Bullet Journal Nedir?

Her ne kadar dijital dünyaya geçiş yapsak da deftere not almayı daha çok seviyorum. Uzun süre gittiğim film, tiyatro, konserleri; okuduğum kitapları ya da hayatımdaki güzel gelişmeleri not aldığım minik defterlerim vardı. Geçen yıl her sabah 3 sayfa düzenli günlük yazmaya başladım. Bu yıl ise youtube’da izlediğim bullet journal örneklerinden sonra bullet journal kısaca; bujo konusuna heveslendim. Bullet journal için tam bir Türkçe çeviri yok. Benim için noktalı, yaratıcı ajanda. 🙂 Yazımda tamamen ilk deneme ve amatör bir örneğine yer vereceğim. İlginizi çekiyorsa pick up limes kanalının örneğini de izlemenizi öneriririm.

Tam da kafamı dağıtmaya ihtiyaç duyduğum bir zaman diliminde bana yazıp çizip, sayfa tasarlamak çok iyi geldi.

inspirational quotes written on a planner
Bullet Journal

Gereken malzemeler; noktalı bir defter(kırtasiyelerde de satılan çeşitler var), renkli kalemler ve heves düzeyinize bağlı olarak post-itler, stickerlar… İşin güzel tarafı bu tamamen sizin yaratıcılığınıza ve özgürlüğünüze kalmış bir ajanda tutma yöntemi.

Peki ajandanızda neler yazabilirsiniz?

Bullet Journal İle Aktiviteleri Düzenlemek

Aşağıdaki gibi tatlı çizimler yapıp, kutucuklara gittiğiniz seyahatleri ya da okuduğunuz kitapları yazabilirsiniz.

Bullet Journal
Günlük Yazmak – Bullet Journal

Müzik ya da sinema zevkiniz varsa, sayfalara film şeritleri çizip izlediği filmleri not alanlar ya da Netflix için sayfa oluşturanlar da var. Ben şimdilik seyahat ve kitabı yeterli buluyorum.

Bullet Journal – Trackers

Eğer belirli bir rutinde takip etmek istediğiniz, iz sürmek istediğiniz konular varsa bullet journal oldukça yaratıcı olabileceğiniz bir yöntem.

Aşağıdaki mood tracker örneğini pinterest’te gördüm, şekli hoşuma gittiği için defterimde çizmeye karar verdim. Normalde her gün modunu takip eden biri değilim.:) Günlük modunuz için açık yeşil-kötü, pembe-çok iyi, koyu yeşil-normal gibi renkler belirleyip günün sonunda yaprakları modunuzun renginde boyayabilirsiniz. Daha iyi hissetmek için bir motivasyon sağlar mı, bilemiyorum.

Routine tracker ise bullet journal kullanırken sevdiğim bir yöntem. Günlük olarak şükür, vücudu esnetme, meditasyon, cilt bakımı, yazı yazma, su içme, ilaç içme gibi kendim için planladığım bazı rutinlerim var. Bunların takibini telefonda yapmayı sevmediğim ve ipin ucunu kaçırdığımda yapmayı bıraktığım için aşağıdaki gibi kutucuklar oluşturdum boyayacağım. Pinterest ve youtube’da tracker için çok çeşitli çizim örnekleri var.

Aylık Takvim

Aşağıdaki gibi aylık takvim çizip ayın önemli olaylarını, doğum günlerini, hatırlamanız gereken şeyleri yazabilirsiniz.(ben tüm takvimi görmek için yıllık da çizdim)

Haftalık Takvim

Yine günlük notlar için aşağıdaki gibi haftalık bir çizelge oluşturulabilir. İlk paragrafta verdiğim link’te Sadia bullet journal için her güne 3 önemli görevi not alarak ve daha sonra to-do oluşturarak başlıyor. Bu yöntemi uygulayabilirim.

img_7398-1

Günlük şükür duyduğunuz şeyleri, minik ya da büyük başarılarınızı not alabileceğiniz sayfalar, fotoğraf yapıştırabileceğiniz sayfalar vs. oluşturabilirsiniz. Dediğim gibi tamamen sizin ihtiyaç, yaratıcılık ve isteğinize kalmış bir konu. İnternette inanılmaz profesyonel ve özenli örneklerini bulabilirsiniz.  🙂

Günlük tutma konusunda aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

10 Replies to “Bullet Journal Nedir?”

  1. Uzun zamandır pinterestte karşıma örnekleri çıkıyordu. Sizin bu yazınızı da okuduktan sonra, bu karantina günlerinde hazır evdeyken biraz denemeye karar verdim. Bakalım becerebilecek miyim?

    1. Ben de bir süre deneyip bırakmıştım, karantina ile tekrar başladım. İyi de oldu. Kendi zevklerinize göre organize ederseniz keyifli bence. Kitap okumayı seviyorsanız raflı kitaplık sayfası ya da dizi filmleri not almak. Belki filmleri yönetmen, tür ve konularıyla yazmak… haftalık çizelge de iyi oluyor. Ben her pazar ya da hafta başında çiziyorum yenisini. İki dakika almıyor zaten. Ama mood tracker gereksiz benim için.:) karantina olduğu için seyahat sayfasının ve yıllık sayfanın da çok önemi kalmadı maalesef:)

  2. Günlük yazmayı seven ama onu da istikrarlı yapamayan ben ajanda olayını da seriye bağlayamıyorum. Önerdiğin bu iş ise çok eğlenceli görünmekte fakat yine kendime güvenmiyorum :/ günlüğümün bitmek üzere olduğu şu günlerde kendime noktalı bir defter alıp deneyebilirim diye düşündüm 😉 teşekkürler :*

    1. Günde üç sayfa yazmaya devam ediyorum ben. Ama o benim için ücretsiz terapi gibi.😊 Bırakamam sanırım. Bujo’yu çok kısa süredir yapıyorum, o yüzden heves mi yoksa alışkanlığa dönüşür mü bilmiyorum. Ama çok faydalı geldi bana. Özellikle rutinleri takip etmek, aya, haftaya ve yıla genel bir bakış atabilmek. Teşvik edici bir yönü de var. Bir şeyleri boyayıp, yazdıkça ertesi gün de devam etmek istiyorsun. Tavsiye ederim, çok yormadan basitten giderek yapılabilir. haftalık çizelgede kilo ve harcadığım parayı vs. de yazmaya başladım. Hoşuma gidiyor şimdilik ama bakalım. Bir iki ay kullanırsam daha detaylı bir yazı daha hazırlayacağım.😊💫

  3. Ajanda hayatı düzenlemek için çok etkili bir yöntem. Bende bu yüzden kendime bir bullet journal hazırlama kararı almıştım fikirleriniz çok işime yaradı. Teşekkürler.

    1. Faydalı olabildiğime sevindim. Ben de ilk kez deneyeceğim bu yöntemi. Mümkün olduğu kadar basit tutmaya çalıştım. Seversem geliştireceğim.😊

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.