Başarısız Olma Korkusu

Michelle Obama‘nın “Benim Hikayem” kitabını okumuş muydunuz? Kendi hayatından kesitler sunduğu sürükleyici bir kitap.

Kitapta yer alan şu cümleleri çok sevmiştim; “Başarısızlık bir sonuç olmadan önce içten içe gelişen bir duygudur. Kişinin kendi kendisinden kuşku duymasıyla başlayan bir kırılganlık çoğu kez korkuya dönüşür.”

Bu cümleyi düşünürken dalıp gidebiliyorum.:) Kaç kez henüz başarısız olmadan zemini hazırladığımı, kaç kez mızıkçılaştığımı, kaç kez omuzlarımı düşürdüğümü, kaç kez vazgeçtiğimi, kaç kez hiç başlamadan cesaretimin kırıldığını…

Bugünün yazısında dış etmenlerden bağımsız olarak kendisine inananlara dair birkaç örnek paylaşacağım. Başarı zeminini hazırlamayanlar, vazgeçmeyenler ve reddedilmeyi tek önemli şey olarak görmeyip bir çıkış aramaya devam edenler…

Reddedilen Ünlü İşler

  • Stephan King, Günah Tohumu(Carrie) kitabı için yaklaşık 30 kez red yanıtı almıştı. “Olumsuz ütopyalara ilişkin bilim kurguyla ilgilenmiyoruz” karşılığını alıyordu. Kitabın taslağını fırlattığı çöpten karısı çıkardı. Kitap bir yayımcı tarafından basıldı ve 4 milyondan fazla sattı, gişe rekorları kırılan filmi çekildi.
  • İlk Harry Potter kitabı 12 yayıncı tarafından reddedildi. J.K. Rowling, vazgeçip bıkmadığı için bugün 1 milyar dolar net kazancıyla Britanya’nın en zenginlerinden biri.
  • Steven Spielberg saygın film okulu USC tarafından iki kez reddedildiği için Cal Devlet Üniversitesi’ne gitti. Tüm zamanların en büyük gişe rekorları kıran filmlerini yaptı ve yönetti. 3 milyar dolardan fazla para kazandı. Ve ünlendikten sonra USC, Spielberg’e fahri doktora ünvanı verdi.
  • Google, Yahoo ile şirketleri birleştirme önerisi reddedildikten sonra 5 yıl içinde toplam piyasa değeri 20 milyar dolara ulaştı. Güncel durumda ise 300 milyar doların üzerinde piyasa değeri mevcut.
  • Angie Everhart’a kızıl olduğu için modellikte başarıya ulaşamayacağı söylendi. Glamour dergisinin kapağına çıkan ilk kızıl saçlı model oldu, 27 film ve sayısız tv şovunda yer aldı.

Vazgeçmemek

  • Amiral Robert Peary Kuzey Kutbu’na gitmeyi yedi kez denedi ve sekizincide başardı.
  • Nasa uzaya araç göndermeyi denediği ilk 28 kerede 20 tanesi başarısızlıkla sonuçlandı.
  • Oscar Hammerstein Oklahoma!‘dan 6 hafta öncesine kadar 5 tane başarısız şov yaptı. Oklahoma! ise 269 hafta sahnede kaldı 7 milyon dolar hasılat yaptı.
  • Oprah Winfrey ilk başladığı televizyon programından “televizyon ekranlarına uygun değil” gerekçesiyle kovuldu.
  • Tawni O’Dell 13 yıl içinde altı tane yayınlanmayan kitap yazmış ve 300 adet red mektubu almıştı. Sonunda ilk romanı Back Roads basıldı. New York Times’ın çok satanlar listesinde iki numaraya yükseldi ve 8 hafta orada kaldı.

Kıssadan Hisse;

Vazgeçmek için her zaman çok erkendir. – Norman Vincent Peale

Ve son olarak Jim Carrey’e yer vermeden de olmaz;

Ben sihre hep inanmışımdır. Bu kasabada hiçbir şey yapmazken de her gece Mulholland Drive’a gidip şehre bakardım. Kollarımı ayaklarımın altında uzanan şehre doğru açar “Herkes benimle çalışmak istiyor. Ben gerçekten de çok iyi bir aktörüm. Ne kadar çok film teklifleri alıyorum.” derdim. Bunları üst üste tekrar ederdim. Resmen kendimi önümde sırada bekleyen birkaç film olduğuna inandırırdım. Sonra o tepeden aşağı inerken kendimi tüm dünyanın karşısına çıkmaya, herkesi fethetmeye hazır hissederdim. “Bütün film teklifleri beni bekliyor, sadece ben daha duyamadım o kadar” derdim. Bu yaptığım tamamen bir olumlama, aile geçmişimden kaynaklı şeylere karşı bir panzehirdi.(1994 tarihli bir röportajından alıntı)

Not: Ek olarak Jim Carrey henüz ünlü değilken kendi kendine 10 milyon dolarlık bir çek yazıp cebinde taşıyan sonra bu servete misliyle ulaşan kişilerden. Tabii ki sadece olumlu düşünerek ulaşmadı; ama dış etmenleri umursamak yerine kendine inanmasaydı devam edecek gücü bulamayacağı kesin.

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

 

 

2 Replies to “Başarısız Olma Korkusu”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.