Çocuklarla İletişim

Her Pazar yeni yazı yayınladığım için genellikle hafta içerisinde “ne yazabilirim” üzerine düşünüp blog için tuttuğum deftere konu başlıklarını çıkartıyorum. İçeriği, başlıkları, kullanacağım fotoğrafı kafamda az çok şekillendiriyorum. Bu haftanın konusu ise hastalık, koşturmacalar vs. derken son an’a kaldı.

Evli değilim, çocuğum da yok. 🙂 Ama yine de “The Communication Book”  kitabındaki “Çocuklarla Nasıl İletişim Kurmalıyız” yazısını kaynak alarak çeviri yapacağım. Daha önce de bu kitaptan aşağıdaki yazıları motamot olmasa de aşağıdaki şekilde çevirip yayınlamıştım, ilgilinizi çekerse diye ekliyorum;

Çocuklarla doğru iletişim aslında hayatın en önemli parçası. Geleceğimizi çocuklar belirleyecek ve sağlıklı yetişmeleri dünyanın yararına olur. 🙂 Kitapta yazının son kısmında Fredrick Douglass’ın şu sözü var; “Doğru çocuk yetiştirmek, kötü yetişmiş bir insanı düzeltmekten daha kolaydır.” Kısacası atalarımızın söylediği “ağaç yaşken eğilir” cümlesi çok önemli.:) Maddeler benim hoşuma gittiği için, burada da paylaşmak istedim. Gelelim çocuklarla iletişim için birkaç ipucuna;

Çocuklarla Doğru İletişim İçin İpuçları

Rol model olun: Rol model artık dilimizde kullanılan bir kalıp; ama “örnek olun” diğer bir deyişle sözlerinizle değil hareketlerinizle yol gösterici olun diye önerilmekte. Bir çocuğa, bağırmamasını bağırarak söylüyorsanız nasıl davranması gerektiği yönünde kafası karışacaktır.

Tutarlı olun: Çocuk süpermarket kasa kuyruğunda çıldırsa bile “hayır” demek, hayır demektir. Sadece uygulayacağınız uyarılarda/tehditlerde bulunun. Dolayısıyla “Eğer şu anda susmazsan tatile gitmeyiz” gibi yapamayacağınız yalanlarla çocuğu tehdit etmeyin.

Davranışını övün, çocuğun kendisini değil: “Bu yaptığın şey harika olmuş” demek “sen harikasın” demekten iyidir yazıyor kitapta. Çocuğa harikasın demenin nesi kötü diye de düşünebilirsiniz; ama iyi davranışı yüzünden “harikasın” dilini kullanan kişi muhtemelen çocuk kötü bir davranış sergilediğinde -ki çocuk bu illa ki sergileyecektir- bu sefer “sen kötü çocuksun” dilini kullanacak. Bunlar da maalesef çocukların özgüveninde zedelenmeye yol açabilir.

Kötü davranışları görmezden gelin: Eğer çocuk sizin beklentiniz dışında bir davranışta bulunuyorsa; ama bu davranış kendisi için tehlike yaratan bir şey değilse onu azarlamak yerine bu davranışı görmezden gelmeniz daha iyidir.

Alternatifler sunun: Çocuğunuza farklı seçenekler sunun; fakat hiçbir zaman 2’yi geçmesin. Aynı zamanda mantıklı konular için seçenek sunun. Örneğin diş fırçalama konusu alternatif yaratılabilecek bir konu değildir. Çocuk bu alışkanlığı kazanmalı ve diş fırçalamalıdır.

Yanıtlanabilir sorular sorun: “Bugün okul nasıl geçti” sorusunu yanıtlamak bir çocuk için zor olabilir. Bu size “2014 yılında Mart-Nisan arası nasıl geçti” diye sormak gibidir.

Kurallarınızı hemen uygulayın: Çocuklar kuralları doğrudan uyguladığınızda çok hızlı ve etkili öğrenir. Bir oyuncağını 1 hafta boyunca bir kere almaktansa(uzun süre kısa etki), iki dakikalık sürelerle on kere almak(kısa süre uzun etki) daha iyidir.

İçeriği düzeltin formu değil: Çocuğunuz “tuş çizdim” deyip, kuş çiziyorsa düzeltmeyin.:)

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

4 Replies to “Çocuklarla İletişim”

  1. Tehdit demesek, kural desek. Birde çocuk ile iletişimde göz teması çok önemli. Emeğinize sağlık.

    1. Selamlar, yorum için teşekkürler. Çeviri yaparken muhtemelen doğrudan ilk anlamıyla çevirdim. Tehdit yerine kural bizim dilimiz için bence de daha uygun. Düzeltiyorum.:)

  2. Aklıma 27 yaşında bekar ve yalnız olduğum geldi. Gerçi sorun etmiyorum, olurda çocuk sahibi olursam diye gidip kitabını alacağım. Daha önce hiç böyle uğraşlarım olmadi. Sanırım yaşlanıyorum.

    1. 😂 27 yaş çok genç bir yaş zaten. Geriye dönme şansım olsaydı gene 27’de evlenmezdim:)

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.