Meşe Palamudu Ekimi

Meşe Palamudu Nasıl Ekilir?

Meşe ağacı Türkiye’de çok sık rastlanan ağaçlardan biri. Ve bir dönem tema vakfı bu konuda “Türkiye çöl olmasın” gündemiyle çok güzel projelere imza attı. Ben de instagramda gördüğüm bir fotoğraftan sonra meşe palamudu ekmeye karar verdim. 10 adet meşe palamudunu ektim, fide haline getirdim, tekrar toprakla buluşturdum. Bugün de yazımda meşe palamudu ekimi konusunda edindiğim tecrübeleri aktaracağım.

Eğer siz genel anlamda bitki yetiştirmenin püf noktalarını öğrenmek isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz;

Bitki Yetiştirmenin Püf Noktaları

Meşe Palamudu Nasıl Dikilir? –  Püf Noktalar

Saksıda meşe palamudu nasıl ekilir konusunu merak ediyorsanız, baştan sona aşağıdaki konuları takip edebilirsiniz;

 • Meşe palamudu ekimi için ilk yapmanız gereken tabii ki bu ağacı görsel olarak tanımak ve gördüğünüz anda da yere bolca döküp saçtığı palamutları aramak. 🙂 Çevrenizde koru, orman, park bahçe vs. varsa kolayca rastlarsınız. Çok spesifik ve kolay ayırt edilebilen bir yaprağı vardır. Tanımak için bir kez görmeniz yeterli.
 • Meşe palamudu bu ağacın sevimli meyvesi.(aşağıya meşe palamudu tohumu için görsel ekliyorum. Normalde bu tohumda çok tatlı bir şapka oluyor; ama ben Aralık sonuna doğru topladığım için şapkaları dökülmüştü. Buz Devri filmi’ni izleyenler hatırlayacaktır.)
 • Eğer meşe palamudu ne zaman ekilir, meşe palamudu hangi ayda ekilir gibi sorularınız varsa “Ekim” ayı adını ekme-biçme işlerinden alıyor. Adına layık bir şekilde Ekim’den itibaren meşe palamutlarını toplamaya başlayabilirsiniz. Benim gibi Aralık sonu hatta Ocak’ta bile toplayıp ekebilirsiniz.
Meşe palamudu ekimi
Meşe palamudu ekimi
 • Bu tohumları bolca toplayın, çünkü içi boş olanlar ve dolayısıyla filizlenmeyenler olabilir. Ben denemek için 10 adet toplamıştım. Fakat hepsi filizlendi.
 • Şu an elimizde palamutlarımız var. Peki filizlenip filizlenmeyeceklerini nasıl anlıyoruz? Meşe palamudu ekimi için internetteki tüm öneriler tohumları su dolu bir kapta bir süre(yarım saat olabilir) bekletmek gerektiği yönünde. Eğer tohumlar dibe çöküyorsa bunlar ekeceğimiz numuneler. Yüzeye çıkıyorlarsa atabilirsiniz. Aynı şeyi çam tohumunda ve bilimum ağaç işlemlerinde de deniyoruz.
 • Şu an elimizde meşe palamutlarının işe yarayanları var. Geldik en keyifli kısma, bir adet saksı(ki karton bardaklara, Starbucks bardaklarına vs. çam ekip filizlendiren insanlara da denk geldim. 🙂 ) toprak ve su dışında ihtiyacınız olan bir şey yok.
 • Meşe palamudu çimlendirme yöntemiyle de ekilir, fakat ben bunu tercih etmedim. İnternette meşe palamutu ekimi için tohumu çimlendirme videolarını bol bol izledim. Diğer tohumları bilmem ama en azından meşe palamudu için çimlendirme sürecine girmeden direk toprağa ekebileceğinizi söyleyebilirim. Çünkü 10’da 10 başarı sağladım. Yine de siz bilirsiniz.
 • Saksınıza tepeleme şekilde toprağı dökün. Küçükse bir tohum, büyükse üç dört tanesini biraz aralık bırakarak toprağın üzerine yatay şekilde(burası önemli) aşağıdaki gibi yerleştirin.

