Hayal Panosu

Kasım başından bu yana yazdığım Yeni Yıla Hazırlık Serisi‘nde son haftadayız.:) Yarın yeni yıl için kendime koyduğum nicel hedeflerimi, 4’er aylık planlarımı yazacağım. Fakat ondan önce konumuz; hayal panosu.

Bu yıl kendime yeni yıl hediyesi olarak “vision board-hayal panosu” hazırladım. Aşağıda görselleri olan bu panoyu yeni eve taşındığımızda bir arkadaşımız hediye etmişti. Merak edenler için Mudo’dan  aldığını yazmak isterim. Ben panoyu hayal panosu olarak kullandım; ama tabii ki eğlenceli fotoğraflar için de harika olur.:)

Eğer siz “hayal panosu ne işe yarar” , “klasik yöntemlerle hayal panosu nasıl oluşturulur” gibi soruları merak ediyorsanız 2020 Hayal Panosu başlığını atlayıp yazının alt kısmını okuyabilirsiniz. 🙂

Vision Board 2020

Ben ilk olarak Pinterest uygulamasından bana ilham veren, motive eden, senemin içinde yer etmesini istediğim görselleri seçerek kare ölçülerle fotoğrafçıda bastırdım. Ve aşağıdaki hale getirdim. Hayal panosunun detaylarına gelirsek;

10763308800_img_4823-1

Bu yıl bize neler getirecek bilmiyorum. Hayatın hep farklı sürprizleri olabiliyor. Dileğim sağlık ve şans yanımızda olsun gerisini biz hallederiz.:)

Şimdi gelelim görsellerin zihnime verdiği komutlara ve hayallerime 🙂 Dörtlü versiyonlarda görselleri ekleyip altlarına sırasıyla hayallerimi yazacağım.

 1. Kalabalık Sofralar, Seyahat, Meditasyon, Şükür

Amore.♥

 • İkinci fotoğraf İskoçya, Edinburgh. 2020’de gezmeyi ve görmeyi çok istediğim, planladığım yerlerden biri.
 • Üçüncü fotoğraf 2020’de günlük rutinimde yer vereceğim iki şey; şükür ve meditasyon. Günümü teşekkür ile karşılamak, teşekkürle uğurlamak zihnimi durdurup özüme ulaşmak istiyorum. İç huzur diliyorum.
 • Hayal panosu dördüncü fotoğraf 2020 temamı yansıtıyor: Seyahat! Bol bol fotoğraf çekmek, not almak, yeni yerler görmek istiyorum. (edit: ahh koronaaa aaaahhhhhh!!!!)

2) Yeni Maceralar, Sağlıklı Yaşam, Yeni Hedefler

“Yeni maceralar evet de!” Bazen kendi dünyamda kalıp yeniliklere kendimi kapatıyorum.(Introvert Müsünüz Extrovert Mü?)  Fakat bu yıl konfor alanından çıktığım, öğrendiğim, hayatıma yepyeni insanlar kattığım bir yıl hayal ediyorum.

 • İkinci fotoğraf iki konuyu anlatıyor, bu yıl genel olarak üç tip(et, karbonhidrat, tatlı) ve sağlıksız beslendim. 2020’de sebze-meyve ağırlıklı, işlenmiş gıdaları azalttığım renkli ve çeşitliliği yüksek sofralar istiyorum. Ek olarak aralıklı orucu sürekli hale getireceğim.(intermittent fasting)
 • 2020’de yeni maceralara “evet” diyeceğim, ama aynı zamanda kendime de kaliteli vakit ayıracağım. Diğer bir anlamı ise fotoğrafta da yer alan en en en sevdiğim Friends dizisi misali arkadaşlarımla bol bol vakit geçirmek.
 • Hayal ponusu dördüncü fotoğraf senemin beni en heyecanlandıran biraz da korkutan hedeflerinden biri; kendi podcast kanalımı açmak. (edit=> Podcast Kanalı Nasıl Açılır? )

3) Su, Yemek, Hayatı Kutlamak

Su su su su su! Bu yıl dehidrasyon sorunuyla uğraşmak istemiyorum. Su zihne, kaslara, kemiklere her şeye iyi geliyor. Günlük rutinime ne yapıp edip yeteri kadar su içmeyi ekliyorum.

 • 2019 beni blog konusunda mutlu eden bir yıl oldu. İstatistiklerimi 2.5 katına çıkardım, reklam almaya hak kazandım. Bazen çok cesaretlendirici okur yorumları aldım. Bazen istatistiklerim patladı günde 5000’in üzerinde ziyaretçi aldığım oldu. 2020’de ise içerik üretimi konusunda kanatlanıp uçmak istiyorum. Çok yaratıcı ve risk aldığım, adımlar attığım, ürettiğim, finansal gelir elde ettiğim bir yıl hayal ediyorum.
 • “Sen hayatını kutladıkça, hayatında kutlayacağın şeyler artar.” Hayatın içinde mucizevi güzellikler olduğunu ve pek çok kez es geçtiğimi düşünüyorum. Bu yıl algılarımı açıp farkına varmak adına hayal panosu için güzel bir quote.
 • Benim için hayatı güzel kılan şeylerden biri leziz yemekler yemek. “Bana lükslerimi verin ihtiyaçlarım olmasa da yaşarım” sözüne hem gülüyorum, hem de seviyorum.:) Bu yıl hayatın minik lükslerini, ödüllerini es geçmeyeceğim. Hayal panosu hatırlamak için bir fırsat.

