Kendine İnanmak

Yılın son ayı kapıda, Çarşamba aylık hedefler yazısı yayınlayacağım. Ama Pazar yazısını da es geçmek istemedim. Üniversite takımı için 25.000 dolar burs ile futbolcu seçmeleri yapan Dr. Ivan Joseph’in kendine inanmak ve özgüven konusundaki bir TED konuşmasından hoşuma giden kesitleri aktaracağım. Dilerseniz youtube’dan uzun video versiyonunu da izleyebilirsiniz. Yazının son kısmında ise kendine inançla ilgili ünlü insanların sözlerine yer verdim.

“Kibir, ego ve içi boş bir gurur ile özgüven arasında bir fark var.” – Dr. Ivan Joseph

Bilgi: İstisna bir not düşmediğim sürece yazdıklarım konuşmanın kesitleri.

Özgüven Bir Yetenek Mi?

Dr. Ivan Joseph özgüveni şöyle tanımlıyor; “Bu yetenek olmadan, yetenek sözcüğünü bilerek kullanıyorum; bu yetenek olmadan futbolcu olarak yararsız oluruz. Çünkü kendine yönelik bakışını ya da inancını kaybettiğinde yapılacak bir şey kalmaz. Ben özgüvenin tanımını kendine güvenme ve bir görevi başarma konusundaki beceri ya da düşünce olarak kullanıyorum.”

Olasılıklar, zorluklar, güçlükler nasıl olursa olsun onu başarabileceğinize dair inancımız özgüven. Bazılarınız ‘bende yok çok utangaçım, asla beceremem vs.’ diye konuşup kendisini sürekli aşağıya çeker.

”Ama yetenek sözcüğünü kullanıyorum. Çünkü özgüvenin geliştirilebileceğine inanıyorum.

Tekrar Etmek

Özgüven inşa etmenin en kolay yolu; tekrar tekrar tekrar etmek. Malcolm Gladwell buna 10000 Saat Kuralı ismini vermişti. Büyülü bir tuş yok. Bir keresinde Kolombiya, Güney Amerika’dan bir kaleci aldım. Uzun 1.90’lık bir adam. Ona topu her attığımda “başımız dertte” dedim. Çözüm basit, duvara git, topu duvara at ve yakala. Hedefi bunu sekiz ay boyunca günde 350 defa yapmaktı. Geri geldi, elleri nasırlaşmıştı, ellerindeki nem tamamen gitmişti. Şu an Avrupa’da oynuyor. Büyü mü? Hayır. Tekrar tekrar tekrar.

Buraya gelmeden önce konuşmamı yaptım ve ayna önünde alıştırma yaptım. Evet iyi konuşuyorum. Sonra çocuklarımın ve eşimin karşısına gittim. “Tanrım biraz gerildim” diye düşündüm. Sonra Glenn Gloud’un karşısına çıktım. Tanrım daha da gerildim. AGG’ye geldiğimde burada 2500 kişi var ve alıştırma yapma becerim sayesinde bir gerginliğim yok. Biraz bile gerginlik hissetmeyeceğim. Tekrar tekrar tekrar yaptım.

Vazgeçmemek

Tekrarlamanın sorunu şu ki: Kaçımız ilk ufak başarısızlıktan ve zorluktan sonra pes ediyoruz? Edison, ampülü icat etmek için kimilerine göre 1000 ile 10000 arası deneme yapmıştı. J. K. Rowling’in Harry Potter’ı 12-13 yayın evine götürüp red cevabı almıştı.

Ben de kendimden emin biriyim; ama iki ya da üç “hayır”dan sonra derdim ki “kahretsin”, altı veya yediden sonra “belki de olmuyor”; ama mutlaka dokuz ya da ondan sonra antrenör olmayı ya da yazarlık yapmayı bırakırdım. 12 kez birileri “hayır” demiş!

Belki de cevap tekrar değil “ısrar olmalı”. Özgüven inşa etmenin yollarından biri ne yapmak istiyorsan yap ve “hayır”ı kabul etme.

Kendinle İlgili Konuşma Şeklin

Hepimiz kendimizle ilgili yüksek sesle ya da içimizden konuşmalar yaparız. Alışverişe gidip pantolon deneyen biri “ne kadar şişmanım” ya da “hiç kaslarım yok” gibi söylemlerde bulunur.

Yapmayacağımızı, yeterince iyi olmadığımızı söyleyen/ima eden yeterince insan var. Neden bunu kendimize söyleyelim? Şunu biliyoruz ki düşünceler eylemleri etkiler. Neden kendimizle bu olumsuz iç konuşmayı yapalım ki?

