Daha Çok Kitap Okumak İçin 12 Öneri

Yeni Yıl Hedefleri 2021 yazısında günlük rutinlerimi düzenledim. Daha çok kitap okumak bu yıl hedeflediğim şeylerden biri. Aslında temelde isteğim adet olarak daha çok kitap okumaktan ziyade okumayı günlük bir rutin haline getirmek. Vazgeçemediğim bir eyleme dönüştürmek. Nasıl ki sosyal medyayı kontrol etmeden günüm geçmiyorsa kitap okumadan da günüm geçmesin istiyorum.

Ve yazımda daha çok kitap okumak için 12 öneriye yer vereceğim.

Maddeler İçin Kaynak: inc.com

Daha Fazla Kitap Okumak İçin Öneriler

Çok Yüksek Hedefler Koymayın

Bu aslında Nasıl Motive Olunur? yazısında da geçen bir konu. Hedefiniz çok kolay da olmamalı, çok zor da olmamalı. 1 dakika içerisinde okuyabileceğiniz ortalama sayfa sayısı belli. Günlük rutinde kitap okumak için ne kadar vakit ayırabileceğiniz de üç aşağı beş yukarı belli. Dolayısıyla bizi baştan bunaltacak ve vazgeçirecek hedefler koymamamız gerekiyor.

Ayda yalnızca bir kitap veya günde 20 sayfa okumak gibi kolayca ulaşılabilen bir okuma hedefi belirleyerek başlanabilir. Benim hedefim günde 30 dakika okumak.

Başladığınız Kitabı Bitirmeyi Saplantı Haline Getirmeyin

Zaman zaman kitap okurken “bunu neden okuyorum?” diye sorarız. Kitap bir türlü ilerlemez, sayfaları bitirmek işkence haline gelir. Ben roman okurken fırsat vermek gerektiğini düşünürüm. Romanlarda karakter ve konu oturduğunda bambaşka bir akıcılık yaşanabiliyor.

Yine de daha çok kitap okumak için başladığınız kitabı bitirmeyi saplantı haline getirmeyin. Belki de o kitap sizin için gerçekten uygun değil. Sonuçta kitap okumayı işkence haline getirmemek gerek.

Zevk Aldığınız Kitapları Okuyun

Ben kitapların doğru zamanı olduğuna inanıyorum. Dostoyevski dünyanın en ünlü yazarlarından biridir. Ama herkes Dostoyevski okuyamayabilir. Polisiye romanlar ilginizi çekiyorsa polisiye okuyun, en çok satanlara merakınız varsa onları okuyun. Kişisel gelişim okumak istiyorsanız kişisel gelişim kitapları okuyun. Kitap okumanın kötü bir türü, hali yok bence.

Her Zaman Elinizin Altında Kitap Bulundurun

Şu an zaten pandemi sebebiyle genel olarak evlerimizdeyiz; ama hedefi göz önünde bulundurmak, ulaşılabilir kılmak önemli konulardan biri. Daha çok kitap okumak istiyorsanız başucunda kitap bulundurmak, çantaya kitap atmak önerilen şeylerden biri. Aynı zamanda uyumadan önce okumayı planlıyorsanız yatağı düzelttikten sonra kitabı yatağın üstüne koymak vs.

Kitap Okumak İçin Başka Eylemden Ödünç Alın

Yeni bir eylemi alışkanlık haline getirebilmek için günümüzü doldurduğumuz diğer eylemlerin süresini kısaltmak ya da bırakmak gerekir. Türkiye’de yaşayan standart bir insan günde 5-6 saatini tv ya da telefonda harcıyor. Kitap okumak için günde üç saat sosyal medyada takılmak yerine iki saat vakit geçirip bir saati kitap için ayırın.

Daha Çok Kitap Okumak İçin Öneriler
Daha Çok Kitap Okumak İçin Öneriler

Ritüel Haline Getirin

Kitap okumak için dikkatinizi dağıtmayan bir ortam oluşturun, TV, telefon gibi dikkat dağıtıcılardan uzak durun. Kitap okuma saati yaratın.

Teknolojiyi Kullanın

Fiziki kitabın hissi bambaşka. Baskı kitapların bilgisayar ekranlarına kıyasla daha iyi anlama ve akılda tutma sağladığına dair araştırmalar da var. Ama artık kitap taşımaktansa iPad, Kindle, Kobo gibi seçenekleri kullanmak da harika seçenekler. Özellikle de şu süreçte gidip kitapçı dolaşmak vs. pek mümkün değil maalesef.

Ek olarak sesli kitap seçeneği ile yürüyüş yaparken, yemek yaparken pek çok eylem esnasında kitap dinlemek mümkün.

Kitap Okumak İçin Zihninizi Değiştirin

Ryan Holiday başta benim de yazdığım gibi çok sayıda kitap okumanın anahtarı olarak onu doğal bir eylem gibi düşünmeyi gösteriyor. “Okumak yemek yemek ve nefes almak kadar doğal hale gelmeli. İstediğiniz için yaptığınız bir şey değil, bir refleks gibi olmalı.”

Aynı Anda Birden Çok Kitap Okuyun

Bu strateji herkes için işe yaramayabilir. Ancak aynı anda hem Stephen King romanı hem de Elon Musk biyografisi okuyabilirsiniz. Farklı farklı dizileri izlemek gibi aslında. Moda göre birkaç kitap aynı anda okunabilir. Eliniz o an romana gitmiyorsa, diğer kitaba devam edebilirsiniz vs.

Bir Sonraki Kitabı Hazırda Tutun

Karar yorgunluğunu azaltmak için sonraki kitapların envanterini oluşturmak faydalı. Bütün sene için liste yapmak çok benlik değil, ama bir kitap okurken bittikten sonra hangi kitaba başlanacağı planlanırsa kitap okumak biraz daha seri hale geliyor.

Kitap Okumak İçin Belirli Bir Zaman Dilimi Ayarlayın

Bu durum okumayı alışkanlık haline getirmeye yardımcı olur. Sabahları herkes uyanmadan 20-30 dakika ayırıp kitap okumak dikkat dağınıklığını önler. Yatmadan önceki 20-30 dakika da ideal zamanlardır. Standart rutinde uyabileceğiniz sabit bir okuma saati belirleyin. Ben son zamanlarda kitap okurken telefonumun sayacını 30 dakikaya ayarlamaya başladım. Elim telefona gittiğinde sayacı görüp kendimi durdurmuş oluyorum.

Kitap Kulübüne Katılın

Ülkemizde çok da yaygın olmayan bir kültür. İlerleyen günlerde bu konu üzerine yazabilirim. Ve 5-10 kişilik bir kitap kulübü kurma isteğim de var. Fakat geçmişte katıldığım bir kitap kulübü beni pek de motive etmediği için tereddütlüyüm. Yine de aynı ilgi alanlarına sahip kişilerle iletişimde olmak insanı heveslendiren konulardan biri. Böyle bir kulüp bulamıyorsanız bile çevrenizde okumayı seven üç-dört insanla kendiniz kurabilirsiniz. Motivasyonu sağlamak için önerilen konulardan biri.

Mutlu okumalar!

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.