Meşe Palamudu Ekimi

Meşe Palamudu Nasıl Ekilir?

2017 biterken hayatımda pek çok yenilik oldu ve 2018’i yarılarken bir sürü şey öğrendim. En büyük yeniliği iş konusunda yaşasam da ruhumu besleyen yenilikler yazarkarga.com , Çağdaş Yaşam bünyesinde gönüllü mentorluğa başlamam(okumak için=> ÇYDD Mentorluk Projesi Röportajı ) ve meşe palamutlarım oldu. 🙂 Yazımda da meşe palamudu ekmenin püf noktalarından ve neden ekip biçmeniz gerektiğinden bahsedeceğim.

Ama genel anlamda bitki yetiştirmenin püf noktalarını öğrenmek isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz;

Bitki Yetiştirmenin Püf Noktaları

Meşe Palamudu Ekmenin Püf Noktaları

 • Meşe Ağacı, Türkiye’de yaygın bir ağaç türü. İlk yapmanız gereken tabii ki bu ağacı görsel olarak tanımak ve gördüğünüz anda da yere bolca döküp saçtığı palamutları aramak. 🙂 Çevrenizde koru, orman, park bahçe vs. varsa kolayca rastlarsınız.
 • Meşe Palamudu bu ağacın sevimli meyvesi yani tohumu.(aşağıya görsel olarak da ekliyorum. Normalde bu tohumda çok tatlı bir şapka oluyor; ama ben Aralık sonuna doğru topladığım için şapkaları dökülmüştü)
yeni bir dünya
Meşe Palamudu
 • Bu tohumları bolca toplayın, çünkü içi boş olanlar ve dolayısıyla filizlenmeyenler olabilir. Ben denemek için 10 adet toplamıştım.
 • Şu an elimizde palamutlarımız var. Peki filizlenip filizlenmeyeceklerini nasıl anlıyoruz? Bu konuda internetteki tüm öneriler tohumları su dolu bir kapta bir süre(yarım saat olabilir) bekletmek gerektiği yönünde. Eğer tohumlar dibe çöküyorsa bunlar ekeceğimiz numuneler. Yüzeye çıkıyorlarsa atabilirsiniz. Aynı şeyi çam tohumunda ve bilimum ağaç işlemlerinde de deniyoruz.
 • Şu an elimizde meşe palamutlarının işe yarayanları var. Geldik en keyifli kısma, bir adet saksı(ki karton bardaklara, Starbucks bardaklarına vs. çam ekip filizlendiren insanlara da denk geldim. 🙂 ) toprak ve su dışında ihtiyacınız olan bir şey yok.
 • İnternette tohumu çimlendirme videolarını da bol bol izledim. Diğer tohumları bilmem ama en azından meşe palamudu için çimlendirme sürecine girmeden direk toprağa ekebileceğinizi söyleyebilirim. Çünkü 10’da 10 başarı sağladım.
 • Saksınıza tepeleme şekilde toprağı dökün. Küçükse bir tohum, büyükse üç dört tanesini biraz aralık bırakarak toprağın üzerine yatay şekilde(burası önemli) aşağıdaki gibi yerleştirin.
 • Daha sonra üzerlerini 2-3 parmak örtecek şekilde toprakla kapatın.
 • Can suyu dediğimiz suyu ekleyin. Ve 3-4 günde bir sulamaya devam edin.(yağmur etkisi yapmak istiyorsanız ve evde gerekli sulama kabınız yoksa pet şişenin üzerini delerek de sulayabilirsiniz)
 • Bıkmadan usanmadan buna devam edin, benim tohumlarımın bazıları 1 buçuk 2 ayda filizlenirken bazıları 3-4 ayı buldu.

Burada önemli noktalardan biri Meşe çok güçlü bir ağaç. Tohumlar hayata tutunmak için tahmininizden çok daha fazla bir efor harcıyor. Ben o kadar amatörce işler yaptım ki, bir noktada hepsini saksılardan çıkartıp köklerini koparttım.(neden diye sormayın, bunu yapmayın yeter:) ) Elimde sağlam tek bir tohum kalmışken, diğerleriyle de konuşmaya, sulamaya devam ettim. Bir daha işlerine karışmama sözü verdim. 🙂 Sonuçta yeşillendiler, güçlendiler. Yüz yıllarca yaşayabilecek ağaçlarım oldu. Tek bir ağacın kesilmesi bile büyük bir hüzün. Çünkü kestiğinizin yerine aynısını koyabilmek tekrar yıllarca beklemek anlamına geliyor.

Yukarıda konuşmaktan bahsettim. 🙂 Bu hepimizin okuduğu ya da annelerinden vs. gördüğü bir şeydir. Ben tohumları toprağa koyarken de sularken de konuştum. Duyduklarına da inandım. Bu kısım size kalmış. 🙂

Umarım ekip biçersiniz. Meşelerimi artık gerçek anlamda toprağa karışmaları için anneme teslim ettim. Ve 4 tane çam tohumu ektim. Onlarla olan tecrübelerimi de ileride belki anlatırım. 🙂

Edit: 2018 biterken kişisel “tüketme türet” projem kapsamında komşularım için hediye pakedi hazırlamaya karar verdim. Paketlerimin içinde 3’er meşe palamudu, nasıl ekileceğine dair notlar ve yeni yıl dileklerim olacak. 🙂 Hazırlık evreleri tamamlandığında yazımı siteye ekleyeceğim. 2018 yılında kendimden beklentilerimi okumak için=> Yeni Yıl Dilekleri

İlginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

19 Replies to “Meşe Palamudu Ekimi”

 1. Merhaba, ben de ekim yapmak istiyorum, tohum gondermeniz mumkun mu? Yazilariniz icin tesekkurler

  1. Merhaba,
   yorumu geç görebildim. Şu an ekim dönemini bitirdiğim için elimde tohum yok maalesef. 🙁 Koruya gittiğimde denk gelirsem toplarım.

 2. Merhaba saksıda yetiştirdiğiniz meşe palamutlarını toprağa ne kadar zaman sonra ve yılın hangi ayında veriyorsunuz?

 3. Koru dan kastınız ankara Koru Siyesi mi?
  Evde saksida mi daha kolay çimlenir yoksa dışarda mı sizce?

  1. Yok evin yakınında ormanlık bir alan var orası için koru diye yazdım. Ben hep saksıda yetiştirdim. Çimlendirmeye bile gerek yok direkt toprağa yatay şekilde koyun üzerine iki üç parmak toprak ekleyin. Can suyu verin. Üç dört günde bir azar azar sulayın. Bir iki ay içinde fide veriyor.

 4. Merhaba ekim işlemini hangi tarihte yaptınız ve ekim toprağınız torf toprağı mi?

  1. Merhaba ben Aralık’ta ektim. Ama Ekim ayı adı üstünde ekme biçme ayları. Şu ara koruda dolaştım meşeler palamutları dökmüş bile bence kasımda bol bol ekilebilir. Torf toprağı evet.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.