Yıllık Hedef Belirleme

Bugün yazımda eğlenceli ve motive eden bir konuyla ilgili içerik üreteceğim. Defalarca yazdığım üzere hedef belirlemek benim zihnimi berraklaştırıyor, kendi kendime “ne istiyorum” diye sorup düşünme fırsatı bulmamı sağlıyor. Hedef belirlemek için de yeni yıldan daha ışıltılı bir fırsat olmuyor genelde ve 2022 yılı da hazır kapıdayken, “yıllık hedef nasıl belirlenir?” “Yıllık hedef belirlerken nerelerde yanlış yapıyoruz?” gibi konuları ele alacağım. Geçen yıla göz atmak isterseniz, Yeni Yıl Hedefleri 2021 yazısı da ilginizi çekebilir.

Yıllık hedefler bize bütün bir yıla genel bir bakış açısıyla bakma fırsatı sağlıyor. Temiz bir sayfa gibi önümüzde duruyor. Ve bunu nasıl boyayacağımız biraz hayatın sürprizlerine biraz da bizim gayretimize kalmış bir konu.

2021 Yıllık Hedeflerim

Evet yanlış okumadınız, başlıkta 2021 yazıyor. Çünkü ben konuyu tersten ele alarak 2021’de neler doğru/yanlış gitmiş bunları analiz edeceğim. Henüz yeni yıl hedeflerim belirginleşmedi. Aralık’ın son haftasına bırakıyorum, beklemede olduğum bazı gelişmelere göre şekillendirip yayınlayacağım.

 • Ocak ayı itibariyle kendim için çok güzel bir şey yaptım. ICF sertifikası alabileceğim bir koçluk programına yazıldım.  Yeni yıl hedeflerimden biri koçluk eğitimini en iyi şekilde değerlendirmek ve kendime alan açmak. ⇒ Sonuç: Koçluk eğitimini başarıyla bitirdim, önümüzdeki dönemde bu pratikte derinleşebileceğim yeni hedeflerim olabilir. Henüz tarihler kafamda şekillenmedi. Bu tür Koçluk programları hem zaman alan hem de oldukça maliyetli programlar.
 •  Günlük rutinde düzenli olarak 1 saat yürüyüş ya da yoga yapmak. ⇒ Sonuç: Büyük ölçüde başardım, öyle ki yogada tekrar kafa üstü pozları yapabilir düzeye geldim. Fakat yer yer sağlığım beni zorladı. Bir süre ayağımda bir süre belimde sorun yaşadığım için ara verdiğim dönemler olsa da her ikisi de genel olarak hayatımdaydı. Yeni yılda yoga ile çok daha fazla haşır neşir olacağım.
 •  Günlük rutinde en az 2 litre su içmek. ⇒ Sonuç: Bunu niye hedeflerime yazmışım bilmiyorum. 🙂 Yapamıyordum demek ki. İki litre su şu an içiyorum. Kendime bir adet güzel cam şişe alıp sürekli yanımda gezdirerek çözdüm.
 • Tekrar mesai öncesi 1-1,5 saat erken uyanmaya başlamak. ⇒ Sonuç: Bütün sene olmasa da bazı dönemler uygulayıp güne yoga ile başladığım oldu. Son birkaç aydır bazı hayallerim uğruna gece çalıştığım için sabah saatlerinden feragat ettim.
 • Güne son iki yıldır olduğu gibi günlük tutarak başlamak. Günlükte bir önceki günün harcamalarını yazmak ve o günün akşam yemeği + atıştırmalıklarını planlamak. ⇒ Sonuç: Maalesef güne günlük tutarak başlayamadım. Ve hayatımdaki en büyük sıkıntılardan biri bu. Bazen çok zıvanadan çıktığımda hizaya gelmek için yazdım. Önümüzdeki yıl kesinlikle günlük konusu hayatımda olacak. En son şu düzeni oturttum Aylık Hedefler – Kasım 2021 ama serbest yazı stili bana daha iyi geliyor.
 • Her akşam yarım saat kitap okumak. ⇒ Sonuç: Bu konuda niyetim kitap okumayı yoga gibi ayrılmaz bir günlük alışkanlığa çevirmekti başarılı olamasam da pek çok kitap okudum, dinledim ve sizinle de paylaştım. Kitap Önerileri 2021 yazısından listeye ve detaylara erişebilirsiniz.
 • Güne 10 dakika meditasyon ile başlamak. ⇒ Sonuç: Sanırım en sallamadığım hedefim bu olmuş.:) Aklıma estikçe ve genelde güne başlarken değil uyku öncesi meditasyon ya da Nefes Egzersizleri yaptım.