  Meşe palamudu ekimi
  Meşe palamudu ekimi
 • Daha sonra üzerlerini 2-3 parmak örtecek şekilde toprakla kapatın. Çok da fazla toprağın altında bırakmayın ki filizlenmesi uzun sürmesin.
 • Can suyu dediğimiz suyu ekleyin. Ve 3-4 günde bir sulamaya devam edin.(yağmur etkisi yapmak istiyorsanız ve evde gerekli sulama kabınız yoksa pet şişenin üzerini delerek de sulayabilirsiniz)
 • Meşe palamutu ekimi sonrasında hepsi aynı anda filizlenmeyebilir. Bıkmadan usanmadan sulamaya devam edin, benim tohumlarımın bazıları 1 buçuk 2 ayda filizlenirken bazıları 3-4 ayı buldu.

Meşe Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Meşe palamudu ekimi ile konu bitmiyor. Tohumun filizlenmesi, fide ve ağaç haline gelmesi için takip gerekiyor. Burada önemli noktalardan biri meşe çok güçlü bir ağaç. Tohumlar hayata tutunmak için tahmininizden çok daha fazla bir efor harcıyor. Ben o kadar amatörce işler yaptım ki, bir noktada hepsini saksılardan çıkartıp köklerini koparttım.(neden diye sormayın:) ) Elimde sağlam tek bir tohum kalmışken, diğerleriyle de konuşmaya, sulamaya devam ettim. Bir daha işlerine karışmama sözü verdim. 🙂 Sonuçta yeşillendiler, güçlendiler. Yüz yıllarca yaşayabilecek ağaçlarım oldu. Tek bir ağacın kesilmesi bile büyük bir hüzün. Çünkü kestiğinizin yerine aynısını koyabilmek tekrar yıllarca beklemek anlamına geliyor.

Yukarıda konuşmaktan bahsettim. 🙂 Bu hepimizin okuduğu ya da annelerinden vs. gördüğü bir şeydir. Ben tohumları toprağa koyarken de sularken de konuştum. Duyduklarına da inandım. Fakat Bitkilerin Bildikleri Kitabı bu konuda bilimsel bir gerçek olmadığını belirtiyor.

Umarım meşe palamudu ekimi ilginizi çekmiştir, emin olun o tohumun fideye dönüştüğünde verdiği mutluluk bambaşka.

İlginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

21 Replies to “Meşe Palamudu Ekimi”

 1. Merhaba, ben de ekim yapmak istiyorum, tohum gondermeniz mumkun mu? Yazilariniz icin tesekkurler

  1. Merhaba,
   yorumu geç görebildim. Şu an ekim dönemini bitirdiğim için elimde tohum yok maalesef. 🙁 Koruya gittiğimde denk gelirsem toplarım.

 2. Merhaba saksıda yetiştirdiğiniz meşe palamutlarını toprağa ne kadar zaman sonra ve yılın hangi ayında veriyorsunuz?

 3. Koru dan kastınız ankara Koru Siyesi mi?
  Evde saksida mi daha kolay çimlenir yoksa dışarda mı sizce?

  1. Yok evin yakınında ormanlık bir alan var orası için koru diye yazdım. Ben hep saksıda yetiştirdim. Çimlendirmeye bile gerek yok direkt toprağa yatay şekilde koyun üzerine iki üç parmak toprak ekleyin. Can suyu verin. Üç dört günde bir azar azar sulayın. Bir iki ay içinde fide veriyor.

 4. Merhaba ekim işlemini hangi tarihte yaptınız ve ekim toprağınız torf toprağı mi?

  1. Merhaba ben Aralık’ta ektim. Ama Ekim ayı adı üstünde ekme biçme ayları. Şu ara koruda dolaştım meşeler palamutları dökmüş bile bence kasımda bol bol ekilebilir. Torf toprağı evet.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.