönmem gerekiyor.

Epeydir kendimi “her gün 1 saat yoga yap” hedefiyle zorluyorum. Günlük koşturmacalarım ve hayatımın akışı buna izin vermediğinde bazen hiç yoga yapamadığım oluyor. Çünkü “bir saat yapmayacaksan hiç yapma” diye bir yön belirlemiştim. Bu şekilde eylemden tamamen kopuyorum.

Aralık itibariyle kendime koyduğum hedef “her sabah güne başlarken günde 5 dakika bile olsa yoga yap” parolası. Minik minik başlayıp, ısındıkça kendiliğinden kademe yükselteceğime inanıyorum. Yükseltmesem de sorun değil “5-10 dakika>eylemsizlik”.

Blog, Sosyal Medya ve Eğitimler

  • Aralık’ta yeni yıla hazırlık serisi yapmayı planladım. Hedefler ve rutinler konusunda bol bol içerik üreteceğim.
  • Eski yazılarımda hala SEO ile uyumlanması gereken yani teknik düzeltmelere ihtiyacı olan yazılar var, onları tamamlayıp seneye temiz gireceğim. Bu sebeple günlük çalışma planımda blog ve içerik alanı daha çok yer kaplayacak.
  • Üniversiteye dönüş ile birlikte Linkedin learning platformuna tekrar kavuştum. Dijital Pazarlama konusundaki bazı teknik konularda belirlediğim eğitimler var. Onların en azından iki tanesini tamamlayarak sertifikalarını alacağım.

Telefon Detoksu

Bu konuda sanırım yıllık hedeflerde daha radikal kararlarım olacak. Hepimizin vakti değerli. “Benim vaktim çer çöp” diyenimiz var mı? Zira günün sonunda önemli olan ve hayatımızı inşa eden tek şey vaktimizi ve enerjimizi neye, nasıl harcadığımız.

Mental ve fiziksel sağlığımıza iyi gelebilecek onlarca hatta yüzlerce yöntem varken robot gibi her an ulaşılabilir olmak, her an her şeye cevap yetiştirir durumda olmak gerekli değil. Bana hizmet etmediğini gözlemliyorum. Aralık’ta deneme yanılmalar yapıp, Ocak’ta nasıl ilerleyeceğimi daha net çerçeveyle belirleyeceğim. Bu konuda Dijital Minimalizm Kitabı yazımı ve internetteki kaynakları da tekrar gözden geçirmeyi düşünüyorum.

Kitap & Defter

Kitap konusunda da hedef küçülttüm, burada bir okuma köşem var. Oraya geçip birkaç sayfa bile olsa bir şeyler okumayı seviyorum. Bunu devam ettirip ritüel haline getireceğim. Özellikle kitabı sevmişsem çok iyi geliyor.

Sabah sayfalarının dışında iş, okul, kendi işlerim ve planlarım için günlük-haftalık düzenli to-do listesi yapıp google takvim’e alacağım. 2023 için çok tatlı bir defter hediyesi aldım, yepyeni planlar yolda.

***

Son Notlar

Aylık hedefler bu kadarla bitsin. Aralık’ta aslında harcamalar için finansal takip listesi yapma, vitaminlerimi düzenli alma, kremleri vs. düzenli kullanma, BANKA HESABI AÇMA 🙂 gibi hedeflerim de var.

The Crown falan izlemem gerekirken Modern Family’e yeniden başladım. 🙂 Ba-yı-lı-yo-rum. Karakterleri bilince tekrar izlemek daha büyük keyif verdi. Cam’i özlemişim. Gördüğüm an modum yükseliyor. Gülmeye ihtiyacım var.

Gülmek demişken asıl haber tatil sebebiyle ailemin yanına ışınlanacağım. Yıllarca sene sonunun çok yoğun geçtiği bir işte çalıştım. Seyahat ve yeni yıl ışıkları seven biri olarak hayalim her daim Avrupa’da yeni yıl görmekti.

Ama Londra, Christmas konusunda öyle bir şehir çıktı ki Kasım’ın başında dört bir yanı süslemeye başlayıp, Christmas marketlerini ve festival alanlarını açtılar. Bu konuya fazlasıyla doydum. İçerikleri ara ara Instagram’a eklesem de 5 Reels’lik stok duruyor. O yüzden ben kaçarım, gördüm ki yeni yılı Avrupa’da geçirmek de umrumda değilmiş. 🙂

Daha Yeni Başlıyoruz

Büyük Panda ve Küçük Ejderha kitabından bir diyalogla bitireyim;

-Reenkarnasyona inanıyor musun?

+Her günün her saati bırakıp yeniden başlayabileceğimize inanıyorum.

Hepimize şimdiye kadar her neyi olduramadıysak ve aklımız kaldıysa o “şeye” yine yeni yeniden ve bu kez daha kararlı olarak başlama gücü diliyorum.

Oprah’ın bir podcastinde epey yaşlı ama ilham veren bir konuktan duyduğum “daha yeni başlıyoruz” cümlesi çok uzun yıllardır mottom. Ve genelde sabah sayfalarımda boşluk kalırsa bu cümleyle bitiririm. Bana güç veren, başlama gayreti veren bir etkisi var.

Sene bitse de biz daha yeni başlıyoruz!

Koçluk almak ister misiniz?

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. 

2 Replies to “Aylık Hedefler – Aralık 2022”

  1. Sabah sayfarinin sonunu genelde aybi bitiren tek kisi olmagima cok mutlu oldum! Benimki uzun bir suredir ‘kendimden raziyim’

    Keyifli bir Aralik ayi dilerim, yazilarinizi zevkle takip ediyorum, emeginize saglik.

    Sevgiler

    1. Sabah sayfaları yazan birilerine denk gelmek ne güzel.💙 çook teşekkür ederim dilekleriniz için. Sağlıkla güzel umutlarla bitirelim yılı. 🥰 Sevgiler.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.