Şimdi’nin Gücü-1

Şimdi’nin Gücü, Eckhart Tolle’un an’da kalmanın önemini gerekçelerle vurgulayan kişisel gelişim kitabı.

İnsan zihninde kapatma tuşu olmaması tasarım hatası. Beynimiz büyük ve işlevsel bir güç olabilecekken pek çoğumuz için baş belası bir düşman halini alabiliyor.

Şimdi’nin Gücü de bu noktaları vurgulayan bir kitap. Bu yazımda kitap ile birlikte şekillenen fikirlerime yer vereceğim. Bir sonraki yazıda ise birebir kitapta altını çizdiğim cümleleri paylaşacağım.

En büyük sorun kendimizi zihnimizle bütünleştirdiğimiz an başlıyor. Biz “sadece” zihinden oluşmuyoruz. Kitap “Düşünüyorum öyleyse varım” cümlesinin bize yok yere pohpohlandığına değiniyor.

Yaşadığımı en çok hissettiğim an deniz kenarı bir yerde dalga seslerini dinleyip hiçbir şey düşünmeden denizin kokusunu almaya çalıştığım an ya da güneşin tüm ihtişamıyla batışına tanıklık ettiğim an ya da bir kedinin yavrularını beslemesine seyrettiğim an ya da bir çocukla çocuk olduğum an. Kısacası zihnin kapatma tuşunu bulabildiğim anlar.

Bu konuda çok kitap var. okuyunca zihni gözlemlemeye başlıyorsunuz. Hem komik hem korkunç bir tablo ortaya çıkıyor;

Siz belki çok mutlu kalktınız, iyi hissediyorsunuz; ama zihin her fırsatta sızıp kötü şeyler fısıldıyor.

Bir kelebek geçmiş ve geleceği düşünmüyor, ama zihniniz sürekli geçmiş ve gelecek arasında geziyor.

An’a odaklanmadığınız tüm zamanlarda ya geçmişten ya da gelecekten saçmalıklar dinliyorsunuz.

Geçmiş; ulaşılamayan bir şey olduğu için ister iyi ister kötü olsun ıstırap veriyor. Acı, pişmanlık, öfke, nefret, çaresizlik, gam gibi duyuları tetikliyorsunuz. (bu konuda ilk tedbir evden cenaze çıkmış gibi edası olan Türkçe şarkıları dinlememek)

Gelecek de tamamen flu olduğu için korku, endişe gibi duyguları tetikliyorsunuz.

O çok güvenilen zihni biraz gözlemlediğinizde absurdlükte çığır açtığını göreceksiniz. İnanılmaz bir komplo teorisyeni. Atıp tutuyor. ve siz tiyatroya gelmiş bir seyirci gibi ona inanıyorsunuz.

Çocukken böyle bir durum yok. Çocuklar ikinci beyin olan bağırsağı kullanıp duyularına göre yaşıyorlar.(bu konuya daha sonra başka bir yazıda değineceğim) An’ı yaşayıp saatlerce ağladıkları bir kavgayı ertesi gün tamamen unutup sevgiyle dolabiliyor. Çünkü zihin geçmiş ve gelecekte değil an’ın içinde. Çocuk yatağın altından hayalet çıkar mı diye o an korkuyor, bu korkusunu yaşıyor ve bitiriyor. İki yıl sonrayı, beş yıl sonrayı kurup saçmalamıyor.

Zaman içerisinde zihne “sen benim tanrımsın! her şeyimsin” iznini nasıl veriyoruz, bilmiyorum ama veriyoruz.

Yaşamınızda mutsuz olabilirsiniz. Örneğin sevdiğiniz bir işte çalışmadığınızı varsayalım. çoğu insan böyle bir imaj çiziyor. Yapabileceğiniz üç şey var; çalışmamak, işi değiştirmek ya da aynı işyerinde devam etmek. Siz hem üçüncü seçeneği seçip hem her gün milyonlarca olumsuz duygu ve düşünce ürettiğinizde ne kazanıyorsunuz? Bu noktada zihni susturmak gerekiyor. Dişini fırçalarken de an’ı hissedeceksin. Yüzünü yıkarken de…

Ama insanoğlu sürekli genel tablonun içinde geziyor. “Çok mutsuzum. şimdi kim işe gidecek. bir sürü stresli işim var. Gene yetiştiremeyeceğim. Daha pazartesi. Cuma’ya kadar çok var. bla bla bla bla”

O an hiçbir müdahale edemeyeceğin tonlarca saçmalık beyninden akıp gidiyor. Sen belki o anda kahvaltı ediyorsun; ama peynirin tadına vakıf değilsin. Sadece kurup kendini doldurup zaten iyi olmayan bir durumu daha da kötü hale getiriyorsun.

