Yeni Bir Dünya

Herkes Dünya’nın kötü bir yer olduğunu ve iyi şeyler yapmak için çok fazla vakit ya da para gerektiğini düşünüyor. Ben de böyle düşünenlerden biriydim. Yeni yıl dileklerimden birisi o çarkın içinden çıkmak. Yeni bir dünya mümkün. Bir adım atmakla başlar her şey… Aşağıda buna vesile olan hikayeyi anlatacağım;

Rivayete göre,

“Solomon adalarında yaşayan yerlilerin ilginç bir ağaç kesme yöntemi varmış. Elektronik testere gibi teknolojik nimetlerden mahrum olan yerliler, baltayla kesemeyecekleri kadar kalın bir ağacı üfleyerek deviriyorlarmış… Baltayla deviremeyeceklerini düşündükleri ağacın karşısına hep birlikte dizilip bir ağızdan ağaca kötü sözler fısıldıyorlarmış. Bunu yaparken her bir ağacın içinde bir ruh taşıdığına inanıyorlarmış. Kötü fısıltıların bu ruhu güçlendirip ağacı terk etmesini bekliyorlarmış. Ve haklı da çıkıyorlarmış. Bir süre sonra ağaç kurumaya yüz tutuyor, ardından da devriliyormuş…”

yeni bir dünya
Yeni Bir Dünya

Hayatında kaktüs bile bakmamış bir insan olarak instagramda gördüğüm bir hesap sonucu evimin yanındaki koruya gidip yerlerde meşe palamutları ve çam kozalakları aradım. Çam tohumu bulamasam da 10 tane meşe palamudu topladım. Ben bu palamutları Buz Devri’nden dolayı sincapların besin kaynağı sanıyordum. Meşe ağacının ürünü olduklarını ve toprağa dikince meşe ağacına dönüştüklerini bilmiyordum.

Yeni yıla birkaç gün kala gittim organik toprak aldım, saksılar aldım. Kötü sözleri anlayabildiklerini Solomon hikayesinden dolayı bildiğim için iyi şeyleri de anlayacaklarını düşündüm. Oturduk konuştuk,  “Hayata tutunun, size gözüm gibi bakacağım söz veriyorum. Büyüyünce sizi çok güzel yerlere dikeceğim. Sonra kocaman ağaçlar olacaksınız. 1000 yıl kadar yaşayacaksınız” dedim. Görünüşe göre bir itirazları yoktu. Dikkatle dinlediler…

Şimdi toprağın altındalar, haftalar sonra minik minik filizlenecekler. Çok sabırlı bir bekleyiş bu… Büyüyecekler kök salacaklar. Belki 10’u birden tutacak ve düşünebiliyor musunuz şu beton yığını dünyada 10 tane daha meşe ağacımızın olması toplamda yarım saatimi almayacak. İnsanlar bu tohumları pet şişelere, karton bardaklara da ekiyor. Ve 10 tane meşe ağacının bana vereceği maddi zarar 10tl bile değil.

Yüzlerce yıl yaşayabilecek ağaçlar için girişeceğim tüm zahmet bu kadarcık. Dünyamız için bu kadarını yapamaz mısınız?

Bir tohumu toprakla buluşturmakla başlıyor her şey. İnsanın içine büyük bir şevk geliyor.

Hoşgeldin Yeni Yıl

Yeni yıla

ok az kaldı. 2018’de kendi toprağımıza bir sürü hayaller, başlangıçlar ekelim. Sabırla, sevgiyle, istikrarla bakalım onlara ve bambaşka güzelliklere dönüştüklerine tanık olalım. Biz de dönüşelim bu yıl. Başkalaşalım.

Dünya’yı değiştirmeye kendi küçük dünyamız ile başlayalım.

İstediğimizde başaracaklarımızı bilelim, kendimize inancımızı hiç yitirmeyelim bu yıl.

Sevdiklerimizin sayısı artsın. Her şey daha bir güzel gelsin gözümüze.

Küsmediğimiz, söylenmediğimiz, şikayet etmediğimiz, uyuşmadığımız, üşenmediğimiz bir yıl olsun.

“Ben ne yapabilirim ki” deyip geçmeyelim bu yıl. Haberleri izlemek yerine bir şeyler yapalım. Sokak hayvanları için, şiddet gören kadınlar için, köy okulları için, doğa için… Hangisi gönlünüzden geçiyorsa onun için…

Vakit yaratılır, bahanelerin ardında saklanmadığımız, geçen aylarla birlikte büyüdüğümüz bir yıl olsun.

Hiçbir yaş geri gelmiyor. Hiçbir eylem kenarda bekletilmemeli. Harekete geçmeye şu an’dan başladığınız cuma’yı, baharı, iş değiştirmeyi beklemediğiniz bir yıl olsun.

Yeni bir dünya mümkün. Hepimize iyi gelsin 2018.

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. 

6 Replies to “Yeni Bir Dünya”

  1. Merahaba, blogunuz çok ilham verici.. Yazmadan geçmek istemedim..Sevgiler

  2. ben de ekmeyi çok seviyorum 😊 aloe vera ma yapabileceğim doğal bir gübre biliyorsanız mesela müthiş mutlu olurum 😊

    1. Çok yeniyim bu konuda:) bilip aydınlatmayı istersim ama maalesef bilgi sahibi olduğum bir konu değil. Ama sevindirici nokta meşelerim filizlendi:)

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.