4) Fit olmak, denge, sipritüel yaşam

İlk fotoğraf yıllardır hayalimi süsleyen, telefonumda tuttuğum yerlerden biri; Bibury(İngiltere). 2020’de seyahat hedeflerimden biri.

 • Hayal panosu insana bir coşku da vermeli. Rengarenk, misler gibi, estetik duygusu yüksek, “ne sene ama” diyeceğim bir yıl olsun. Çiçekler bu coşkulu duyguları simgeliyor.
 • 2020’de güçlü, esnek, fit bir beden hayal ediyor ve haftalık yoga rutinime devam etmeyi istiyorum.
 • Son fotoğrafın benim için iki anlamı var; birincisi hayatta denge en önemli unsur. Ailem, işim, kendim, arkadaşlarım, sosyal hayatım, hobilerim hepsiyle ilişkilerimin dengede olmasını hayal ediyorum. İkincisi de hayatta hem nefesimi kesen hem de yaşadığımı hissettiğim en büyük unsurlardan biri doğada olmak. Güneş’in doğuşu, koccaman bir ağaç, deniz, yağmur. 2020’de bol bol bu eşsiz anların tadını çıkarmayı, koşturmacalara dalıp doğayı es geçmemeyi planlıyorum.

10763308800_img_4825.jpg

Hayal Panosu Ne İşe Yarar?

Yapılan bir araştırmaya göre bir şeyi yaptığınızda aldığınız keyif ve hormonal düzeyiniz ile o şeyi hayal ederken bünyenizin gösterdiği etki aynı. Yani bisiklet sürerken aldığınız keyif ile bisiklet sürdüğünüzü gerçek anlamda hayal ettiğiniz an bünyeniz aynı olumlu etkiyi gösteriyor.

Ek olarak beyin hayal ile gerçek ayrımına varamıyor. Siz ekşi ekşi limon yediğinizi düşündüğünüzde ağzınız sulanmaya başlıyor. Çünkü beyin birazdan gerçekten limon yiyeceğinizi varsayıyor. Hayal kurmak ve bunları hayal panosu ile görünür kılmak hem eğlenceli hem de işe yarayan bir yöntem. Hedefleriniz ve hayalleriniz bir nevi gözünüzün önünde oluyor.

Dijital Hayal Panosu

Eğer siz fotoğraf bastırmaya üşeniyorsanız ya da elinizde yeterli meteryal yoksa dijital ortamda seçtiğiniz fotoğrafları telefon uygulamalarıyla bir araya getirip telefon ya da bilgisayarınızda ekran görüntüsü yaparak dijital hayal panosu oluşturabilirsiniz. Baktıkça zihninizde hayalleriniz canlanır ve beyin gerekli komutu alır.

Yine hayalleri defterde derlemek için Bullet Journal çok eğlenceli bir yöntemdir.

Klasik Hayal Panosu

Yıllar önce İKEA’dan aşağıdaki panoyu almıştım. 3-4 ayda bir konseptini değiştirip güncellerim. Zaman zaman gittiğim seyahatlerden aldığım kartlar, objeler asarım. Zaman zaman tiyatro, müze biletleri asarım. Bu zamana kadar hep iyi enerji verdi.

Bir gün evde sıkılırken konseptini değiştireyim istedim ve biraz eğleneyim biraz da kafam dağılsın diye müziğimi açıp hayal panosu oluşturmaya karar verdim.

İhtiyacınız olan malzemeler, büyük bir kağıt(karton, pano vs), makas, bir iki dergi ve yapıştırıcı.

hayal panosu
hayal panosu

Dergileri incelemeye başlayınca ilham veren kelimeler hemen gözünüze çarpacak. Bir önceki yazımda Minimalizm ‘den bahsetmişken, ilk karşılaştığım cümlelerden biri “Less is more” (az çoktur) oldu. 🙂

Casa(İspanyolca ev), live, feel, değer yarat, make today beautiful, dream, keyif, chill out karşılaştığım diğer iyi hissettiren yazılardı. Hepsini hayal panosu için kestim.

Fotoğraflarda ise bana fresh, ferah hissettiren görüntüleri, yeşilin ve beyazın tonlarını, yastık, çilek, Galata kulesi, okulumun simgesi olan baykuş gibi ögeler seçtim.

Bu eylem insanı eskiye götürüyor, dergilerden bir şeyler kesip yapıştırmayalı çok uzun zaman geçmiş. 🙂 Gerçekten keyifli. Aşamalarını ve final versiyonunu aşağıya ekledim.

Ve iki hayal panosu örneğim bunlar. İkisi de güzel enerjiler verdi, hayalleri tek yılla sınırlandırmamak gerek. Onlar doğru zamanda sizi mutlaka bulur. 🙂

1)

img_3114.jpg

2)

hayal panosu
vision board

3)

hayal panosu
hayal panosu

4)

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.