Yeni Yıl Hedefleri 2021

2021 için geri sayım başladığına göre yeni yıl hedefleri yazısı yazabilirim. Geçtiğimiz hafta Yıllık Hedef Belirleme konusunu ele almıştım. Bu yıl pek çoğumuzun yeni yıl hedefleri konusunda motivasyonu olduğunu düşünmüyorum. Ama ben yazdıkça gaza geldiğim için iyi bir enerji verecektir. 🙂

2020’de Neler Öğrendim?

2021 yılına geçmeden önce kısıtlı imkanlarla ve büyük ölçüde evde geçen bu yıl neler öğrenebilmişim, kendime bir şey katmış mıyım bunları düşünmek istedim. Uzun yıllardır senede iki kez farklı yer görme hedefim vardır ve 2020’de kendi planlarımı yapabilseydim hayatımın en seyahatli yılı olacaktı. Fakat kendi evim ve ailemin evi dışında hiçbir yere gitmedim. 🙂 🙁

 • Sonunda EF online kursunda İngilizce’de advance seviyesine gelebildim.
 • Bitki ve botanik dünyasına dair yeni şeyler öğrendim. 20’den fazla farklı bitki türüm oldu. Bazılarını çoğaltmayı öğrendim.
 • İspanyolca öğrenmeye o kadar da hevesim ve vaktim olmadığını net olarak öğrendim. 🙂
 • Borsa! 2020’de Borsa İstanbul’a birkaç yüz bin yeni yatırımcı katılmış. Bunlardan biri de bendim. 🙂 Hayatımda ilk kez minik minik yatırımlar yaparak borsa öğrenmeye çalıştığım, finansal okur yazarlığımı yükselttiğim, hangi şirket ne zaman bilanço açıklıyor, Merkez Bankası faiz arttıracak mı gibi asla ilgim olmayan konuları takip ettiğim bir yıl oldu.:)
 • İlk kez blogdan para kazanmaya başladığım bir yıl oldu. 🙂
 • Podcast Kanalı Nasıl Açılır konusunu da öğrendim, hatta kanalımı açıp ilk yayınımı da yaptım. Fakat daha sonra bu konuya hiç eğilmedim. 2021’de bir arkadaşımla niş alan belirledik ve sanırım podcast yayını yapacağız; ama bunu bir “hedef” olarak koymayacağım. Keyfi bir konu şu an benim için.
 • Yeni tarifler. 🙂 Yazmama gerek yoktu sanırım kadın erkek herkes bir şeyler yapmayı denedi. Babamın bile becerileri yükseldi. Sanırım en çok tatlı yaptığım yıl oldu.

Kısacası bu kadar kısıtlı geçen bir yılda da aslında fena şeyler öğrenmemişim. Sağlıklı beslenmeden, yogaya, İspanyolca’dan, SEO konularına kadar pek çok online eğitim de aldım. Gelelim 2021’e… 🙂

Yeni Yıl Hedefleri İçin Mottom Ne?

“Sade ve sağlıklı rutinler inşa et!”

Uzun uzun motto yazmayacağım. Tek önemli mottom rutinler. Alışkanlıklarımız değiştiğinde yaşantımız değişiyor. Benim de uzun süredir sahip olduğum iyi ve kötü alışkanlıklar var. 2021’de yeni yıl hedefleri için parolam sade ve sağlıklı rutinler.

Pandemi ile birlikte bol bol kendimizle kaldık, durulduk, alan küçülttük. “Neleri doğru yapıyorum, nelerde zorluk çekiyorum” konularını irdeleme fırsatımız oldu. Bir konu alışkanlığa dönüşmüyorsa hayatımda kalıcı bir yeri de olmuyor. Bu sebeple gerçekten yol almak istediğim konuları günlük hayatımın küçük, büyük bir parçası haline getireceğim. Bunu yaparken de kafa karışıklıklarımı ya da maymun iştahlılığı bir kenara bırakıp sade, minimal kalmaya gayret edeceğim.

