Yıllık Hedef Belirleme

Bugün yazımda eğlenceli, motive eden bir konuyla ilgili içerik üreteceğim. Defalarca yazdığım üzre hedef belirlemek benim zihnimi berraklaştırıyor, kendi kendime “ne istiyorum” diye sorup düşünme fırsatı bulmamı sağlıyor, ek olarak motive oluyorum. Hedef belirlemek için de yen yıldan daha ışıltılı bir fırsat olmuyor genelde ve 2021 yılı da hazır kapıdayken, “yıllık hedef nasıl belirlenir?” “Yıllık hedef belirlerken nerelerde yanlış yapıyoruz?” gibi konuları ele alacağım. Yeni Yıl Hedefleri 2021 yazısı da ilginizi çekebilir.

Yıllık hedefler bize bütün bir yıla genel bir bakış açısıyla bakma fırsatı sağlıyor. Temiz bir sayfa gibi önümüzde duruyor. Ve bunu nasıl boyayacağımız biraz hayatın sürprizlerine biraz da bizim gayretimize kalmış bir konu.

2020 Yıllık Hedeflerim

Evet yanlış okumadınız, başlıkta 2020 yazıyor. Çünkü ben konuyu tersten ele alacağım. Henüz hayatımıza covid virüsünün gireceğini bilmeden, masumca yaptığım yeni yıl planlarında bakalım nelere yer vermişim;

 1. Seyahat – 2020 yılında Mayıs-Haziran-Temmuz aylarında şirketim 3 aylık yenilenme iznimi onaylamıştı ve benim de Londra’ya bir seyahat planım vardı. Paralelinde gezeceğim onlarca şehir, köy, kasaba, müze mevcuttu. Ve bunlar doğrultusunda da içerik üretimiyle ilgili bolca hayalim vardı. Biletlerim ve gideceğim okul dahil olmak üzere her şey hazırdı. Vize evrağımı göndereceğim hafta tüm ülkeler seri şekilde evlere kapanmaya başladı.
 2. İçerik Üretimi hedefleri
 3. İngilizce hedefleri
 4. Sosyallik hedefleri
 5. Sağlıklı yaşam hedefleri

Bunun yanısıra yeni yıl kararları 2020 ve Hayal Panosu 2020 yazılarında yer verdiğim meditasyon, yoga gibi spiritüel konulara dair hedefler, bırakmak istediğim şeyler gibi detay maddeler var.(örn. sabah uyanır uyanmaz sosyal medyaya bakmak)

Covid Yıllık Hedeflerimi Ne Kadar Etkiledi?

Yukarıda yazı linklerini de verdim, detaylı incelersek dürüst olmak gerekirse covidin seyahat ve bir nebze de sosyallik konusu dışında(ki online iletişimin imkanlarına da inanan birisiyim) hedeflerimi uygulamaya geçirmem için hiçbir etkisi yok. Hatta çoğu için bir fırsat bile olduğunu söyleyebilirim.

Tabii ki hedefleri uygularken sadece fiziki gücünüz değil mental gücünüz de önemli. Dünya’da bu kadar sarsıcı olaylar yaşanırken ve kendi küçük dünyamda da pek çok büyük hayalim sekteye uğrarken, hepsi bir tarafa sağlığımız için bu kadar anksiyete gelişirken insanın “başlarım hedeflerine” deyip kendisini salmaması çok da mümkün olmuyor.

O yüzden 2020’de gösterdiğim iyi kötü çaba için kendimi takdir ediyorum. Ama artık yeni bir yıla giriyoruz.

2021 daha mı farklı olacak? Belirsiz fakat bir yoga eğitmenimin hoşuma giden bir cümlesi var “hayat ne zaman belirgindi ki?

Dolayısıyla sırf önümüzde belirsiz bir süreç var diye ya da bu sene istediklerimizi yapamadık diye artık hayal kurmayalım mı? Yıllık hedef koymak aslında bir nevi hayal kurmaya bahane aramaktır.

Yıllık Hedef Belirleme
Yıllık Hedef Belirleme

Yıllık Hedef Belirlerken Nelere Dikkat Etmeli?

