Kitap Önerileri 2021

Yeni Yıl Hedefleri 2021 yazısında günlük rutinde yarım saat kitap okuyacağımdan bahsetmiştim. Her ay sonu, o ay içinde okuduğum/dinlediğim kitapları bu yazı altında güncelleyerek ana sayfada başa tutturacağım. Burayı kendi dijital dergim gibi gördüğüm için, kitap önerileri yazısı genişleyip büyüdükçe ben de motive olurum. Fakat her ne kadar başlığı kitap önerileri diye atsam da ay bazında okuduğum tüm kitaplara yer vereceğim. Dolayısıyla içlerinde sevmediğim ve çok da önermediğim kitaplar olabilir. Onları da ayrıca belirtirim. 🙂 

Ocak 2021 Kitap Önerileri

1) Mutlu Olma Sanatı

 • Yazarı: Arthur Schopenhaeur
 • 53 sayfa // Can Yayınları

Kısa klasikler arasında yer alan kitapta Arthur Schopenhaeur 43 hayat kuralıyla yaşamın inceliklerine değiniyor. Bir çırpıda okunabilecek bir başucu kitabı. Daha önce Mutlu Olma Sanatı yazısını yayınlayarak acıdan kaçınmak, kıskançlık, sağlık, tatminsizlik, şükür gibi konularda kitabın sunduğu satır aralarına değinmiştim.  O yüzden kitap önerileri yazısında çok detaya inmeyeceğim. Fakat Arthur Schopenhaeur ile güzel bir tanışma kitabı diyebiliriz. 

“Mutluluk kolay değil, içimizde bulmak çok zor, başka yerde bulmaksa imkansız.”

2)İkinci Hayatın Tek Bir Hayatın Olduğunu Anladığında Başlar

 • Yazarı: Raphaelle Giordano
 • 237 sayfa // Yan Pasaj Yayınevi

Yine İkinci Hayatın Tek Bir Hayatın Olduğunu Anladığında Başlar yazısıyla kitabın  detaylı incelemesini yapmıştım. En başta da belirttiğim gibi ay içinde okuduğum/dinlediğim tüm kitaplara yer vereceğim. Bu kitabın favorim olduğunu söyleyemem. 🙂 

Kitap kişisel gelişim romanı olarak kurgulanmış. Ama bir Simyacı değil tabii ki. 🙂 Ana karakter bir kaza sonucu kendisini “Rutinoloji” uzmanı olarak tanıtan biriyle tanışıyor. Ve sorunlu giden hayatını düzeltmek için adımlar atıyor.  Hayata geçirebileceğiniz pratik yaşam önerileri var. Roman yönünü ise çok zayıf buldum. Konu ve karakterlere dair merak uyandıran hiçbir yönü yoktu. Başı, gidişatı, sonu belliydi bu da sıkılmama sebep oldu. Ama kafa yormuyor, akıcı, kolay okunuyor ve bu sebeple kitap önerileri yazısında yer buldu.

“Sürekli yaptığınız şey neyse siz osunuz. – Aristotales”

3)Veronika Ölmek İstiyor

 • Yazarı: Paulo Coelho
 • 211 Sayfa // Can Yayınları

Aslında kitabı henüz bitirdim ve muhtemelen ayrı bir içerik yayınlarım. Paulo Coelho için bir ön yargım vardı, en iyi kitabı Simyacı olarak geçtiği için, Simyacı’yı okuduktan sonra başka bir eserini okumamıştım.  Veronika Ölmek İstiyor kitabı da yıllardır kitaplığımda durur; ama hem ismi hem de kapak tasarımı içimi kararttığı için elim bir türlü gitmemişti. Keşke daha önce okusaydım.

Kitapta hayatın rutinlerinden sıkılan, amaçsız yaşayan Veronika intihar girişiminde bulunuyor ve ölmediği için akıl hastanesine yatırılıyor. Kitabın arka kapağında da yazan bir spoiler’a yer vereceğim; Veronika akıl hastanesine yattığında çok kısa bir ömrü kaldığını öğrenir. Delilerin arasında olmanın verdiği özgürlükle bakış açısı değişmeye başlar. İnsan okurken gündelik hayata dair pek çok konuyu sorguluyor. Satır aralarında çok güzel çıkarımlar var. Yazar, akıl hastanesindeki karakterlerin Villette’e geliş öykülerini de anlatarak katmanları arttırmış. Roman okumayı unutmuşken, severek tamamladığım bir kitap oldu.

