Cotswolds Gezilecek Yerler – İngiltere’nin Masalsı Kırsalı

Çekim Yasası yazısında hayal panomda 2020’den beri Bibury’nin olduğunu yazmıştım. Geçtiğimiz Ocak sonuna doğru Cotswolds bölgesindeki 5 masalsı köy / kasabayı gezdik. Yazıyı epey erteledim; ama yazmadan geçmek de istemiyorum. Cotswolds Gezisi, yol, mevsimsel etkiler, gezilecek yerler, öneriler, favorilerim ve bolca da fotoğraf içeren bir yazı olacak.

Çekim Yasası

Cotswolds

Benim hala İngiltere’de şehir, bölge, kasaba kavramları karışıyor. 🙂 Cotswolds İngiltere’nin tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü bir bölgesi. Aslında Gloucestershire, Oxfordshire, Warwickshire, Wiltshire ve Worcestershire kontluklarının kesişimi olarak geçiyor.

Bizim günübirlik gezide gördüğümüz köy ve kasabaların hepsi Cotswolds’da ve sanıyorum Gloucestershire’da yer alıyor.

Castle Combe
Castle Combe

Cotswolds Gezisinden Detaylar & Öneriler

Nasıl Gidilir?

Arkadaşlarım Heathrow Havaalanı’ndan araba kiralamıştı. Londra’nın içinde kiralama, park vs. süreçleriyle uğraşmak istemediler. Havaalanına metro ile ulaşım sağlanabiliyor. (Günübirlik kiralama bedeli yanlış hatırlamıyorsam 83 pound’du.)

“Araba olmadan gidilmez mi?” diye soracak olursanız, biz aslında bu yöntemle gitmek istiyorduk. Fakat günübirlik bu kadar köyü ve kasabayı birarada görmenizi sağlayacak rahatlıkta ve sıklıkta bir ulaşım ağı bulamadık.(belki kışın daha seyrektir, bilmiyorum) Fakat internette “London to Cotswolds day trip” gibi günlük turlar bulabilirsiniz. İçerik ve bütçenize uyuyorsa onlar da tercih edilebilir.

Castle Combe
Castle Combe

Hangi Mevsimde Gidilir?

Mevsim olarak gezinizi planlama ve seçme şansınız var mı bilmiyorum. Cotswolds bölgesine kışın gitmenin avantajları ve dezavantajları var. Birinci avantajı tabii ki köylerin daha sakin olması. İkincisi bunun paralelinde arabaya bir nebze kolay park yeri bulabilmek. Cotswolds bölgesi oldukça popüler ve ilkbahar, yaz dönemindeki kalabalık durumunu kestiremiyorum.

Kışın gitmenin en büyük dezavantajı ise gittiğimiz tarihte 5:30 gibi havanın kararmasıydı. Hava karardıktan sonra köyler bölgesinde kalmayacaksanız, orada olmanızın hemen hemen hiçbir anlamı yok. Biz bu sebeple hava karardığında bir köyü eleyip, olduğumuz yerde uzun bir yemek molası vermiştik. Aşağıda detaylarına yer vereceğim.

Cotswolds Gezilecek Yerler - Cirencester
Cotswolds Gezilecek Yerler – Cirencester

Cotswolds Bölgesine Gidilmeli Mi?

Bunun cevabı tamamen sizin köy / kasaba / kırsal sevginiz ve İngiltere’de harcayacağınız vakit ile orantılı. Ben seyahatlerimde hangi şehre gidersem gideyim, “yakınlarında kolay ulaşabileceğimiz köyler var mı?” diye bakıyorum ve çok seviyorum.(yakın zamanda bu seyahatlerden bir derleme de yapacağım)

Fakat İngiltere’ye turist olarak geliyorsanız ve 4-5 gün gibi kısıtlı gününüz varsa, “kırsal da kırsal” diye yanıp tutuşmuyorsanız; Cotswolds gezisinden önce görebileceğiniz onlarca yer var. 🙂 Neticede her yeri koruyan bir kültürden bahsediyorsak kırsalı tam olarak korumuşlar. 🙂 Perspektifle bağlantılı olarak gidip “ee burda bir şey yok?” da demek mümkün. 🙂

Cotswolds Gezilecek Yerler: Bourton-On-The-Water
Cotswolds Gezilecek Yerler: Bourton-On-The-Water

Castle Combe

Biz en merak ettiğimiz köyleri ve havanın kararma ihtimalini baz alıp rotaya Castle Combe ile başladık.  Diğer pek çok köy / kasaba gibi buranın büyülü ve masalsı bir atmosferi var. Kuş sesleri, su sesleri, film karelerinden fırlamış evler, o sakinlik… İnsanın kendisini cimcikleyip “neden bu kadar koşturuyoruz?” gibi sorular sormasına sebep olacak bir yer.