Yukarıda yılı nasıl boyayacağımızın hayatın sürprizlerine de bağlı olduğunu yazmıştım. Yılın son 4 ayı için hayat benim önüme bambaşka sürprizler ve planlar koydu. Her şeyi bir kenara bırakıp bunlar için efor harcıyorum mesela.(şu an çeşitli faktörler sebebiyle açık açık yazamasam da her şey nihayete erdiğinde paylaşacağım.)

Neyse ne diyorduk? Her ne kadar planlar yapıp, hedefler koysak da hayatla birlikte esnemek, şekil almak, dönüşmek de güzel. 🙂

Yıllık Hedef Belirleme

Yıllık Hedef Belirleme

Yıllık Hedef Belirlerken Nelere Dikkat Etmeli?

Yıllık Hedef İle Evlenmek

Bazı hedeflerime bakıyorum, ömür boyu yenileme garantisi vermişim gibi benimle birlikte her sene ilerliyorlar. :):):) Bu kilo alma, verme hedefi olabilir, İngilizce’yi tam anlamıyla geliştirme hedefi olabilir vs. vs.

Eğer yıllık hedef belirlerken sizin de kendinizle ilgili benzer bir tespitiniz varsa bu yıl belki o hedefleri tekrar gözden geçirip nelerde yanlış yapıyorsunuz, neyi düzeltebilirsiniz, o hedeften vazgeçseniz nasıl olur gibi konuları derinleştirip temeli sağlamlaştırmanız faydalı olabilir.

Sihirli Değnek Yok

Yeni yıl çok enerjik şekilde geliyor, hedefler belirliyoruz notlar alıyoruz, temennilerde dualarda bulunuyoruz. Sonra hop hafta başlıyor. Evin aynı ev, işin aynı iş, okulun aynı okul, sen aynı sen. İkinci haftadan sonra kayış kopuyor hayat koşturmacasının içinde hedefler unutuluyor.

Temel Konu: Sihirli bir değnek yok, yeni yıl hedeflerinin tamamlanması için tamamlayacak biri gerekiyor. “Bu sene o sene” olacaksa hedef belirleme kısmı işin sadece güzel bir adımı. Gerisi çaba, efor, emek istiyor. Bunun planlamasını yapmak önemli.

Yıllık Hedefi Rutinlere Katmak

İradeydi, motivasyondu hepsi bir yere kadar. Bir hedefe “yıllık hedef” diyorsak demek ki uzun vadeli bir konu. Diyelim ki 2022 yılı içerisinde 5 kilo verme hedefimiz var. Bir bakıyoruz Kasım gelmiş hala kilo aynı, ölüm diyetine mi gireceğiz? Yaz 2023 hedeflerine! 🙂

Yıllık hedef konusunu başarılı kılmanın olmazsa olmaz tek formülü var, sürekli hale ge-tir-mek. Diğer türlü alışkanlığa dönüşmediği için tekrar eski düzene dönmek çok mümkün.

Dolayısıyla yıllık hedef belirlediyseniz şu soruları sorabilirsiniz;

 • Benim bu hedefe ulaşmam için ilk 6 ay neler yapmam gerekli?
 • İlk 3 ay neler yapmam gerekli?
 • Ocak’ta neler yapmam gerekli?
 • Bu hafta neler yapmam gerekli?
 • Günlük rutinde neler yapmam gerekli?

Hedef Belirlerken Gerçekçi Olmak

“2022’de 500 kitap okuyacağım” gibi bir yıllık hedef belirlememin bir manası var mı? Hayaller büyük olabilir, ama hedefler konusunda matematik çok önemlidir.

Örneğin günlük rutinde kitap okumak için her gün yarım saat ayırabileceğimi düşünelilim. Yarım saatte ortalama 30-40 sayfa okusam senede 11.000-14.600 sayfa eder. Ortalama 250 sayfalık kitap okusam 2022 yılında bitirebileceğim kitap sayısı 55-75 arası bir şeydir. Dolayısıyla yıllık hedef dediğimiz şey bir sistematik, strateji, hesaplama gerektirebilir. Sonradan başarısız olma hissini yaşamak istemiyorsak belki de baştan doğru hedefi koymamız gerekebilir.