Yıllık Hedef İle Evlenmek

Bazı hedeflerime bakıyorum, ömür boyu yenileme garantisi vermişim gibi benimle birlikte her sene ilerliyorlar. :):):) Arkadaş ya o hedefi artık bırak, öpüş koklaş vedalaş, kendini bu şekilde kabul et. Ya da doğru düzgün planla yap!

O sene bu sene! Bu yıl koyacağım hedefleri şayet yerine getirmezsem en az bir yıl hedef listemde kesinlikle yer vermeyeceğim. Hedeflerim ayaklarını denk alsınlar!

Sihirli Değnek Yok

Yeni yıl lalalala laaa, hedefler belirliyoruz notlar alıyoruz, temennilerde dualarda bulunuyoruz. Sonra hop hafta başlıyor. Evin aynı ev, işin aynı iş, okulun aynı okul, sen aynı sen. İkinci haftadan sonra kayış kopuyor hayat koşturmacasının içinde hedefler unutuluyor.

Temel Konu: Sihirli bir değnek yok, yeni yıl hedeflerinin tamamlanması için tamamlayacak biri gerekiyor.

Yıllık Hedefi Rutinlere Katmak

İradeydi, motivasyondu hepsi bir yere kadar. Bir hedefe “yıllık hedef” diyorsak demek ki uzun vadeli bir konu. Diyelim ki 2021 yılı içerisinde 5 kilo verme hedefimiz var. Bir bakıyoruz Kasım gelmiş hala kilo aynı, ölüm diyetine mi gireceğiz? Yaz 2022 hedeflerine! 🙂

Yıllık hedef konusunu başarılı kılmanın olmazsa olmaz tek formülü var, sürekli hale ge-tir-mek. Diğer türlü alışkanlığa dönüşmediği için tekrar eski düzene dönmek çok mümkün.

Dolayısıyla yıllık hedef belirlediyseniz şu soruları sorun;

 • Benim bu hedefe ulaşmam için ilk 6 ay neler yapmam gerekli?
 • İlk 3 ay neler yapmam gerekli?
 • Ocak’ta neler yapmam gerekli?
 • Bu hafta neler yapmam gerekli?
 • Günlük rutinde neler yapmam gerekli?

Hedef Belirlerken Gerçekçi Olmak

“2021’de 500 kitap okuyacağım” gibi bir yıllık hedef belirlememin bir manası var mı? Hayaller büyük olabilir, ama hedefler konusunda matematik çok önemlidir.

Örneğin günlük rutinde kitap okumak için her gün yarım saat ayırabileceğimi düşünelilim. Yarım saatte ortalama 30-40 sayfa okusam senede 11.000-14.600 sayfa eder. Ortalama 250 sayfalık kitap okusam 2021 yılında bitirebileceğim kitap sayısı 55-75 arası bir şeydir. Dolayısıyla yıllık hedef dediğimiz şey bir sistematik, strateji, hesaplama gerektirebilir. Sonradan başarısız olma hissini yaşamak istemiyorsak belki de baştan doğru hedefi koymamız gerekebilir.

Onun dışında bu yıl seyahat gibi hedefler koymak tam olarak gerçekçi olmayabilir. Onun yerine gezeceğimiz güzel günlerde harcamak için para biriktirmek, geliri arttıramıyorsak bile giderleri azaltmaya yoğunlaşmak seyahat hayallerimizi canlı tutabilir.

Yıllık Hedef Seni Motive Etsin

Yıllık hedef belirlerken bütün yıl sırtımızda taşıyacağımız bir yük almıyoruz aslında. Daha ziyade bizi bir noktadan daha iyi bir noktaya taşıyacak eğlenceli bir konu olarak görmemiz gerekir. O yüzden bizi motive etmeyen, bize baştan külfet gibi gelen hedefleri belki de yıllık hedef diye o renkli deftere yazmak çok da doğru olmayabilir. Yıllık hedef ile o yıl yapılması gereken sorumluluklar belki ayrılabilir. Sorumluluklar zaten yapmamız gereken zorunluluklardır, hedefler ise “zorunlulukla” yaptığımız şeyleri azaltmak için hayatımızda atabileceğimiz adımlar.

