Üstün Dökmen’den Öneriler

Üstün Dökmen’i yıllar önce TRT’de yayınlanan Küçük Şeyler programında tanımıştım. Televizyon ekranlarında izlediğim faydalı 15-20 yapımdan biriydi. Sonraki yıllarda iki kez konferansını izleme fırsatı buldum. İlk izlediğimde öğrenciydim, ikincisinde ise çalışıyordum. Bugün konferansından aldığım notları Üstün Dökmen’in anlatımıyla yazacağım; belki ihtiyacınız olduğu bir anda beyninizde şimşekler çakacaktır.

Üstün Dökmen’den Hayata Dair Tavsiyeler

Ailenize bağlı olun bağımlı olmayın. Bizde çocuk 7-8 yaşına gelse de anne onu giydirir, yemeğini yedirir. Halbuki o bunları yapacak yaştadır. Kocaman çocukla doktora gidilir, anne lafa başlar “doktor bey/hanım başımız ağrıyor, ateşimiz var” kimin başı ağrıyor ikinizin mi? Anne değil çocuk anlatmalıdır.

Her yapacağınız şeyi birine danışmayın.

-abi bunu yapayım mı?
+yok yapma
-peki o zaman.
(???)

Birilerinin suflörü olmayın, geleceğinize karışmasına izin vermeyin. Rotanızı kendiniz çizin, kararlı olun.

-Anne bu kızla evleneceğim.
+Bu kız mı? Yok bu kız olmaz. Sen şu kızı al bak pişman olmayacaksın.

Batılı Everest’e çıkıyor. Bizde koltuğa tırmanabilecek çocuk kucağa alınır koltuğa oturtulur. Everest’e çıkmak evdeki koltuğa çıkmakla başlar.

Ailenize, arkadaşlarınıza, işinize bağlı olun bağımlı olmayın. Şimdiye kadar böyle gitmiş olabilir, bundan sonra değiştirin.

“Nereye gittiğini bilen insana dünya çekilir yol verir.” Siz nereye gittiğinizi biliyorsanız, kararlıysanız dünya çekilip yol verecektir.

Belirli yaştan sonra IQ arttırılmaz, EQ(duygusal zeka) arttırılır. Eq’nuzu arttırmak için çaba gösterin.

Ben ne istiyorum? Yeteneğim neye uygun? Geçmişte aileye bağımlı kalmış olabilirsiniz; fakat kendinizin farkına varın. Benim farkına varma sürecim uzun sürdü. İlkokuldayken sabah 7’de kalkardım, ortaokulda 6:30’da kalkmaya başladım lisede 6’ya indi hep okul birincisiydim. Üniversite sınavına girdim. çok yüksek bir puan aldım. Çevremdekiler başladı;

“Puan ziyan olmasın, bu puanı ziyan etmeyelim”

Fizik mühendisliği yazdım. 3 sene Fizik’te okudum 8’de kalkmaya başladım. Puan ziyan olmadı ben ziyan oldum. Sonra Psikoloji bölümüne geçtim 4’te kalkmaya başladım. Hala da 4’te kalkıyorum bugün 4’te kalkıp geldim. Çünkü keyif aldığım şeyi yapıyorum, sevdiğim işi yapıyorum.

Yeteneğinizi olduğundan küçük göstermeyin, büyük de göstermeyin. Adam sanat müziği bestelemiş soruyorum “senin besten mi” diye. “yok efendim estağfurullah” diyor. “Eee başkasının bestesi mi yoksa senin besten mi?”

“Yok efendim işte öyle kendi çapımızda”

Bunu yapmayın, yetenekleri olduğundan küçük göstermeyin.

Herkes hayatının en az bir Pazar günü şunu yaşamıştır, sabah kalkılır yapacak bir sürü şey vardır;

“Biraz daha uyusam mı, kalkıp kahvaltı mı etsem? Yürüyüşe mi gitsem maillerime mi baksam? Ders mi çalışsam alışverişe mi çıksam? Yoksa uyusam mı?”

Böyle böyle bakarsınız saat 18:00 olur hala pijamalarınızla oturuyorsunuz. Halbuki yapacaklarınız beyninizde bir yerlerde var, doğru yere tıklamayı bilmiyorsunuz.

Bir Pazar gününü planlayın. Bütün ayınızı değil işe bir Pazar gününü planlayarak başlayın.

“Ben bu pazar yatacağım” mı diyorsunuz? O zaman o dediğinizi yapın. Önce kendinizi yönetin. Kendinizi yönetmeden başkalarını yönetemezsiniz.

Plaja gidiyorum Avrupalı ne yapıyor? Almış kitabını okuyor. Türk ne yapıyor? Açmış kollarını iki yana yanmaya çalışıyor. Bu kolların da iç tarafı bir ay güneşte dursan gene yanmaz. Okuyun, çok okuyun. Tolstoy okuyun, Yaşar Kemal okuyun, tarih okuyun ufkunuzu genişletin. Okumak çok önemli. Bazı insanlar bana “ne kadar hazır cevapsın, zekisin” der; bunun zekayla alakası yok çok okuyorum, o okuduklarımdan aklımda kalanları kullanıyorum.

Bu akşam eve gidin, ışığı kapatın zifiri karanlık olsun ve 3 dakika oturun. Bir süre sonra bazı eşyalar belirmeye başlayacak. “yaşamın perde aralığında daima bir ışık vardır, yeter ki aralık bırak.” En kötü şeylerde bile ayakta kalabilmeyi bilin, perdeyi aralık bırakın.

Deveye; “inişli yol mu seversin çıkışlı yol mu?” diye sormuşlar, “düz yol yok mu” demiş. Farklı bakış açılarınız olsun.

Cepte planlarınız bulunsun. Yere sağlam basmayı, stresi azaltmayı sağlar.

***

Benzer konuları sevenler için aşağıdaki yazıları bırakıyorum;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

4 Replies to “Üstün Dökmen’den Öneriler”

  1. o kadar hoş yazmışsınız ki okurken sanki Üstün Dökmen anlatıyormuş gibi oldu kafamın içinde 🙂 ellerine sağlık..

    1. 🙂 Yorumunuz için teşekkürler. Okurken benim de kulağımda Üstün Dökmen tonlamaları oluyor. 🙂

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.