İstikrarsızlık İçin 9 İpucu

Blogumda pek çok kez alışkanlık ve başarı üzerine ilham veren sözler, eğitimlerde aldığım notlar, hayat hikayeleri, kitap içerikleri paylaştım. İlginç bulduğum ve kan akışımı hızlandıran şeyler oldukça da paylaşmaya devam edeceğim.

Ama düşündüm, “neden asıl uzmanı olduğum konuda yazmıyorum?” dedim.:)

İstikrar abidesisiniz, aldığınız her kararı azimle devam ettirip başladığınız her işi bitiriyorsunuz ve aşağıdaki konuları merak mı ediyorsunuz? Doğru adrestesiniz!

  • Bir karar verip üç gün dolmadan nasıl bozarım?
  • Spor salonuna büyük hevesle ciddi paralar verip nasıl hiç gitmem?
  • Pazartesi diyete başlamaya karar verip öğlen olmadan nasıl bozarım?

Bakmayın son üç aydır her gün günlük tuttuğuma, yoga yaptığıma. Alışkanlık sağlayamama konusunda yılların birikimine sahibim, adeta bir profesör seviyesindeyim.

Gelelim istikrar sağlayamamanın püf noktalarına;

♣Öncelikle çabucak gaza gelen bir insan olun. Mesela biri size “hadi dans kursuna gidelim” dedi. “Ders programınız hayatınızla uyum sağlıyor mu” ya da “gerçekten dansa gitmek istiyor musunuz” gibi şeyleri düşünmeyin. Hemen konuya balıklama atlayın ve harekete geçin.

♥İkinci sır kendinizi hiç tanımıyormuş gibi davranın. Mesela her gün deli gibi hamur işi, fast food, tatlı, abur cubur yeme potansiyeliniz var; ama arkadaşınız yavru bir kedinin doyabileceği oranda katı bir  diyet programı mı önerdi? Sakın “yapabilir miyim”, “gözüm mü kararır, tansiyonum mu düşer” diye düşünmeyin. Hemen o diyete başlayın ve iki gün sonra kendiliğinden bırakacaksınız. Bakın ne kadar kolay. Yeter ki bırakmak isteyin. 🙂

♠Üçüncü sır; kendinize olumsuz telkinler vermeyi ihmal etmeyin. Mesela akşam sporunuz var, boğazınızı bi yoklayın. Sanki biraz kaşıntı var ve grip olacaksınız gibi hissedin. Ya da o gün çok yorulmuş ve spora enerjiniz yokmuş gibi hissedin.

♦Dördüncü sırrımız erteleme. Bu çok önemli. Mesela her Pazar sabah yürüşü yapmaya karar verdiniz. İlk Pazar bir arkadaşınız dışarda kahvaltı etmek istiyor. Hemen yürüyüşü erteleyin. Diğer Pazar geldi, bu kez planınız da yok. İçinizden bir şey kalk yürü plana sadık kal diyor. Hemen bir üstteki maddeyi hatırlayın ve “kahvaltı ediyim yürürüm” deyin. Kahvaltıyı edince kendinizi dinleyin, ağırlık çöktüğünü hissedeceksiniz. Hemen külçe gibi çekyata yatın. Sonra da saat zaten geç oldu diye düşünün ve yürüyüşü diğer Pazar’a erteleyin.

◊Beşinci sır; hevesiniz hemen kaçsın. Diyelim ki seramik kursuna yazıldınız. İlk hafta ooo her şey mükemmel. “Bu zamana kadar nasıl seramik yapmadınız? Hayret doğrusu” İkinci hafta, “hoca da biraz kıl” demeye başlayın. “Seramik öğrenip ne yapacağım?” Gibi şeyler düşünün. Halbuki o değerli vaktinizle atom parçalayabilirsiniz. Seramik kursunda çarçur etmeyin ve hevesinizi kaçırın.

♠Altıncı sır; her konuda olduğu gibi başarı hikayeleri. Mesela bir konuda karar aldınız ve istikrarla sürdürüyorsunuz. Aldığı kararları hemen bozabilen insanların hikayelerini aklınıza getirin. Diyelim ki İngilizcenizi geliştirmeniz gerekiyor; “Leyla da kursa yazılmıştı; ama bıraktı. Mis gibi şirkette de çalışıyor. Eksikliğini hissetmiyor” deyin.

♥Yedinci sır; ya hep ya hiç mottosuna sahip olun, planlarınızı sakın ola esnetmeyin. Mesela her akşam 50 sayfa kitap okumaya karar verdiniz ve o akşam vaktiniz yok. “Bugün de 10 sayfa okuyabilirim” demeyin. Hiç okumayın emi! Hem gözleriniz de yanıyor sanki biraz?

♦Sekizinci sır; başkalarının sözlerinden çok etkilenin. Diyelim ki vlogger olmak istiyorsunuz. Youtube’a videolar ekleyeceksiniz. Bir arkadaşınız “artık youtuberlık bitti, millet ekmeğini yedi” mi dedi? Hemen hak verip vazgeçin. Bakın ne kadar kolay.

◊Dokuzuncu sır; hava gibi koşullardan, değiştiremeyeceğiniz etmenlerden etkilenin. Mesela her gün açık havada yürüyüş kararı aldınız; ama yağmur çiseliyor. Aman ha eriyebilirsiniz, domuz gribi olabilirsiniz sakın çıkmayın. Hemen bu kararınızdan vazgeçin.

Gördüğünüz gibi istikrarsızlık için çok önemli ipuçları var. Bunları adım adım uygulayın, her kararınızdan vazgeçip bana teşekkür edeceksiniz. 🙂

Aldığı kararları sonuna kadar götürmek, kendine verdiği sözleri tutmak isteyen enteresan  kişiler ise aşağıdaki yazıları okuyabilir. 🙂

Hayatınızı Değiştirebilecek 7 Alışkanlık

Hayat Kalitesini Yükselten Basit Alışkanlıklar

Instagram: @yazarkarga

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

6 Replies to “İstikrarsızlık İçin 9 İpucu”

  1. Hahahaha harikasınız! Bu konuda yazılabileceğini hiç düşünemezdim. Ne güzel irdelemiş ve özetlemişsiniz birçok insanın yaşadıklarını. Bence bu muhteşem özeleştiri, yapmak istediklerinizi ve daha da fazlasını gerçekleştireceğinizin bir göstergesi. Önce sorunu görmek gerek değil mi? Süper!

    1. 😂😂 çok teşekkürler. Yazmak da eğlenceli oldu. İnsan neler saçmaladığına dışardan bir gözle bakabiliyor:) Tamamen hatalarımı gözüme sokup tekrarlamamak adına yazdım 🙈

  2. Ters etkileşimli bir anlatım. Emeğinize sağlık

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.