Yeni Yıl Hedefleri -2021 Rutinlerim Neler?

 • Ocak ayı itibariyle kendim için çok güzel bir şey yaptım. ICF sertifikası alabileceğim bir koçluk programına yazıldım. 5 aylık bir serüven. Blogumun içeriği için güzel bir altyapı  oluşturacağına hem kişisel hayatımda hem de gelecek planlarımda bana katkı sağlayacağına inanıyorum. Yeni yıl hedeflerimden biri koçluk eğitimini en iyi şekilde değerlendirmek ve kendime alan açmak.
 • Günlük rutinde düzenli olarak 1 saat yürüyüş ya da yoga yapmak.
 •  Günlük rutinde en az 2 litre su içmek.
 • Tekrar mesai öncesi 1-1,5 saat erken uyanmaya başlamak.
 • Güne son iki yıldır olduğu gibi günlük tutarak başlamak. Günlükte bir önceki günün harcamalarını yazmak ve o günün akşam yemeği + atıştırmalıklarını planlamak.
 • Her akşam yarım saat kitap okumak.
 • Blog için günlük, haftalık ve aylık plan yapmak. İçerikleri ve ayın konseptini belirlemek.
 • Güne 10 dakika meditasyon ile başlamak.
Yeni Yıl Hedefleri
Yeni Yıl Hedefleri

Rutin Haline Getirmenin Sırrı

Temelde hedefim bazı alışkanlıkları standart bir saatte yapmak. Örneğin “her gün yarım saat kitap okumak” değil, “her gün 21’de kitap okumaya başlamak.” ya da örneğin hedefim “her gün meditasyon yapmak” değil, güne başlarken alarmı kapatır kapatmaz ilk olarak meditason yapmak. Dolasıyla aslında yukarıda yazdığım alışkanlıkları standart bir rutine oturtacağım. Ta ki otomatikleşene kadar. Sonrasında zaten süreci ilerletmek kolay olacaktır.

Çok uzun yıllar günde iki bardak bile su içmeyen biriydim, artık uyanır uyanmaz susamış halde kalkıyorum. Dolasıyıyla vücut bazı şeylere alışınca zaten siz istemeseniz de yapıyor. Ama bir alışkanlık edinmeye çalışırken farklı farklı zaman dilimlerinde yaptığınızda konunun otomatikleşmesi çok daha uzun sürüyor.

Başta da bahsettiğim gibi benim 2021’de kendime koyduğum hedef inişli-çıkışlı uğraşlar değil, istisna günler haricinde her daim hayatımda olacak bazı alışkanlıklar inşa etmek.

“Hiç mi spontane yaşamayacaksın?” diye düşünebilirsiniz. Aslında bu rutinleri yapmam için sosyal medyayı limitli kullanmam ve akşam koltukta geçirdiğim süreyi verimli değerlendirmem yeterli olacaktır. Dolasıyla spontane yaptığım eylemler bana fayda sağlayan muhteşem eğlenceli konular değil şu an. 🙂 Tabii ki her şey düzeldiğinde bir konsere gideceksem “hmm o saatlerde kitap okumalıyım” demeyeceğim. 🙂

Ama iki gün konsere gidip beş gün evde kalıyorsam, o beş gün bu rutinler hayatımda olacak.

Hoşgeldin 2021!

Eveeet, bakalım bu yıl bizi neler bekliyor? 🙂 Umarım yormayan ve sağlığımızdan endişe etmediğimiz bir yıl olur. İmkanlarım dahilinde dolu dolu geçirmeye ve tadını çıkarmaya çalışacağım. Şans hazırlıklı olanı severmiş, açtık kollarımızı bekliyoruz. 🙂 Hepinize iyi yıllar! Harika mottolar, sağlıklı rutinler…

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

3 Replies to “Yeni Yıl Hedefleri 2021”

 1. Merhaba ben yeniyim de acaba bana nasil takipçi kazanıyor veya özgün icerikler nasil yapılır anlatabilir misiniz lütfen?

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.