 • Yazımın başında belirttiğim gibi Heathrow’dan araba kiralamıştık. Bu köye ulaşım yaklaşık 1.5 saat sürdü.
 • Aslında Cotswolds gezisinde “neresi gezilir?” kısımlarını pek de eklememe gerek yok. Muhtemelen köy / kasaba meydanı ve gözünüze hoş gelen yerleri gezeceksiniz; ama köy merkezi, St. Andrew Kilisesi, The Manor House, Bybrook Nehri ve çevresi görülebilecek yerler.
 • Biz gezimizin henüz başında olduğumuz için yeme içme molası vermedik. Ama The Castle Inn, The White Hart, The Manor House Restaurant, The Old Rectory Tearoom bazı yeme içme seçenekleriniz.
Cotswolds Gezilecek Yerler: Castle Combe
Cotswolds Gezilecek Yerler: Castle Combe

Cirencester

Castle Combe – Cirencester arası araba ile yaklaşık 45dk.

Aslında ben Cirencester’ı şehir sanıyordum, fakat burası da Gloucestershire kontluğunda yer alan tarihi bir kasaba olarak geçiyormuş. Londra’dan direkt tren vardı, o yüzden araba olmadan en kolay ulaşabileceğiniz yerlerden biri burası.

 • Köy olmadığı için diğerleri kadar kırsal havasında bir yer değil. Uzun uzadıya vakit geçirilebilir. Fakat bizim odağımızda köyler olduğu için çok kalmadık.
 • Roma dönemine ait kalıntılar ve tarihi dokusu var.
 • Ben gezi sabahı çeşitli badireler sebebiyle şarjımı bitirdiğim için bölgeye özgü yer arayışına girmeyip Cafe Nero’da kahve molası vermiştim. The Fleece, MBB Brasserie, Somewhere Else, The Bear Inn, Cote gibi yerlere göz atılabilir.
Cotswolds Gezilecek Yerler: Cirencester
Cotswolds Gezilecek Yerler: Cirencester

Bibury

Cirencester – Bibury arası arabayla sadece 15dk.

Yazımın başında da yazmıştım, benim en hayal ettiğim yer Bibury’di. Tatlı ve masalsı bir köy, ama diğer köyleri gezince favori sıralamamın başına oturan başka bir yer oldu. 🙂

Renkli taş evleri, Arlington Row sıralı evleri ile ünlü.

 • Biz Bibury’de herhangi bir yeme-içme molası vermedik. The Swan Hotel, The Catherine Wheel, The Village Pub, Bibury Trout Farm Cafe, Bibury Tea Rooms göz atılabilecek yerlerin bazıları.
Cotswolds Gezilecek Yerler: Bibury
Cotswolds Gezilecek Yerler: Bibury

Bourton-On-The-Water

Bibury ile arası arabayla yaklaşık 20dk.

Burası “Cotswolds’un Venedik’i” olarak anılan bir yer.(Avrupa’da her su ve kanal olan yere Venedik deme hastalığı var) Henüz Venedik’ü görmedim; ama “x’in Venedik’i” denen onlarca yer gördüm. 🙂 Londra’da bile Little Venice var.

Birden fazla müzesi olan bir köy. (Odağımızda iç mekanlar olmadığı için bu gezide hiçbir müze, iç mekan gezmedik) Atmosferi çok tatlıydı. Daha uzun kalmak ve gezmek isterdim.

 • Yeme & İçme için notlar: The Croft Restaurant, The Old Manse Hotel Restaurant, The Mousetrap Inn, The Rose Tree Restaurant.
Cotswolds Gezisi: Bourton-On-The-Water
Cotswolds Gezisi: Bourton-On-The-Water

Stow-On-The-Wold

Bourton-On-The-Water’dan araba ile sadece 7-8 dakika.

Benim en sevdiğim köy burasıydı. Antika dükkanları, pazar yeri ve tarihi binaları ile tanınıyor. Biz Stow-On-The-Wold’e gittiğimizde hava kararmak üzereydi ve “Yüzüklerin Efendisi” film karesini andıran kilise kapısına koşarak ulaştık. 🙂 Hal böyle olunca çoğu yer kapanmıştı. Belki de doyamadığım için favorim Stow-on-the-Wold bilmiyorum. 🙂

Biz akşam yemeğini de bir arkadaşımın önerisiyle The Porch House’da yedik. İngiltere’nin en eski hanlarından biri olarak geçiyor. Atmosferi o kadar güzeldi ki, giderseniz öneririm.

 • The Old Butchers, The Queens Head Inn, The Sheep on Sheep Street, Lucy’s Tearoom yine notlarımda olan lokasyonlar.
Cotswolds Gezisi: Stow-On-The-Wold
Cotswolds Gezisi: Stow-On-The-Wold

Cotswolds Gezisi – Alternatif Köyler

Bizim gezmeye vakit bulamadığımız; ama uğranabilecek birkaç lokasyonu daha yazıyorum;

 1. Chipping Campden
 2. Moreton-in-Marsh
 3. Broadway
 4. Burford
 5. Winchcombe
 6. Blockley
 7. Bampton
 8. Painswick
 9. Lower Slaughter
 10. Naunton
 11. Tetbury
 12. Nailsworth
Cotswolds Gezisi: Castle Combe
Cotswolds Gezisi: Castle Combe

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.