Evde Yoga

Pazar yazımı fonda Ludovico Einaudi parçaları eşliğinde yazıyorum. 🙂

Yoga nedir konusunda çok fazla atıp tutamam; ama “ne değildir” konusunu merak ediyorsanız yoga bağdaş kurup otururken, işaret ve baş parmağı birleştirip ommmm sesi çıkartmak değildir. 🙂

Hazır yargılara değinmişken, sushi ya da suşi de “ıyyy çiğ balık” diyeceğiniz türde bir şey değil. (Bakınız: Yeni Başlayanlar İçin Sushi ) Neyse işi daha fazla sulandırmadan konuma geri dönüyorum 🙂 Ben bugün yazımda yoga ile ilgili 3 maddeye değineceğim.

Yoga Yapmanın Faydaları

Herkesin yoga tecrübesi ve aldığı tat başka olabilir, benim bugün yogada 40. günüm.(birazdan anlatacağım uygulamadan günü görebiliyorum) 40 gündür birkaç günlük fireler dışında hergün bazen sabah akşam kısa periyodlarda yoga yaptım, yapıyorum. Ve yapacağım. 🙂

 • Yoga kendinizi keşifle ilgili çok yardımcı bir araç. Ben yoga yapana kadar nefesimi tuttuğumun, bazı kaslarımı sıktığımın farkında değildim. Yogada shavasana(ölü duruşu) pozuna geçtiğinizde eğitmen “dilinizi gevşetin, kaşlarınızı rahat bırakın, gözleriniz rahatlasın” gibi şeyler söyler. Siz tüm bu noktaları ne kadar kastığınızı yavaş yavaş hissetmeye başlarsınız.
 • Nefes konusuna ayrıca değinmek istedim. Çoğu zaman nefesimizi tutuyoruz, özellikle stresli işlerde çalışan kişiler olarak. Yogada genel olarak dersler kısa bir derin nefes alışverişi ile başlıyor. Daha sonra tüm hareketlerde nefesiniz ile vücudunuza yardımcı olmanız gerekiyor. Başlarda yoga yaparken nefes çok sık tutuluyor; ama zamanla devinim halinde nefes alıp veriyor ve akışı hissediyorsunuz.
 • Yoga dinginleştiriyor. Genel olarak yavaş bir seyirle başlıyor, sonrasında efor harcatan terleten hareketler ve en son gene sakinleşme, uzanma, nefesini dinleme, gözleri kapatma ve hafifleme noktasına geliyor. Ve yogayı bitirdiğinizde daha sakin hissediyorsunuz.
 • Yogada kendinizi zorluyorsunuz; ama vücudunuzu dövmeden ya da zarar vermeden bunu yapıyorsunuz. Ben esneklik konusunda inanılmaz zayıf birisiyim. Tahta gibi, eğilmez bükülmez bir haldeyim. 40 gün çok uzun bir süre değil. Şu anda size hamura döndüm demeyi isterdim ama diyemeyeceğim. 🙂 Hala esnek değilim. Sadece milim milim ilerlediğimi hissediyorum. Ve bu bile bana tarifsiz bir keyif yaşatıyor.
 • Yoga uçsuz bucaksız bir şey, bir pozu bile hakkıyla yapmak yeterince zorluyor beni zaten; ama yapmaya başladıkça gözünüz diğer pozlara gidiyor. Hep kendinizi geliştirmek, devam etmek ve başarmak istiyorsunuz.
 • An’da kalmak en önemli şeylerden birisi, pek çok sanat ve spor faaliyeti gibi yoga yaparken de anın içine çekiliyorsunuz. Zihniniz ve ruhunuz arınıp ferahlıyor.
 • Ben çok yoğun eklem ağrıları ve bir nebze de stresimi atmak için yoga yapmaya başladım. Stresimi azalttığı kesin. Duruşu düzeltmesi, eklem ağrılarına iyi gelmesi vs. ise biraz daha vakit alacak gibi gözüküyor. Ama normalde kendimi bildim bileli Eyül-Ekim dönemi mutlaka grip ya da nezle olurum. 4 Kasım’a geldik henüz turp gibiyim. 🙂 Yoganın etkisi var mı bilmiyorum; ama beni dengede tuttuğu kesin.

5b54da16-6497-474e-8026-bb96055ea56d

Evde Yoga Yapmanın Avantajları

Ben bugün evde yoga yapmak isteyip konuya nasıl başlayacağını bilmeyenler için birkaç öneri vereceğim. Daha önce 5-6 ayrı stüdyada yoga dersine katıldım. Spor salonunda düzenli olarak yoga yapmaya çalıştığım dönemler oldu; ama hiç birebir ders almadım hepsi grup dersleriydi. Konum ise evde yoga;

