Bath Gezilecek Yerler

28 Nisan’da Oxford, 29’unda Bath şehrinde konakladım.(2023) İlk yazıya Bath Gezilecek Yerler ile başlamak istedim. Aynı gün birkaç saatliğine Bristol şehrine de geçtik; fakat Bristol Britanya’nın 6. büyük şehriymiş doyurucu bir gezi değildi. Kendi deneyimimden yola çıkarak önermiyorum. Ama Bath’tan kolayca geçebileceğiniz birkaç lokasyona yazımın sonunda yer verdim.

Bath

Bath, Avon vadisi üzerine kurulmuş bir şehir. Romalılardan kalma hamamı da var ve ismi buradan geliyormuş. Tren biletlerinde vs. Bath Spa olarak geçiyor. 🙂 Araştırdığım kadarıyla festivallerle dolu ve soru&cevap kısmında kısaca bahsedeceğim.

Aynı zamanda şehirde çok meşhur bir Bath manzaralı özel yüzme noktası var. Biz ziyaret etmedik; ama özel ilgisi ve vakti olanlar için linki bıraktım.(Thermae Bath Spa)

Girişi daha fazla uzatmadan Bath gezisi ile ilgili notlarıma geçiyorum;

Bath Gezilecek Yerler
Bath Gezilecek Yerler

Bath Gezilecek Yerler – Şehir Turu

1)Bath Abbey

Bath gezinize şehrin en hareketli ve popüler yerlerinden biri olan High Street ile başlayabilirsiniz. Bath Abbey tarihi gotik klise, içine giriş ücretsiz. Klisenin ön tarafı Abbey Churchyard isimli minik bir meydana bakıyor ve burada çok tatlı atıştırmalık yerler var.(aşağıda bahsedeceğim)

2)Roman Baths

Bath Abbey ile aynı meydana bakan Bath şehrinin en meşhur turistik lokasyonu. Giriş 18 pound, popülerliği sebebiyle epey kalabalık erken gitmekte fayda var. 2000 yıllık bir tarihe sahip ve Unesco Dünya Miras Haritası’nda yer alıyor.

Daha detaylı bilgiler için link bırakıyorum;

Roman Baths

Bath Gezilecek Yerler
Bath Gezilecek Yerler

4)Sally Lunn’s

Bath’a özgü iki lezzet var Buth Bun ve Sally Lunn. İkisi de çay ile servis edilen ekmek türleri. Bath bun daha küçük, tatlı, üstünde meyve ya da şeker var. Sally Lunn daha büyük ve sade.

Sally Lunn’s ise Bath’ın en eski evlerinden biri. Sitesi için; Link

3)Grand Parade

Bath Gezilecek Yerler listemize Grand Parade ile devam ediyorum;

 • Guidhall Market(Pazarları kapalı diğer günler 9-17 arası açık ama yine de bir kontrol edin)
 • Beazer Garden Maze
 • Pulteney Bridge(Floransa’daki Ponte Vecchio’yu andıran Bath’ın en meşhur yerlerinden biri)
 • Parade Gardens

gibi spotları gezebilirsiniz.

Bath Gezilecek Yerler
Bath Gezilecek Yerler

4)The Circus & The Royal Crescent

Bath gezilecek yerler ile ilgili araştırma yaparken Brigerton dizisi de karşıma çıktı. The Royal Crescent, İngiltere’deki en meşhur sokaklardan biri ve dizinin bazı sahneleri burada çekilmiş.

Bath’ın en pahalı yerlerinden biriymiş. 1987’den beri Unesco Dünya Miras Haritası’nda yer alıyor.

The Circus’a gitmişken 18. Yüzyıldan kalma The Assembly Rooms’a da uğranabilir. Biz gittiğimizde mini bir sergi vardı ve giriş ücretsizdi.

Bath Gezilecek Yerler
Bath Gezilecek Yerler

Bath Vintage & Antiques Market

Vintage ve Antika ürünlere ilginiz varsa Pazartesileri kapalı ve fakat diğer günler 10-16 arası açık olan bir market.(yazı güncelliğini yiterebilir önden kontrol edin derim)

The Jane Austen Centre

Bath Gezilecek Yerler arasında The Jane Austen Centre da yer alıyor. Biletler 13.25 pound(değişebilir),  giriş katındaki mağazaya giriş ücretsiz. Aşağıdaki fotoğrafta sol üst köşede yer alan 5 yıllık günlüğü buradan aldım. Hayran hayran izliyorum şu an. 🙂

