Aylık Hedefler – Şubat 2023

Kopuktu Kopuktu Zincir

Yılın ilk aylık hedefler yazısından selamlar! Fona son ses, Özkan Uğur’un Olduramadım şarkısını aldım, “ama kopuktu kopuktu zincir olduramadım”. Bazen size de olduramamışsınız gibi geliyor mu?  Aklıma zinciri kopan bisikletimle yürüyüp bisikletçiye gittiğim yaz günleri geldi. Hayatta da öyle olsa, alıp kopuk zincirleri tamirciye götürebilsek.

Ocak ayı çılgın gibi geçti bu arada. Benim isyanım tamamen kendime. 🙂 Zira şu an Pazar yazısı yerine master için assignment yazıyor olmam gerekir. Ama biri assignment yazmak yerine “düğüne gidelim” dese düğüne giderim. O derece vahim haldeyim.

Hayır, bölümüm ilgimi çeken bir bölüm; ama akademik dünya gerçekten delilik.:) Hem kendi fikirlerinizi yazmamanızı hem de kopyala yapıştır yapmamanızı istiyorlar. 🙂 Ne yapacağımı anlamaya çalışırken aylar geçti. Geldik zurnanın konuşmaya başladığı noktaya. 🙂 Ki bakıyorum da hiç iyi konuşmuyor. Bu bıkkınlığım geçerse size uzun uzadıya İngiltere yüksek lisans sistemini anlatmak, burayı bilgiyle donatmak isterdim; ama en azından şimdilik kalsın.

Ocak’ta Neler Oldu?

Yılın sonuna doğru Yeni Yıl Hedefleri 2023 yazısını yayınladığım için Ocak’ta aylık hedefler yazısı yazmamıştım. Ocak’ın 10’una kadar evden çıkmadım, 10’unda İstanbul’dan Londra’ya geldim ve eve pek girmedim. 🙂 Öyle güzel bir denge kuruldu.

Bu ay ilk kez gittiğim yerler oldu. Mesela Spitalfields bana yer yer Beyoğlu sokaklarını hatırlattı. En kısa sürede tekrar gitmeyi istiyorum. Chelsea’de renkli keşifler yapıp yazı yayınladım. Victoria & Albert Müzesi’ni gezdim. Canary Wharf’ta winter lights(kış ışıkları) festivalini gezdim, 2020 hayal panomda olan Cotswolds bölgesinde köy kasaba dolaşıp cennete gitmiş gibi oldum. Castle Combe, Bibury, Cirencester, Bourton-on-the-water, Stow-on-the-wold gibi yerlere uğradık. En kısa zamanda Blog’a rotayı aktaracağım; ama Instagram’da çokça paylaştım.(aşağıda link var @yazarkarga)

Bitti mi? Hayır! Greenwich Painted Hall’daki ay gösterimine gittim. Bir sabah uyanıp Westminster sokaklarını keşfe çıktım. O kadar üşüdüm ki kendimi hipodermiyi araştırırken buldum. Avrupa’da yaşlıların ne kadar şık giyinebildiğine şaşırdım. Pek çok kişinin fotoğrafını çekmek isteyip çekmedim.

Sanki Londra’ya tek başıma gelmemişim gibi, bir yere yalnız seyahat etmek istedim.(???) Bir sürü Türkiye bileti aldım. 🙂

Bir akşam meditasyon yapıp uyudum, sabahında kendimi yeşilliklere atmak için Greenwich Park’a gittim. Kısacası 2023 hedeflerindeki sanat&seyahat faslına Ocak’ta fazlasıyla doydum.

Ara ara bir sene sonra nerede olacağımın merakını, kaygısını korkusunu her şeyini hissediyorum. “Hayat belirsiz” diyen yanıma hep yoga eğitmenimin “ne zaman belirliydi ki?” sorusuyla yanıt veriyorum. Çok tuhaf, bu yıl için kendime öğüt versem bir yanım “çok çalış, deli gibi çalış” der, diğer yanım “hiçbir şey için koşturma, yavaşla ve kaygılanma” der. Mayıs 21-Haziran 21 aralığında doğmak böyle bir şey demek ki. 🙂 İkisi arasındaki dengeyi arayacağım eylemlerimle.

Aylık Hedefler - Şubat 2023
Aylık Hedefler – Şubat 2023

Şubat – Aylık Hedefler

Birkaç gündür youtube’da meditatif videolar izliyorum(sağlıklı yemek tarifleri, köyde kasabada yaşam türü yabancı vloggerlar) Sayaç kurup telefona hiç bakmadan kitap okuyorum, her gün mini bir yürüyüş bile olsa egzersiz yapıyorum. Yogaya ve meditasyona başladım. Son birkaç ayda daha önce hiç deneyimlemediğim şeyler yaşadığım için epey zorlandım. Zamanım olsa bile rutinlere dönme enerjisini hissetmemiştim. Şimdi şimdi kendimi buluyorum.

Bugün “aylık hedefler” stilinden ziyade, içimi döktüğüm bir yazı oldu. Hedeflerimi daha önceki yazılardaki gibi ana başlıklara ayırmayacağım.

Ocak’ta bir ajanda tutmaya ve dijitalde de(One-Note) her gün 3’er olumlama, şükür, aferin yazmaya başlamıştım. Ama tekrar tekrar anlıyorum ki güne sabah sayfaları yazarak başlamak benim zihnimin şifacısı.

Şubat’ta şarkı misali “hayatı romantikleştir” mottosuyla yola çıkıyorum. Hani böyle ev kek kokar,  çalışma masanı sadeleştirirsin, doğada yürürken bir kozalak hoşuna gider ve çantana atarsın, kendine yeni kitaplar alırsın, yatak çarşaflarını değiştirirsin, güneşin batışını izlersin, sevdiğin birine tatlı bir not bırakırsın, çiçekçi gezersin, yeni bir tarif denersin ya? Biraz da öyle aksa mesela hayat?

Her ne kadar yazıya “olduramadım”la başlasam da umutlu eylem planlarım var. 🙂 Kendimize, çevremize, eylemlerimize, uğraşlarımıza, yediklerimize her şeye özendiğimiz; güzel baktığımız bir ay olsun.

Bana yazmak iyi geldi, size de okumak iyi gelmiştir umarım. Sevgiler!

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.