Günlük Tutmak

Bugün işyerine erken geldim, şu an mesainin başlamasına 40 dakika var. Ben de aldım laptopu geçtim kütüphaneye yazı yazacağım. 🙂

Birkaç gün önce Kasım ayı için kararlar almıştım. (Okumak için => tıklayabilirsiniz ) Sabahları 3 sayfa günlük tutmak bunlardan biriydi. Bu uğurda 6:40’a kurulu alarmımı 6:00’ya aldım. Kasım yeni başlasa da ben karar aldığım gün uygulamaya geçtiğim için 3 gündür devam ediyorum.

Daha önce de defalarca kez günlük tuttum, çok severim ve faydalı bir eylem; ama daha önce tuttuğum günlüklerde “günlük” adına aykırı şekilde beş gün yazıp iki ay yazmadığım olurdu. Ya da bazı günler yarım sayfa yazıp bazı günler sayfalarca doldururdum.

Bu kez farkı sistemli olması, “her sabah, güne başlamadan önce düzenli olarak 3 sayfa” yazma alışkanlığı kazanmak.

“Hayatımda bir aksiyon yok, neyin günlüğünü yazacağım” dediğinizi duyar gibiyim. Bu yıllar önce Amerikan gençlik filmlerinde izlediğimiz türde bir günlük değil aslında. 🙂

Benim için sabahları yazdığım 3 sayfa aşağıdaki konuları içeriyor;

 • Bir gün öncenin değerlendirmesi
 • Güne başlarken beni motive edecek güçlendirecek cümleler, hedefler, dilekler
 • To do list, diğer bir deyişle o gün yapmak istediklerimin organize edilmesi

Ben “to do list” kısmında, Benjamin Franklin’in günlük çizelge sistemini kullanıyorum. Okumak isterseniz;  Benjamin Franklin. Bu çizelgede yukarıdan aşağıya düz uzun bir ok çizip, sabah öğlen ve akşam yapacaklarınızı, yaklaşık saatlerle ve kısa notlarla belirgin hale getiriyorsunuz. (kafanızda oturması için yazıya tıklayıp şekli görebilirsiniz)

günlük tutmak

Günlük Tutmanın Faydaları

 • Özellikle benim gibi kafası karışık ve çabuk dağılan bir insansanız, zihninizi netleştirmek ve temizlemek için çok güzel bir fırsat oluyor.
 • Güne somurtarak başlamak ve hızlıca giyinip hazırlanıp dışarıya fırlamak yerine sakince bir köşede oturup “önümde bembeyaz bir sayfa var, ben bugünü hangi renklerle boyamak istiyorum” diye kendinize sorma fırsatı buluyorsunuz.
 • Benim günlüğümü yazdığım minderli bir köşem var, kör karanlıkta güne başladığım için ışık yerine led mum(ya da normal mum) yakarak yazıyorum. İnsana kendisini iyi hissettiriyor.
 • Evet, günlük rutinlerimiz var. Yoğun bir iş temposu, sınavlar, finaller, bekleyen ev işleri çocuk uğraşları bir sürü şey olabilir. Ama 24 saatlik koca bir gün içinde sadece ve sadece kendiniz için ayırdığınız minik bir zaman diliminiz oluyor.(sakince yazabilmek ve bu işi de strese çevirmemek için yaklaşık yarım saat gerekli) İnsanın gerçekten bu zaman dilimlerine çok ihtiyacı var. Bu kitap okumak olabilir, egzersiz yapmak olabilir; ama insan gün içerisinde sadece kendisi için bir şeyler yapmalı.
 • Sabah yazmayıp akşam yatmadan önce yazmak isteyebilirsiniz. Hangi zaman dilimi olduğu çok da önemli değil; ama ben güne taze, kendim için bir şeyler yaparak başlamak ve kendi cümlelerimle motive olmak istediğim için sabahları yazmayı tercih ediyorum.
 • Kafamda yapacaklarım, yapmak istediklerim çok daha iyi şekilde belirginleşiyor. Gün içerisinde kaybolduğum anlarda “şunları yapmam gerekiyordu” diye kendime hatırlatabiliyorum.

Yeni ay güzelikler ve yeni kararlar getirsin diyerek işime başlayabilirim. 🙂

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

28 Replies to “Günlük Tutmak”

 1. Blogunuzu yeni keşfettim, çok güzel yazılar var. Lifehackers, 43folders tarzı kaliteli içerik üreten bolca site var. Ama mesele kaliteli, öz ve özgün içeriği güzel sunabilmek. Bence güzel gidiyorsunuz, takipteyim 😊

 2. Doğan Cüceloğlu, gençlik yıllarında Benjamin Franklin okuyarak kendini programladığından bahsediyor “Damdan Düşen Psikolog” kitabında (s.39). Sevgili Franklin bir hafta içinde ikinciye çıkıyor karşıma. Sanırım yakından ilgilenmem gerekecek konuyla 🙂
  Elinize sağlık. Ben de kendime yeni bir to do list yapmaya daha doğrusu bir challenge listesi oluşturmaya çalışıyorum bu günlerde. Yazınız destek olacak elbet. Teşekkürler.

  1. Bugün kitapçıya uğrayacaktım, ben de Cüceloğlu kitabını not aldım. Henüz hiçbir kitabını okumadım başlangıç olur.😊 Günlük bana çok çok iyi geldi. Umarım denersiniz. Yorum için ben teşekkür ederim.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.