Geçmiş Yanlışlarını Görünür Kıl

Bu sene de içe dönmediysek ne zaman döndük ki?:) 2020 benim hedefler konusunda yanlışlarımı daha net tespit edebildiğim bir yıl oldu.  Bugüne kadar ulaşamadığımız bir hedef olduysa, yanlış giden bir şey de olmuştur. Kendimden örnek verecek olursam, tatlıyı azaltmak istediğim bir yılda, eve sürekli çikolatalar almak ve tatlı tariflerine bakmak benim için pek de yardımcı bir yaklaşım olmadı?

Ya da çok da istemediğim, içselleştirmediğim konuları hedef diye planlamak. Aynı şekilde yıllık hedef belirlerken yukarıda da bahsettiğim gibi süreklilik konusunu görmezden gelmek ve üç gün deli gibi kitap okuyup üç hafta elime kitap almamak vs.

Çok Fazla Yıllık Hedef İle Boğulma

Yine yıllık hedef ile ilgili önemli konulardan biri de çok uzun yapılacaklar listesi oluşturmak. Ve sonra hedeflerin içinde boğulmak. Bu noktada aslında sadelik, minimalizm en önemli konulardan biri. Ve benim de yaptığım yanlışlardan biri çok hedef koymaktır. Maymun iştahlılıkla hepsini yapacağıma inanır sonrasında nereye dağılacağımı bilmez halde kalırım. Bu sene azaltabileceğimi umuyorum. Bu konuda Bir Tek Şey kitabı tatlı bir kaynak. Yapılan pek çok araştırma multitasking(çoklu görev) konusunun verimliliği düşürdüğünü ortaya koyuyor. Belki hedefleri 3 aylık periyotlara bölüp her 3 ayda bir yeni alışkanlık edinmeye çalışmak faydalı olabilir. 3 ay bir alışkanlığı oturtmak için çok ideal bir süre bence.

Hedeflerini Somutlaştır

Bazen “başkalarını umursama”, “kendini sev”, “daha yaratıcı ol” gibi ölçülebilirliği daha zor olan konularda uğraş vermemiz gerekebilir. Bu gibi konular yıllık temanız olabilir; ama hedef denen şey biraz daha somutlaştırılması gereken bir konu. Daha önce de blogda S.M.A.R.T.(akıllı) hedef, S.P.V.A.M hedef gibi konuları ele aldım. Hedefin net, ölçülebilir olması önemli.

Dolayısıyla “kilo vermek istiyorum” doğru bir hedef değildir. “Senenin ilk altı ayı 4 kilo vereceğim” daha uygundur.

Ya da “başkalarını umursama” gibi bir konunuz varsa, sosyal medyada kimlerin beğendiğine bakmayı bırakmak, bir işe adım atmadan onay almayı bırakmak gibi planlarınız olabilir.

Ya da belki bazı soyut konularda kendi başınıza debelenip durmak yerine uzman yardımı almanız gerekebilir.

Hedefler Kişisel Olmalı

Bu hayatta birey olarak varlığımızı sürdürüyoruz. Genel anlamda başkalarının hayatına etki etsek de en yakınlarımızı dahi kendileri istemediği sürece değiştiremeyiz. Dolayısıyla hedefler de kendi yapacağımız ve %100 olarak sorumluluğu alacağımız konulardan oluşmalı.

Sorulması gereken sorular;

 • “Çocuğum, yöneticim, eşim, annem ne istiyor”dan ziyade “ben bu yıl kendim için neler yapmak istiyorum”
 • Bu yıl neyi rutinime katarsam bana iyi gelir?
 • Bu yıl neleri hayatımın odağın almak istiyorum?
 • Bu yıl neleri başarmak beni heyecanlandırır?

gibi sorulardır. Eveeeet bir çırpıda aklıma gelenleri paylaştım. Sırada 2021 hedeflerini belirlemek var.:)

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.