Olumlamalar

Kendi “öz olumlamalarımıza ihtiyacımız var.” Muhammed Ali’nin olumaması “Ben en iyisiyim!”di. Bunu sana başka kim söyleyecek? Yatak odanızda sessiz anlar vardır, diş fırçalarken, buralarda kendimizi tekrar tekrar olumlamamız gerekir; “Gemimin kaptanı ve geleceğimin belirleyicisi benim.” Benim olumlamam bu. Eğer bunu söylemiyorsam ve buna inanmıyorsam hiç kimse inanmaz.

Toksik İnsanlardan Uzak Durmak

Özgüven inşa etmek istiyorsanız moralinizi bozan insanlardan uzak durun. Onlardan yeterince var.

Karga Notu: Toksik insanlar her an her yerdeler. Hatta bazen muhtemelen sizsiniz, biziz, benim o toksik kişi. 🙂 Yaşanan toplumun kültürüyle de alakalı bir konu. Ayıklanmış bir sosyal çevre ve pek çok kez “hayır” demek; özellikle salt dedikodu, şikayet, eleştiri, mızmızlık içeren diyaloglara saatlerce maruz kalmamak en güzeli. Hatta çoğu zaman net bir şekilde toksik insanlarla sosyalleşmektense kitap okumak, kendi kendine bir müzeye gitmek, yürüyüşe çıkmak, resim yapmak vs. çok daha iyi gelecektir.

İnsanların birbirlerinden ve kendi zihinlerinden arınma seanslarına ihtiyaçları var.

Kendine İnanmak
Kendine İnanmak

Kendine İnanmak İle İlgili Cümleler

 1. Kendinize sonuna kadar inanın – üstü kapalı ve sorgusuz sualsiz. – Walt Disney
 2. Şampiyon olmak istiyorsan kendine inan. Kimse inanmasa bile. – Sugar Ray Robinson
 3. Kendine inanmak zorundasın. Herhangi biri yapabiliyorsa sen de yapabilirsin! – Tamara Tilleman
 4. Kendine inan. İnanmıyorsan bile öyle davran, bir noktada inanacaksın. – Venus Williams
 5. Şunu hatırla; inandığından daha güçlü, daha zeki ve daha cesursun. – Christopher Robin
 6. İnandığımızda ve umudumuzu asla kaybetmediğimizde her şey mümkündür. -Shadonna Richards
 7. Kendinize inanın, sınırlarınızı zorlayın, hayatı deneyimleyin, hedeflerinize ulaşın ve mutlu olun. -Joel Brown
 8. Hayatınız için mümkün olan en büyük vizyonu yaratın, çünkü inandığınız şey olursunuz. – Oprah Winfrey
 9. Güven, kendinize ve yeteneklerinize inandığınızda, kibir ise diğerlerinden daha iyi olduğunuzu düşündüğünüzde ve buna göre hareket ettiğinizde ortaya çıkar. – Stewart Stafford
 10. Kendinize inanın, zorlukların üstesinden gelin, korkuları yenmek için kendi içinizde derinlere inin. Kimsenin seni üzmesine asla izin verme. Devam etmelisin. – Chantal Sutherland
 11. Olabileceğimiz en iyi insan olabilmemiz için kendimize inanmamız gerekiyor. – Quirky Grandma
 12. Kendinize inanın, hayallerinizin peşinden gidin ve kimsenin sizi bir kutuya koymasına izin vermeyin. – Daya
 13. Harika şeyler, onları başaracağına inanan insanlar tarafından gerçekleştirilir. -Warren G.Bennis
 14. Sevdiğiniz şeye bağlı kalın çünkü bu önemlidir. Kendinize inanın ve yaptığınız her şeyi mümkün olduğunca sevgi dolu bir yerden yapmaya çalışın. Emek değil, aşk. -Michael Mando
 15. Yapılabileceğine inan. Bir şeyin yapılabileceğine inandığınızda, gerçekten inandığınızda, zihniniz onu yapmanın yollarını bulacaktır. Çözüme inanmak çözüme giden yolu açar. – David J. Schwartz
 16. Kendinize ve yeteneklerinize inanırsanız, zamanınızı doğru yönetirseniz ve başarmaya odaklanırsanız, gerçekten hedeflerinize ulaşabilirsiniz. – Teo Gold
 17. Kendinize inanın ve kimsenin yolunuza çıkmasına izin vermeyin. – Jeffree Star
 18. Başarmaya layık olduğunuza inandığınızda her şey mümkündür. – Jason Pockrandt
 19. Size her zaman yapamayacağınızı söyleyen kişiler olacak ancak yapabilirsiniz.. Sadece kendine inanmalısın. Sistem seni alaşağı edecek ama sen yükselebilirsin. -Bob Marley
 20. İlerlemek için kendinize inanmanız, inançlarınıza inanmanız ve bu inançları gerçekleştirme konusunda kendinize güvenmeniz gerekir. -Adlin Sinclair

Hizmetler: Profesyonel Koçluk almak ister misiniz?

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. 

3 Replies to “Kendine İnanmak”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.