Yeni Yıl Hedefleri 2023

Yıllardır konuşulan 2023’e bir hafta kaldı. 🙂 Yıllık Hedef Belirleme yazısında bu yılın kısa bir özetini ve yıllık hedefler konusundaki bazı önemli bulduğum notları aktardım. Sıra geldi “Yeni Yıl Hedefleri 2023” içeriğine.

2023’te Mottom Ne?

“Neyle ilgileniyorsan ona odaklan.”

Kısacası kitap okurken elim 8 kere telefonuma gitmesin. O telefonda muhtemelen bana okuduğum kitaptan daha iyi gelen bir şey yok.

Ya da doğada yürüyüş yapıyorsam “gelecek kaygıları” zihnime hücum ettiğinde sakinlikle farkına varıp doğayla, kuşlarla, yanağıma vuran rüzgarla uyumlanabilmek istiyorum. Okul, iş hayatı, ülke ve dünya gündemi, şehir yaşamı derken iyice kopup uzaklaştığımız özümüz bu çünkü.

Tüm bunlar için de spiritüel rutinlerle hayatımı donatacağım.

Yeni Yıl Hedefleri 2023 – Tema

Bu yıl tema olarak; “dönüşüm, deneyim, keşif” kelimelerinin üçünü de alıyorum.

Hakkımda sayfasında da yazmıştım, 10 yıl önce sevdiğim şeylerle şu an sevdiğim şeyler bambaşka. İnandığım, düşündüğüm, kendimi kalıplara soktuğum onlarca konu da yıllar içerisinde değişti. Değişiyor.

Şu ana gelirsek; ilk kez farklı bir ülkede yaşamaya başlamak, yıllardır çalışma hayatındayken tekrar her şeyi sıfırlayıp okula dönmek, üstelik çok sevdiğim bir şehri ve sosyal çevreyi bırakıp yepyeni onlarca şeye adapte olmaya çalışmak çok acayip. Kabuklarımın rahatsız ede ede çatlayıp kırıldığını hissediyorum. Bu yılın sonunda heybeme onlarca anı, deneyim atacağıma eminim.

“Değiştim” demek harika bence. Bedenimiz, çevremiz, hatta taşlar bile değişip farklı bir form alırken bizim değişmemiz mümkün mü?  “Sen çok değiştin” demesinler diye çabalamaktansa değişime gönüllü olmak daha iyi. 🙂

Mottomla da paralel şekilde önceliklerimi bilerek, rafine güzellikleri hayatıma katıp gereksiz yükleri eleyerek değişmeyi tercih ederim. Zaman çok değerli. Bir yazıda daha sormuştum, “benim hayatım zamanım çöp gibi, çok değersiz.” diyen var mı aramızda? O yüzden mümkün olan her alanda sadelelik, estetik, planlama yılın önemli parolaları.

Yeni Yıl Hedefleri 2023
Yeni Yıl Hedefleri 2023

2023 Hedefleri

Mümkün olduğunca kısa ve öz yazacağım;

Sorumluluk: Yüksek lisansı başarıyla bitirmek. Bu konuda geçecek kadar çalışmayı planlıyorum. Daha fazlası için enerji ve vakit harcamayı düşünmüyorum.

Kor hedefim: İçerik üretimi ve bağlantılı işler aracılığıyla finansal özgürlüğe ulaşmak. 2023 yılında odaklanacağım temel konu bu. Dolayısıyla derinleşip hayatımı donatacağım, kişisel notlarımda ölçülebilir hedefler koyduğum kısım da bu.

Yan Hedefler

Sanat: Londra’da gezilebilecek çok fazla müze, sergi, galeri var.  Pek çoğu da ücretsiz. Ayda minimum iki tanesini gezeceğim. Yaratıcılığa ve ufkuma iyi geleceğini düşünüyorum.

Seyahat: Yeni yerler görmek koluma dövmesini yaptıracak kadar köşe taşı bir konu benim için. 🙂 2023 için planlı bazı seyahatlerim var. Bol keşifli bir yıl olmasını umuyorum.

Bedeni ve Ruhu Besle: İngilizce’deki nourish yourself kavramını seviyorum. Şifa Belgeseli ve Dr Phil Stutz Belgeseli’nde de geçiyordu. İnsanın kendi sağlığı için yapabileceği 3-5 temel madde var. Peki bedeni ve ruhu nasıl besleyebiliriz? Harvard Health 4 maddeyi aşağıdaki gibi açıklamış. Beşinciyi de ben eklemiş olayım.

    • Düzenli fiziksel egzersiz: Bu konuda Naval Ravikant‘ın “dünya yansa bile umrumda değil, sabah sporumu yapırım” cümlesi kararlı bir etki.
    • İyi beslenme: Atıştırmalıkları ve mutfak alışverişini önceden planlamak. “Canım ne istiyor?” sorusu kadar “Hangi besinlere ihtiyacım var?” sorusunu sormak.
    • Zihni sakinleştir: Yazmak, meditasyon, doğada vakit geçirmek, hobiyle ya da sanatla ilgilenmek zihinle ilgili yapılabilecek şeylerin bazıları.
    • İyi uyu: Bu konuda bir sorunum yok. Fakat uyumadan önce kaygılı fikirler yerine pozitif ihtimalleri göz önünde bulundurmak, şükredecek birkaç şey bulmak uyku kalitesine etki edebilir.
    • Cildine ve kendine bak: Gerekli vitaminleri almak, cilde nem sağlamak, kendine özen göstermek.

Bunları fikir vermesi adına örnek maddeler olarak yazdım. Sadeleştirmek ve tüm sene düzenli uygulayabileceğim sürdürülebilir bir sistem kurmak önemli. 50 tane şey hedefleyip hiçbirini yapamamaktansa 1-3 madde belirleyip hepsini düzenli hale getirmek daha değerli.

Hoşgeldin 2023!

Çetin ve heyecanlı bir sene bekleniyor. Yeni Yıl Kararları – Kısa Kısa Notlar yazısında da yazmıştım; her yıl olduğu gibi 2023 yılında da pek çok tantana olacak, bu hiçbirimiz için sürpriz değil.  Bizim için önemli olan “Bu koşullara rağmen ne mümkün?” diye sorabilmek. Değiştirip, müdahale edebildiğimiz tek şey kendi eylem ve tepkilerimiz.

2020 yıllık hedeflerime ancak sıra geldi. 2020’de hayal panoma Britanya’dan fotoğraflar yapıştırmıştım. 3 aylık Londra seyahati için işten izin almıştım. Fakat pandemi patlak verdi her şey iptal oldu.:) Hayatın gidişatı bazen nanik yapabiliyor. Ama hayal kurmak, dilek dilemek, dua etmek, hedefler belirlemek güzel eylemler. Üstelik tamamen ücretsiz ve kimse elimizden alamaz. 🙂

Güneşin batışını daha çok izlediğimiz, toprağa daha çok tohum ektiğimiz, gülmek için fırsat kolladığımız, sevdiklerimizle birlikte akıl ve ruh sağlığıyla atlattığımız, hayatı bol bol kucaklayıp kutsadığımız, olumlu olayları olumsuzların gölgesinde bırakmadığımız, kıymet bildiğimiz, özendiğimiz; enerjimize, hayallerimize, önceliklerimize sahip çıktığımız bir yıl olsun.

Sevgiler!

Hedef ve yeni yıl planları konusunda aşağıdaki yazılara da göz atabilirsiniz;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

8 Replies to “Yeni Yıl Hedefleri 2023”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.