Yeni Yıl Kararları 2020

Yeni Yıla Hazırlık Serisi‘nin son yazısına geldik. İki gün önce yeni yıl kararlarımı defterime yazsam da işim gereği o kadar yoğun bir yıl kapama sürecindeyim ki bloga aktarmaya vaktim olmadı.

Hayal Panosu 2020 yazısında 2020’de nasıl görüntüler hayal ettiğime dair fotoğraflar yayınlayıp, maddelerimi sıralamıştım. Bu yazıda ise 2020’de mottom ne, neleri bırakıyorum, neleri hedefliyorum, nasıl bir “ben” planlıyorum hepsini şekillendireceğim. Uzatmadan başlıyorum;

2020’de Mottom Ne?

“Limitler koyma, yaratıcılıktan ve sanattan beslen, üret, aklından geçenlere cesaret et, kendine karşı destekleyici ve anlayışlı ol, hiçbir zaman üşenme, evrenin enerjisine ve kendi enerjine inan, hayatı kutlamayı şükretmeyi es geçme, ilham ver ve sakın vazgeçme!”

2020’de Neleri Bırakacağım?

2019’da blog, yoga, seyahat, iş hayatı gibi bazı konular beni mutlu ederken bazı konularda sorunlar yaşadım. 2020’de bırakmayı hedeflediğim şeyler;

 • Akşam telefonda bir şeyler dinleyerek/izleyerek uyumak. – Uyku kalitemi azalttığını düşünüyorum ve bırakacağım.
 • İşe taksiyle gitmek. – 2020’de gereksiz taksi kullanımımı tamamıyla yok etmeyi planlıyorum.
 • Et, karbonhidrat, tatlı ağırlıklı beslenme düzeni.
 • Akşam rutinlerindeki düzensizlik.
 • Dedikodu. – Bazen gündemim dışında ve beni hiç ilgilendirmeyen konularla ilgili zaman ve fikir harcadığımı düşünüyorum. Dedikodu iç huzurumu sarsıyor.
 • Kendim ve zaman hakkında olumsuz konuşmayı bırakıyorum. Yoğunum, yorgunum ıdı bıdı yok.
 • Güne telefon ile başlamayı bırakıyorum.
 • Akşamları bir saatlik süre zarfında sosyal medya kullanımını bırakıyorum.

2020’nin Merkezinde Neler Var?

Seyahat: 

İşe başladığımdan beri her yıl iki farklı yer görme hedefim var. Genelde fazlasıyla yerine getiriyorum. 2019’da Bologna, Verona, Salzburg, Hallstatt, Ljubljana, Bled, Lyon, Annecy gibi yerlere seyahat ettim. On yıldır kesintisiz olarak çalışma hayatındayım. 2020’de ilkbahara girerken 3 ay ara vereceğim ve hayatın benim için farklı planları olmazsa bu süreçte Londra‘da yaşayacağım. Londra’nın altını üstüne getirmeyi, İngiltere, İskoçya, İrlanda, Fransa, Belçika, Hollanda’nın belli başlı şehirlerine seyahat etmeyi düşünüyorum. 🙂

İçerik Üretimi:

Yukarıda belirttiğim 3 aylık arada tam zamanlı bloggerlığı tatmış olacağım. Bu süreçte kendi podcast kanalımı da açacağım. 2020’de tüm potansiyelimi bu konulara yansıtabileceğim bir zaman dilimim olacak ve odağımda kesinlikle içeriklerim var.

İngilizce:

İngilizce’de zaten belirli bir seviyenin üzerindeyim. Fakat konuşmak için çok fazla fırsatım olduğunu söyleyemem. Bu sebeple de konuşma kabiliyetim zayıf kalıyor. Yurt dışında bulunacağım süre zarfında İngilizce’ye yoğunlaşacağım. Hem aksan, hem de akıcı İngilizce konusunda ileri seviyeye gelmeyi hedefliyorum. 2020’de bu konuyu kapatacağım.

Sosyallik:

Hayal panoma “yeni maceralara evet de” mottosunu eklemiştim. 2020 iletişime kalbimi açacağım bir yıl olacak. Bazı konularda networkümü de genişletmeyi bireysel çabamın dışında başkalarından öğrenmeyi, destek almayı hedefliyorum. 3 yıllık planlarım arasında içerik üretirken kendi ekibim ile çalışmak var. Adımlar atıp girişken olmayı, yeni insanlara açık olmayı planlıyorum.

Sağlıklı Yaşam:

2020’de aralıklı oruç(intermittent fasting) yapacağım. Zaten bilmeden yapıyordum, bu sebeple de deli gibi fast food ve tatlı yememe rağmen kontrollü bir kilom var. Ama sıfır beden olmasam da daha fit, esnek ve güçlü bir bedene kavuşmak istiyorum. Bu sebeple sebze meyve ağırlıklı besleneceğim. Sağlıklı yaşam sadece beslenme ile olmuyor bütünsel bir konu. İlişkiler, kendinize verdiğiniz değer, kaygı düzeyiniz, hobiler, boş vakitlerinizi nasıl geçirdiğiniz, iş hayatınız, günlük rutinler ve alışkanlıklarınız hepsi etkili. Ben kendimi güçlendirmek için şükür, meditasyon, yoga ve günlük yazmayı rutinimde tutacağım.

2020’de İlk 4 Aylık Hedefim

 • 4 ya da 5 kilo vermek.
 • Podcast kanalımı açmak

Sorumluluklarım;

 • Ocak’ın ilk haftası bullet journal(bujo) alarak kendime yeni bir günlük disiplini oluşturmak. (edit: Oluşturdum bile==>Yaratıcı Ajanda Yöntemi: Bullet Journal )
 • Seyahat öncesi doktor randevularımı es geçmemek
 • Günlük olarak hedeflerimi takip etmek
 • İngiltere hazırlıklarımı tamamlamak(ayrı bir deftere başlayacağım)
 • Podcast için gerekli eğitim sürecini Şubat sonuna kadar bitirmek

Senemin sonraki 4 ayının benim için neler getireceğini şimdiden kestiremiyorum. Bu sebeple sadece Mayıs başına kadar olan hedeflerimi belirttim. 2 senedir olduğu gibi bu yıl da her ay başında aylık kararlarımı yazmaya devam edeceğim.(Ocak’ta yazmama gerek yok diye düşünüyorum:) )

Yeni yılda sağlığımız yerinde olsun, diğer her şeyin üstesinden gelebilecek gücümüz olduğuna inancım tam. Hayatta her zaman inişler ve çıkışlar olacak, dilerim güzellikleri görebildiğimiz bir yıl olur.

“Sen hayatını kutladıkça, hayatta kutlanacak şeyler artar.”

Herkese iyi yıllar. Sevgiler…

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

 

 

 

2 Replies to “Yeni Yıl Kararları 2020”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.