Bunu sen yapmıyorsun aslında zihin yapıyor. O noktada zihinle ayrıl ve geriden gözlemle.

Zihnin her fırsatta kafana bir bomba gibi kötü düşünceleri nasıl saçtığına tanık ol. o anları yakala ve gül. Sonra da o düşünceden sıyrıl.

Geleceğin, geçmişten bir kopya olmasını istemiyorsan hayatın getirdiklerine direnme. Seçimlerini yap ve kabullenerek hareket et. Tembellik yaptığın beş saat boyunca sadece tembellik yap. Zihninin “şu an çalışman gerekirdi” demesine gül geç. Eğer o beş saat bu ızdırapla dinleneceksen kalk çalış.

Bir erkeğin ya da kadının hayatına girmesiyle mutlu olmayacaksın. Çocuk doğurunca evliliğin kurtulmayacak. Zengin olunca zihnin seni yıpratmaktan vazgeçmeyecek. geleceğin belirsizliğinden bir şeyler bekleyerek tüm mutluluk yatırımını geleceğe yapma. Ne olacaksan şu an olman gerekiyor. Yaşadığın tek an bu.

Pazartesi’yi düşünmeden pazar’ın tadını çıkart.

Şimdi değilse ne zaman?

Bir sonraki yazı için; Şimdinin Gücü-2

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

12 Replies to “Şimdi’nin Gücü-1”

    1. Keyifli hale getirmeye çalışın, sevdiğiniz kelimelerin altını fosforluyla çizin. Yazılarınız için malzeme çıkartın vs. zor giden kitapları bu yolla okumak daha kolay oluyor. Sevgiler.

  1. Eckart Tolle yi ayşe tolga vidiosunda paylaşmıştı. Kişisel gelişimle ilgileniyorum fakat kişisel gelişim kitaplarından sıkılmaya başladım sanırım dünya klasiklerine başlıcam. Ya da sizin bir öneriniz var mı?

    1. Kişisel gelişim geçici ya da kalıcı motivasyon ve değişim için güzel. Ama romanların tadı da ayrı. Kişisel gelişimde okumasıysanız Dört Anlaşma, Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Outliers bir çırpıda aklıma gelenler. Klasikler için kolay bir başlangıç yapmak istiyorsanız mutlaka okunması gereken kitaplar adı altında iki yazı yayınlamıştım. Orda ince ve kolay okunan klasiklerin birkaçı var.

  2. Ne kadar guzel bir yazi olmus. Eckhart Tolle’nin konusmalarini izledim, kitaplari da okuma listemde. Bilincli farkindalik konusunda Thich Nhat Hanh okumadiysaniz tavsiye ederim. 🙂
    Son cumlenize ise bayildim: Pazartesi’yi düşünmeden Pazar’ın tadını çıkart. Esim gecen gun dedi ki, “Cumartesileri cok seviyorum cunku ertesi gun Pazar, Pazar’lari hic sevmiyorum cunku ertesi gun Pazartesi”. Ben de bu konu uzerinde onceden dusunmemis olsam da boyle hissettigimi fark ettim. Anda kalabilsek her sey daha kolay olacak, ama zor olan o seviyeye erismek.

    1. Yorum için teşekkürler 🙂 Bu tür kitaplara ilgim var Thich Nnat Hanh kitabını not aldım. Hem benim için hem de çevrem için çalıştığımız işi benimseyememek en büyük sorun. Yılın ve ömrümüzün çok uzun bir dönemi iş yerinde geçiyor. Sürekli bitse de gitsek psikolojisiyle yaklaştığımız ve direnç gösterdiğimiz için stres ağrıları, mutsuzluk, depresyon gibi sorunlarla boğuşuyoruz. Umarım birgün işimi sevmeyi, sahiplenmeyi öğrenirsem bu konuda da bir yorum yapabilirim. 🙂

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.