Mary Shelley’s House of Frankhestein

Aslında popüler bir Bath noktası değil. Fazla vaktiniz ya da özel ilginiz varsa diye hemen The Jane Austen Centre ile yanyana olduğu için yazmak istedim; gidenlerin çok olumlu yorumlarını okudum. Gerçi TL kuru düşünülürse oldukça pahalı bir müze alanı.(15.50 pound) 🙂

Bath Kitap Dükkanları

Bath aslında minicik bir yer. Ama muhteşem mimarisi, atmosferi, dükkanları ile büyülüyor. Bizim Bath gezisinde en sevdiğimiz şeylerden biri de kitapçıları oldu. Aşağıya 4 öneri bırakacağım;

Topping Company Booksellers

Hayranlıkla gezdiğim bir kitapçıydı. Kitap çeşitliliği bol, 3 katlı. Dışı da içi de fotoğraflık. Bath Abbey, Roman Baths yakınlarında.

Bath Old Books

Royal Crescent lokasyonuna gittiğinizde uğrayabilirsiniz.

Bath Gezilecek Yerler
Bath Gezilecek Yerler

Mr. B’s Emporium Bookshop

The Jane Austen Centre ve Bath Artisan Market yakınlarında. Yine ikonik kitapçılardan biri.

Bath Retro Store

Aslında kitapçı değil fakat kitaplar da satan bir dükkan. Dış tasarımını çok sevdim. Bir tane hatıra kitabı satın aldım ve sahibinden Bath ile ilgili tavsiyeler edindim.

Alternatif Gezi Noktaları

Bath gezisi için aldığımız haritada Skyline Tour olarak geçen alternatif bir rota daha vardı. O rotadaki ana noktaları da fikir edinmeniz için paylaşıyorum. Bath’ta bir günden uzun süre vakit geçirenler faydalanabilir;

 1. Terrace Walk(Bath Abbey, The Roman Baths, Sally Lunn’s)
 2. North Parade(Sports Centre)
 3. Great Pulteney Street (Laura Fauntain, Pulteney Bridge)
 4. Holburn Museum (Bath Skyline Walk, National Trust)
 5. Beckford Road
 6. Bath Spa Hotel
 7. Quarry Road
 8. Bathwick Hill(Toll House)
 9. Widcombe
 10. Prior Park Road
 11. Abbey Cemetery
 12. Middler Hill Lodge
 13. Prior Park (National Trust Landscape Garden)
 14. Tyning / North Road
 15. Ralph Allen School
 16. Claverton Down
 17. Brassknocker Hill
 18. Rainbow Woods Farm(American Museum)

Bath Gezilecek Yerler – Yeme & İçme

The Cornish Bakery

Biz kahvaltıyı bu tatlı mekanda yaptık. Plain scone isimli İngiliz kurabiyesi aldık. Yanında kaymak ve reçel ile servis edildi. Londra’da tatmamıştım. Ne tatlı ne tuzlu bir ekmek, yemezseniz bir şey kaybedeğiniz bir lezzet değil. 🙂

Mokoko Coffee

Yine Bath Abbey yakınlarında kahvaltı & kahve için uğrayabileceğiniz mekan. Pret A Manjer, Caffe Nero gibi zincir lokasyonlarda da kahve&kahvaltı molası verilebilir.

Fudge Kitchen

Fudge İngilizlere has bir şekerleme. Denemeyip tatmak isterseniz Bath Abbey yakınlarındaki Fudge Kitchen şirin bir dükkan. Fudge Factory ve vitrinindeki elmalar da çok iyi gözüküyordu.

Cornish Bakehouse

Cornish Pasty, Cornwall usulü bir börek ve İngiltere’de epey meşhur. Tatmak isterseniz Cornish Bakehouse 2017’de ödül almış. Dev bezeleri de lezzetliydi.

The Abbey Deli

İç tasarımı da, dışı da, sunumları da harika mekanlardan biri. Kahvaltı ya da öğlen atıştırmalıkları için gidilebilir.

The Bath Bun

Klasik bir çay saati yapıp bun denemek isteyenler için yine çok şirin bir dükkan. The Abbey Deli ile çok yakın konumdalar. Paket servis bun alınabilir buradan.

Pieminister Bath

Bath ile ilgili lokal önerilen yerlerden biriydi. İngiltere’de dışı hamur içi etkli, tavuklu, sebzeli çeşit çeşit pie yapılıyor. Pieminister farklı şehirlerde de var. Ben ilk kez Bath’ta tattım ve sildim süpürdüm diyebilirim. Londra’da da yerim muhtemelen. Fish and Chips’ten çok daha lezzetli. 🙂 (alakasız şeyleri niye karşılaştırdım hiçbir fikrim yok)

Robun

Asya mutfağı tatmak isterseniz önerilen yerlerden biriydi. Rezervasyon yaptırdım ama gitmedik. Fiyatlar ortalama üstü olabilir. Google.maps üzerinden rezervasyon yapılabiliyor.