 • Öncelikle ihtiyacınız olan malzeme(ler): Aslında temelde sadece yoga matına ihtiyacınız var. “Matsız olmaz mı?” derseniz halıda yoga yapan arkadaşıma selam ederek “bence olmaz” derim. Yani yerde ya da halıda yoga yapmak bana rahatsız hissettirir, yoga biraz rahat hissetmeniz gereken bir egzersiz. Mat dünyası biraz karışık 600TL’ye de mat var, 6TL’ye de. 🙂 Tavsiyem çok da ucuza kaçıp 10liralık yırtılan matlardan almamanız. 🙂 Birkaç yıl önce aldım, sizi spordan soğutuyor.(ciddiyim) Mat varsa bence her şey tamam; ama bazı derslerde yoga minderi, yoga bloğu, dumble falan da gerekebiliyor. Bende iki yoga bloğu, iki de dumble var. Ama bunların yerine kalın kitap, pet şişe de kullanılabilir.
 • Salonda yoga ile evde yoganın farkı şu, grup dersi aldığınız zaman çok çeşitli seviyelerden insanlar oluyor. Siz daha hareketi anlamaya çalışırken, eğitmen diğer harekete geçiyor. Pozun içinde kafanızı kaldırıp sağınıza önünüze bakıp bir şeyler anlamaya çalışıyorsunuz. Derken boynunuz kasılıyor, önünüzdeki yanlış yapabiliyor vs. O dinginleşme faslına geçiş yapılamıyor. Ardışık şekilde hareketleri yapmaya çalışyorsunuz.
 • Evde yoga yaptığınızda ise bir hareketi tekrar tekrar izleme şansızını var. Kendi seviyenize göre ders seçebiliyorsunuz. İnternet sınırsız kaynakla dolu ve konsantreyi sağlamak çok daha kolay oluyor.
 • Benim için diğer bir avantaj, salona gitmeye çok üşeniyorum. 4-5 kez yazıldım disiplin sağlayamadım. Evde ise kuzenimin düğününe gideceğim gün bile yoga yaptım. En stresli iş haftamda laptopu kapatıp yoga yaptım. İspanyolca kursuna gitmeden sabah ilk iş yoga yapıyorum. İstediğim her an yapabildim. Ve şu an bu alışkanlığı kazandım diyebiliyorum.
 • Diğer bir avantajlı nokta tabii ki maliyet. Matınız varsa, ücretsiz olarak izleyebileceğiniz ve uygulmaya geçeceğiniz pek çok ders var. Ücretli uygulamalar da spor salonuna ya da yoga merkezine vereceğiniz para ile ölçülmez.

Evde Yoga Yapmak İsteyenler İçin 3 Öneri

1)Daily Yoga

Daily Yoga bir telefon uygulaması, 2017’nin en iyi uygulamalarından biri seçilmiş. Ki benim için gelmiş geçmiş en iyi eğitim uygulamalarından birisi.

Dezavantajları: Uygulama İngilizce ve tüm dersleri almak istiyorsanız ücretli.(ama spor salonu ya da yoga merkezlerinin aylık taksidi kadar bir yıllık ödemesi var)

Avantajları: İçerisinde profesyonel eğitmenlerden, her seviyede eğitim var. (başınızın üzerinde durmak istiyorsanız o seviyelerde bile) Hergün aynı saatte yapacaksanız eğitimleri programlayabiliyorsunuz, yoga topluluklarıyla sohbet edebiliyorsunuz, challenge yapabiliyorsunuz, kendi paylaşımlarınızı yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda iphone sağlık uygulamasıyla da entegre olabiliyor.

Uygulamada kaçıncı günde olduğunuzu, kaç kalori harcadığınızı, kaç dakika geçirdiğinizi vs. öğrenebiliyorsunuz.

Yoganın dışında alkali beslenme gibi tamamlayıcı konularda pek çok makaleye erişebiliyorsunuz.

Sürekli yeni dersler ekleniyor. En sevdiğim kısımlarından birisi nefes ve meditasyon(zen quest, breath of life) gibi dersler de alabiliyorsunuz.

Dersleri seçerken seviye ve içerikle ilgili bilgileri görebiliyorsunuz. Dersin müziğini konuşma sesinin seviyesini ayarlayabiliyor istemediğiniz hareketleri atlayabiliyor bir hareketi defalarca kez izleyebiliyorsunuz.

Ama uygulamayı kullanınca günlük İngilizce, iş İngilizcesi gibi kavramlara bir de yoga İngilizcesini ekledim. Yoga İngilizcesinde hakim olmanız gereken kelimeler var. Ayak baş parmağı gibi, avuçlar gibi:) Omurga, düz durmak, dizler, nefes almak, nefes vermek, derin nefes, esnemek, göğüs, çene bunlar çok önemli kavramlar :):)

https://www.dailyyoga.com/#/

2) İngilizce bilmiyorum; ama evde yoga yapmak istiyorum derseniz diğer iki önerim youtube’da Türkçe ders veren ve başlangıç düzeyi için de dersler olan iki kanal. Hem Türkçe hem ücretsiz;

Birisi: https://www.youtube.com/watch?v=8Ej121aeLEw (başlangıç programı birinci dersin linkini veriyorum) Çok yetenekli bir eğitmen

İkincisi: https://www.youtube.com/watch?v=WAPpnUwYJm4 (Cihangir Yoga eğitmeni sanırım, Zeynep Çelen. Gene çok keyifli dersler. Başlangıç programı birinci dersin linkini veriyorum)

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

22 Replies to “Evde Yoga”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.