Yıllık Hedef Seni Motive Etsin

Yıllık hedef belirlerken bütün yıl sırtımızda taşıyacağımız bir yük almıyoruz aslında. Daha ziyade bizi bir noktadan daha iyi bir noktaya taşıyacak eğlenceli bir konu olarak görmemiz gerekir. O yüzden bizi motive etmeyen, bize baştan külfet gibi gelen hedefleri belki de yıllık hedef diye o renkli deftere yazmak çok da doğru olmayabilir. Yıllık hedef ile o yıl yapılması gereken sorumluluklar belki ayrılabilir. Sorumluluklar zaten yapmamız gereken zorunluluklardır, hedefler ise “zorunlulukla” yaptığımız şeyleri azaltmak için hayatımızda atabileceğimiz adımlar.

Geçmiş Yanlışlarını Görünür Kıl

Yukarıda da kısaca yazdım, bugüne kadar ulaşamadığımız bir hedef olduysa, yanlış giden bir şey de olmuştur. Kendimden örnek verecek olursam, geçmiş yıllarda tatlıyı azaltmak istediğim zaman, eve sürekli çikolatalar almak ve tatlı tariflerine bakmak benim için pek de yardımcı bir yaklaşım olmadı?

Ya da çok da istemediğim, içselleştirmediğim konuları hedef diye planlamak. Aynı şekilde yıllık hedef belirlerken yukarıda da bahsettiğim gibi süreklilik konusunu görmezden gelmek ve üç gün deli gibi kitap okuyup üç hafta elime kitap almamak vs.

Hedefleri yazmaya başlamadan önce bunlara bir göz atmak faydalı olacaktır.

Çok Fazla Yıllık Hedef İle Boğulma

Yine yıllık hedef ile ilgili önemli konulardan biri de çok uzun yapılacaklar listesi oluşturmak. Ve sonra hedeflerin içinde boğulmak. Bu noktada aslında sadelik, minimalizm en önemli konulardan biri. Ve benim de yaptığım yanlışlardan biri çok hedef koymaktır. Maymun iştahlılıkla hepsini yapacağıma inanır sonrasında nereye dağılacağımı bilmez halde kalırım. Bu konuda Bir Tek Şey kitabı tatlı bir kaynak. Yapılan pek çok araştırma multitasking(çoklu görev) konusunun verimliliği düşürdüğünü ortaya koyuyor. Belki hedefleri 3 aylık periyotlara bölüp her 3 ayda bir yeni alışkanlık edinmeye çalışmak faydalı olabilir. Okuduğum bazı kaynaklara göre 21 günün alışkanlık kazanmak için yetersiz olduğu 66-90 gün arası bir zaman gerektiği yazıyor. 3 ay bir alışkanlığı oturtmak için çok ideal bir süre bence.

Hedeflerini Somutlaştır

Bazen “başkalarını umursama”, “kendini sev”, “daha yaratıcı ol” gibi ölçülebilirliği daha zor olan konularda uğraş vermemiz gerekebilir. Bu gibi konular yıllık temanız olabilir; ama hedef denen şey biraz daha somutlaştırılması gereken bir konu. Daha önce de blogda S.M.A.R.T.(akıllı) hedef, S.P.V.A.M hedef gibi konuları ele aldım. (Başarılı Olmanın Yolları) Hedefin net, ölçülebilir olması önemli.

Dolayısıyla “kilo vermek istiyorum” doğru bir hedef değil aslında. “Senenin ilk altı ayı 4 kilo vereceğim” daha uygun.

Ya da “başkalarını umursama” gibi bir konunuz varsa, sosyal medyada kimlerin beğendiğine bakmayı bırakmak, bir işe adım atmadan onay almayı bırakmak gibi planlarınız olabilir.

Ya da belki bazı soyut konularda kendi başınıza debelenip durmak yerine uzman yardımı almanız gerekebilir.

Hedefler Kişisel Olmalı

Bu hayatta birey olarak varlığımızı sürdürüyoruz. Genel anlamda başkalarının hayatına etki etsek de en yakınlarımızı dahi kendileri istemediği sürece değiştiremeyiz. Dolayısıyla hedefler de kendi yapacağımız ve %100 olarak sorumluluğu alacağımız konulardan oluşmalı.

Sorulması gereken sorular;

 • “Çocuğum, yöneticim, eşim, annem ne istiyor”dan ziyade “ben bu yıl kendim için neler yapmak istiyorum”
 • Bu yıl neyi rutinime katarsam bana iyi gelir?
 • Bu yıl neleri hayatımın odağın almak istiyorum?
 • Bu yıl neleri başarmak beni heyecanlandırır?

gibi sorulardır.

***

Evet, şimdilik yıllık hedef konusunda sona geldim, sırada 2022 hedeflerini belirlemek var.:)

Hedef ve yeni yıl planları konusunda aşağıdaki yazılara da göz atabilirsiniz;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.