The Ivy Bath

Yine Londra’da birkaç şubesi olan ve farklı şehirlerde de bulunan zincir kaliteli yerlerden biri. Bath’takinde klasik öğlen çayı servisi de var, atmosfer yemekleri güzel.(fiyatlar ortalama üstü olabilir)

The Beckford Bottle Shop

Gitmediğimiz için aklımda kalan yerlerden biri. Minik şarküteri/peynir tabakları, şarap tadımı yapabileceğiniz cozy ve Michelin yıldızlı bir mekan. Önden araştırdığımda karşıma çıkmamıştı, vitrinine rastlayınca araştırdım.

Bath Gezilecek Yerler – Soru & Cevap

Bath’a Gidilmeli Mi?

İngiltere’ye ilk kez ve kısa süreli geliyorsanız Bath olmazsa olmaz bir lokasyon değil.(Oxford, Cambridge, uzun bir gezide Edinburgh daha çok tercih edilen yerler) Ama orijinal lezzetleri, muhteşem mimarisi, atmosferi gittiğime hiç pişman etmedi. Hatta tek pişmanlığım doyumsuzluğumuz sebebiyle aynı gün Bristol’a geçmekti.

Bath’ın sokaklarında daha fazla kaybolup, birbirinden tatlı dükkanlarını fotoğraflayıp, bir mekanda daha çok oturmayı isterdim. Tekrar gitmeyi planladığım yerlerden biri.

Güzel taraflarından biri yer yer yokuşlar olsa da yürüyerek tüm gezi noktalarını arşınlayabilirsiniz.

Bath Konaklama İmkanları?

Bath’ta konaklamaya gerek var mı, çok emin değilim. Bizim gittiğimiz tarihte merkezdeki oteller pahalıydı(bize göre), araba olmadığı için 18-20km uzakta bir yerde de kalmak istemedik. Bu sebeple Hostel’de kaldık. Daha önce vasat otellerde kaldım; ama hostel deneyimim yoktu. İki kişilik oda olmasına rağmen pek de keyifli bir deneyim değildi. Bu sebeple konaklama önerisi yapmayacağım.

Ama buradan Bristol’a geçince pek çok otel ile karşılaştık. Bath-Bristol treninin 10-15 dakika olduğunu düşünürsek, illa kalınacaksa Bristol otellerine de bakılabilir.

Bath’tan Nerelere Gidilir?

 • Bath-Londra arası tren ile yaklaşık 1.5 saat.(31.5 pound) Fakat Londra’da da otelinizin/evinizin tren istasyonunda olmadığını düşünürsek yol için 2-2.5 saat gidebilir.
 • Bristol tren ile gidiş dönüş 9 pound. Vaktiniz uzun değilse kesinlikle değmez diyorum. Bristol’a gittik fakat hiçbir şey anlamadık.
 • Chippenham tren ile yaklaşık 30 dakika süren görsellerden şirin gözüken bir kasaba.
 • Stonehenge: Genelde Londra’dan lokal turlarda Bath-Windsor-Stonehenge aynı gün geziler var. Değerlendirilebilir.
 • Oxford: Biz Bath’a Oxford’dan geçmiştik. Yaklaşık 1.5 saat sürüyor. İkisi aynı gün “hakkıyla” gezilemez. Bath küçük olsa da Oxford bitmez.
Bristol
Bristol

Hangi Dönem Gidilmeli?

Bath festivali bol şehirlerden biri. Örneğin 2023 yılında: 8 Temmuz’da Bath karnavalı var, 8-17 Eylül arası Jane Austen festivali var, operadan jazza, pride festivallerinden bahçe tiyatrosu festivallerine var da var.

Gezimiz esnasında Mayıs’ta müzik ve kitap ile ilgili bir festival olacağına dair afişler de görmüştüm.

Bath Festivalleri adresinden daha iyi takip edilebilir.

Bath yazım burada sona erdi. Doyurucu bir içerik olduğunu umuyorum. Giderseniz bu masalsı yerin tadını benim için de çıkarın.

Londra – Britanya İçerikleri(Index) yazısından tüm içeriklere kolayca ulaşabilirsiniz.

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

10 Replies to “Bath Gezilecek Yerler”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.