Soho Londra Yürüyüş Rotası

Soho Londra’nın merkezinde yer alan ve şehrin popüler restaurant, kulüp, bar, tiyatrolarının bulunduğu bir alan. Aynı zamanda gizli avlular, dar sokaklar ve yeşilliklerle çevrili. Yazımda  Soho için bir yürüyüş rotası çıkarıp renkli, keyifli fotoğraflar paylaşacağım. Ama bunun yanısıra yürüyüşümüz sırasıyla Soho-Covent Garden-Trafalgar Meydanı-St. James Park-Buckingham Palace-Westminster Cathedral ve eve yakınlığı sebebiyle Canary Wharf ile devam etti.

Turistik bir gezide Soho ile aynı gün; China Town, Oxford tarafları, Covent Garden, Leicester Square gibi alanlar da gezilebilir.

Londra Yürüyüş Rotası: Trafalgar-Covent Garden ve Fazlası

Soho Yürüyüş Rotası

Biz Soho’ya gitmek için metroyu kullandık ve Oxford Circus durağında inip yürüyüşümüze Great Marlborough Street ile başladık. Burada çok ihtişamlı bir Liberty binası var. Ve bitki delisi biri olarak binanın hizasında yer alan çiçekçiye de bayıldım.

Soho Londra
Soho Londra-Liberty Binası

Soho Carnaby Street

Rotamıza Carnaby Street ile devam ediyoruz. Trafiğe kapalı bu sokak mağaza ve restaurantlarıyla ünlü. EL&N kafeden kruvasan aldık.(meşhuuur bir kafe fakat kruvasanı baya vasattı, tatlıları güzel gözüküyordu.)

Carnaby benim Londra’da Noel  zamanı süslemelerine en hayran kaldığım sokaklardan biriydi. Burada yürüyüş rotasına Foubert’s Place, Newbourgh Street, Lowndes Court, Kingly Court, Kingly Street, Beak Street ile devam edebilirsiniz.

Londra’da Noel - Carnaby
Londra’da Noel – Carnaby

Golden Square – Farrier’s Passage

Golden Square ile devam ediyoruz. Burası minik bir yeşilliğin bulunduğu meydan. Daha sonra gizli bir avlu gibi olan Farrier’s Passage’a gittik. Şirin kafe/restaurantlar vardı, atmosferini sevdim. İlkbahar yaz akşamlarında keyifli olabilir.

Brewer Street – Green’s Court

Beni Instagram’dan takip edenleriniz(@yazarkarga) mimari fotoğraflara ilgimi fark etmiştir. Londra’ya gelmeden önce de Instagram’da klasörlerim vardı ve Lina Stores bu klasörlerden birindeydi. Fotoğrafını çekmek için Brewer Street-Green’s Court istikametine gittik.

Lina Stores’un içinde de vakit geçirdik. Şarküteri ürünleri, ev yapımı makarnalar ve sosların olduğu şirin bir dükkandı. Hemen karşısında da Cutter & Squidge isimli turuncu şirin bir bakery bulunuyor.

Soho Londra
Soho Londra

Soho Square

Soho ile ilgili son istikametimiz ise Soho Square’di. Yine minik yeşil bir alan. Ağaçlarda bahar çiçekleri açmaya başlamıştı. Biz sabah erken saatlerde Soho’yu gezdiğimiz için burada yemek molası vermedik. Fakat Soho Square’den sonra Greek Street, Old Campton Street ile devam edip şirin barlarda yeme-içme molası verebilirsiniz.

Normalde her ihtimale karşın The Three Greyhounds’tan rezervasyon yaptırmıştım.

Neal’s Yard

Başta da belirttiğim gibi biz Soho’ya ilave olarak farklı lokasyonları da gezdik. Covent Garden’daki rengarenk tatlı mı tatlı Neal’s Yard bunlardan biriydi. Yine Londra’ya gelmeden önce ilgimi çeken ve ikinci günümde ziyaret ettiğim bir yerdi. 🙂 Renkli binalarla benim kadar ilgilenmiyorsanız “bu muymuş?” diyebilirsiniz. 🙂

Burada Homeslice pizzayı çok sevmiştim, yer bulursanız öneririm.(yalnız sanırım vejetaryendi)

Seven Dial’s Market

Diğer bir durağımız ise Seven Dial’s Market oldu. Covent Garden benim her seferinde farklı bir keşif yaptığım ve Londra’da en sevdiğim turistik alanlardan biri. Fakat ayrı bir Covent Garden yazısı yazmayı planlıyorum.

Seven Dial’s Market’a Boolay isimli paket servis veren yerden tatlı almak için gittik. Krep hamuru içerisine creme brulee servis edilen ve orijinal bulduğum bir tatlıcıydı. Ama Covent Garden’da Ben’s Cookies, Buns From Home gibi tatlı alternatifleri de var.

Seven Dial’s Market - Boolay
Seven Dial’s Market – Boolay

Covent Garden bence birkaç saat vakit geçirilebilecek bir yer, fakat biz gezimize Trafalgar Meydanı ile devam etmiştik. Sanırım Londra’da en sevdiğim meydanlardan biri. Buradan Big Ben’i görebiliyorsunuz ve Westminster’a yürümeniz mümkün. Bizim ise tercihimiz St. James Park üzerinden Buckingham Sarayı’na yürümekti. Benim hiç ilgimi çekmeyen yerlerden biri… Ama St. James Park’a bayılıyorum. Sincaplar, ördekler, su ve kuş sesleri, muhteşem bir atmosferi var. Blue Bridge’den Westminster manzarasını da çok sevdim. Paris izlenimi veriyor.

Ek olarak Buckingham Sarayı’na yürürseniz Westminster Katedrali de yakın  mesafede yer alıyor. Burası biraz daha kıyıda köşede kalmış bir yapı; ama ben mimarisini çok sevdim. Gittiğimizde de ilginç bir dini tören ile karşılaştık.

Biz günün finalini turistik olmayan ve Londra’nın finans merkezi sayılan Canary Wharf’ta yaptık. 🙂 Canary Wharf ile ilgili fotoğraf yüklediğimde aldığım yorumlar; “Maslak sandım”, “Chicago sandım”, “Ataşehir sandım”. 🙂 İlla yüksek binalı bir yerlerle kıyaslanıyor. Chicago’ya hiç gitmedim bilmiyorum; ama Maslak ve Ataşehir ile pek ilgisi olmadığını söyleyebilirim. Hiç sevmem diye düşünürken, epey sevdiğim ve Londra atmosferinden uzaklaştıran lokasyonlardan biri. Ama bu başka bir yazının konusu. 🙂

Önümüzdeki günlerde yeni gezi notlarında görüşmek dileğiyle!

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Soho Londra
Soho Londra

8 Replies to “Soho Londra Yürüyüş Rotası”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.