Meşe Palamudu Ekimi

Meşe Palamudu Nasıl Ekilir?

2017 biterken hayatımda pek çok yenilik oldu ve 2018’i yarılarken bir sürü şey öğrendim. En büyük yeniliği iş konusunda yaşasam da ruhumu besleyen yenilikler yazarkarga.com , Çağdaş Yaşam bünyesinde gönüllü mentorluğa başlamam ve meşe palamutlarım oldu. 🙂 Yazımda da meşe palamudu ekmenin püf noktalarından ve neden ekip biçmeniz gerektiğinden bahsedeceğim. Hikaye kısmını atlayıp püf noktalarını okumak isteyenler biraz aşağıdaki “Meşe Palamudu Ekmenin Püf Noktaları” başlığına geçebilir. 🙂

Gördüğüm bir instagram fotoğrafıyla meşe palamudu ekmeye karar verdim. Hayatta bazı konularda aşırı üşengeç bir insanken bazı anlarda tam bir “harekete geç” modeliyim. Fotoğrafı görmem ve etkilenmemle birlikte fırlayıp meşe palamudu toplamaya gittim diyebilirim. 🙂

O güne kadar bitkilerle ilgili felsefem “uzaktan güzeller, bakımları beni hiç ilgilendirmez” şeklindeydi. Yazlığa giden teyzem anahtarını bıraktığında bile ablam sular ben asla ilgilenmezdim.  Hala botanik dünyasından anladığım söylenemez, çok geniş bir dünya. Ama artık çiçekleriyle konuşan teyzeleri daha iyi anlıyorum. 🙂

O dönem sıfır bilgi sahibi biri olarak internetteki sitelerden bir şeyler öğrenmeye çalıştığımda amatörler için yeterli bir Türkçe kaynak olmadığını keşfettim. Bu konuda derin bir bilgim olsaydı, sadece ekip biçme ile ilgili bir site daha açar faydalı içerikle donatırdım. Çok güzel bir açık var, tam bir kazan kazan işi olurdu. 🙂 Neyse biz gelelim meşe palamudu ekiminin detaylarına…

Meşe Palamudu Ekmenin Püf Noktaları

 • Meşe Ağacı, Türkiye’de yaygın bir ağaç türü. İlk yapmanız gereken tabii ki bu ağacı görsel olarak tanımak ve gördüğünüz anda da yere bolca döküp saçtığı palamutları aramak. 🙂 Çevrenizde koru, orman, park bahçe vs. varsa kolayca rastlarsınız.
 • Meşe Palamudu bu ağacın sevimli meyvesi yani tohumu.(aşağıya görsel olarak da ekliyorum. Normalde bu tohumda çok tatlı bir şapka oluyor; ama ben Aralık sonuna doğru topladığım için şapkaları dökülmüştü)
yeni bir dünya
Meşe Palamudu
 • Bu tohumları bolca toplayın, çünkü içi boş olanlar ve dolayısıyla filizlenmeyenler olabilir. Ben denemek için 10 adet toplamıştım.
 • Şu an elimizde palamutlarımız var. Peki filizlenip filizlenmeyeceklerini nasıl anlıyoruz? Bu konuda internetteki tüm öneriler tohumları su dolu bir kapta bir süre(yarım saat olabilir) bekletmek gerektiği yönünde. Eğer tohumlar dibe çöküyorsa bunlar ekeceğimiz numuneler. Yüzeye çıkıyorlarsa atabilirsiniz. Aynı şeyi çam tohumunda ve bilimum ağaç işlemlerinde de deniyoruz.
 • Şu an elimizde meşe palamutlarının işe yarayanları var. Geldik en keyifli kısma, bir adet saksı(ki karton bardaklara, Starbucks bardaklarına vs. çam ekip filizlendiren insanlara da denk geldim. 🙂 ) toprak ve su dışında ihtiyacınız olan bir şey yok.
 • İnternette tohumu çimlendirme videolarını da bol bol izledim. Diğer tohumları bilmem ama en azından meşe palamudu için çimlendirme sürecine girmeden direk toprağa ekebileceğinizi söyleyebilirim. Çünkü 10’da 10 başarı sağladım.
 • Saksınıza tepeleme şekilde toprağı dökün. Küçükse bir tohum, büyükse üç dört tanesini biraz aralık bırakarak toprağın üzerine yatay şekilde(burası önemli) aşağıdaki gibi yerleştirin.
 • Daha sonra üzerlerini 2-3 parmak örtecek şekilde toprakla kapatın.
 • Can suyu dediğimiz suyu ekleyin. Ve 3-4 günde bir sulamaya devam edin.(yağmur etkisi yapmak istiyorsanız ve evde gerekli sulama kabınız yoksa pet şişenin üzerini delerek de sulayabilirsiniz)
 • Bıkmadan usanmadan buna devam edin, benim tohumlarımın bazıları 1 buçuk 2 ayda filizlenirken bazıları 3-4 ayı buldu.

Burada önemli noktalardan biri Meşe çok güçlü bir ağaç. Tohumlar hayata tutunmak için tahmininizden çok daha fazla bir efor harcıyor. Ben o kadar amatörce işler yaptım ki, bir noktada hepsini saksılardan çıkartıp köklerini koparttım.(neden diye sormayın, bunu yapmayın yeter:) ) Elimde sağlam tek bir tohum kalmışken, diğerleriyle de konuşmaya, sulamaya devam ettim. Bir daha işlerine karışmama sözü verdim. 🙂 Sonuçta yeşillendiler, güçlendiler. Yüz yıllarca yaşayabilecek ağaçlarım oldu. Tek bir ağacın kesilmesi bile büyük bir hüzün. Çünkü kestiğinizin yerine aynısını koyabilmek tekrar yıllarca beklemek anlamına geliyor.

Yukarıda konuşmaktan bahsettim. 🙂 Bu hepimizin okuduğu ya da annelerinden vs. gördüğü bir şeydir. Ben tohumları toprağa koyarken de sularken de konuştum. Duyduklarına da inandım. Bu kısım size kalmış. 🙂

Umarım ekip biçersiniz. Meşelerimi artık gerçek anlamda toprağa karışmaları için anneme teslim ettim.(bir kısmı ilk görselde) Ve 4 tane çam tohumu ektim. Onlarla olan tecrübelerimi de ileride belki anlatırım. 🙂

Reklamlar

5 Replies to “Meşe Palamudu Ekimi”

  1. Merhaba ben Aralık’ta ektim. Ama Ekim ayı adı üstünde ekme biçme ayları. Şu ara koruda dolaştım meşeler palamutları dökmüş bile bence kasımda bol bol ekilebilir. Torf toprağı evet.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s