Gençlik budur işte, kendi sınırlarını çizer! Beden dayanabilecek mi diye hiç aldırmaz.”

Ocak 2021 – Storytel Kitap Önerileri

2021 yılında adım sayımı geçen yıla göre oldukça yükselttim. İstisna birkaç gün haricinde her gün 1 saat yürüyüş ve min. 30 dakika da yoga yapıyorum. Eskiden yürüyüşlerimde müzik ya da video içerikleri dinlerken Ocak’ta Storytel dinlemeye karar vermiştim. Böylelikle kitap okumadığım günlerde en azından dinlemiş olacaktım. Dinlemeyi sevenler için Storytel kitap önerileri ayrımına gitmek istedim;

1)Fasa Fiso

 • Yazarı: Teoman 
 • Seslendiren: Teoman
 • Süresi: 6 saat 52 dakika

Teoman’ın kendi hayatından kesitleri içeren dinlerken yer yer gülüp eğlendiğim, keyifli vakit geçirdiğim bir kitap. Teoman’ın kendi sesinden dinlemek de iyi olmuş. İşe özendiğini, emek verdiğini hissediyorsunuz. Dinlerken aklıma Ferhan Şensoy’un Kalemimin Sapını Gülle Donattım kitabı geldi. Kitabın ismini Fasa Fiso koyarak kendisine bir koruma kalkanı oluşturmuş sanırım? Yeri gelmişken yazmak istedim Ferhan Şensoy’un Spotify’daki kısa podcastleri çoook güzel. 

2)Ketofasting

 • Yazarı: Dr. Can Çiftçi
 • Seslendiren: Alp Ünsal 
 • Süresi: 6 saat 57 dakika

Yürürken roman dinlemek istemiyorum, çünkü genellikle aklım kendi düşüncelerime dalıyor. Arka fonda söylenen şeyleri duymamaya başlıyorum. Kişisel gelişim, biyografi, araştırma kitapları daha iyi oluyor. Ketofasting de bu sebeple seçtiğim bir kitaptı, kitap önerileri içeriğinde de yer vermek istedim. Çok uzun zamandır fasting yapıyorum; ama fasting kavramını hiç bilmediğim zamanlarda da böyle besleniyordum. O yüzden kilo vermeme bir etkisi yok. Yine de ketojenik, intermittent fasting, keton gibi kavramalara dair detaylı bir kaynak dinlemek belki motive eder diye düşündüm.(etmedi 🙂 ) 

Kitapta uzun uzadıya “neden bu beslenme yöntemlerini tercih etmeliyiz” konusu bilimsel açıklamalarla anlatılıyor. Ve bir süre sonra çok sıkıldığım için ek olarak kendimi kötü hissetmeye başladığım için dinlemeyi bıraktım. 

3)Cesur Sorular

 • Yazarı: Dost Can Deniz
 • Seslendiren: Dost Can Deniz
 • Süresi: 8 saat 31 dakika

Ocak’ta koçluk eğitimim başladı, bu konuyla ilgili birkaç kitap okuyacağım. Kitabın yazarı da koç ve Cesur Sorular ablamın geçmişte aldığı kitaplardan biriydi. Koçluk eğitiminde bol bol geçen “güçlü sorular”a dair bir şeyler yakalarım hevesiyle yöneldim. Ama yürüyüşler esnasında dinlemek daha mantıklı geldi. Yazar onlarca soruyla hayatınıza bir mercek tutmanızı sağlıyor. Bazılarında kaydı durdurup düşünmek ya da yazmak gerekebilir. 

Yine de pesimistik bir havası var. Aslında “Ustalık gerektiren kafaya takmama sanatı” ve hatta Ketofasting kitaplarını dinlerken de bu pesimistliği hissettim. Ve bir aşamadan sonra sinir geldiği için bu havadaki kitapların tamamını dinleyemiyorum. Yine de kitap önerileri içeriğinde yazıyorum, belki sorun kitaplarda değil bendedir. 🙂 


Evettt Ocak kitap önerileri burada son buluyor. Şubat sonunda yeni kitaplarla görüşmek üzere.

Kitap Önerileri
Kitap Önerileri

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.