Aylık Hedefler – Eylül 2021

Eylül ayını çok seviyorum. Tekrar herkes şehrine, işine, okuluna dönmeye başlıyor. Uzun bir kış kapıda oluyor ve sonbahar-kış dönemini daha verimli, yaratıcı, üretken buluyorum.

Ama bu Eylül benim için biraz yaz havasında geçecek, çünkü pandemi sebebiyle evden çalışmaya devam ediyoruz ve hayat izin verirse tüm ay Antalya’da olmayı planlıyorum. Yine de Eylül’ü hakkını vererek yaşayacağım. 🙂 Gelelim Eylül ayı kararlarına;

Beslenme Biçimini Değiştir

Özellikle son tatille birlikte bu yaz inanılmaz derecede karbonhidrat ve şeker aldım. Hareket ettiğim için ve genelde intermittent fasting tipi beslenmeyi sevdiğim için kilomda büyük oynamalar yok; ama bu tür tek tip beslenme hiç sağlıklı değil. Zaten sağlıklı olmadığı için de orantısız şekilde göbek  edindim. 🙂

Eylül motivasyonum doğal beslenmek, işlenmiş gıdalardan mümkün olduğu kadar uzak kalmak, atıştırmalıklarda çiğ badem, çiğ fındık gibi kuruyemişleri ya da sağlıklı yaz meyvelerini ölçülü şekilde tercih etmek. Tabaklarımı sebze ağırlıklı doldurmak, protein ve vitamin almak. Ekmekti, hamurdu, rafine şekerdi uzak kalmak.

Bir detoks ayı gibi düşünebiliriz. İlginizi çekiyorsa aşağıdaki yazıya da göz atabilirsiniz.

Beslenme Tarzını Değiştirmek

Minimalizm

Blogda pek çok kez minimalizm ile ilgili yazdım. Özellikle mevsim geçişlerinde yaşam alanlarıma göz atmayı, kullanmadığım şeyleri birilerine vermeyi ya da atılacakları ayırmayı çok seviyorum. Yaratılan bu boşluğun bana iyi geldiğini ve yeniye yer açtığını düşünüyorum. Odamda, çalışma masamda, evde ve her yerde ferahlık duygusunu seviyorum.

Eylül de bir geçiş dönemi olduğu için sadeleşme konusunu es geçmek istemedim. Tabii İstanbul’da olmayacağım; ama Antalya’daki odamda 20 yıldır hiç giyilmeyen bazı kıyafetler var, oraya hiç el atmamıştım. Güzelce ayıracağım.

Cüzdanımı sadeleştireceğim. Hiç kullanmadığım İKEA kartı gibi abuk sabuk kartlar vs. var.

Dijital araçlarımı sadeleştireceğim. Ipad ve telefonda gereksiz onlarca yaz fotoğraf ve videosu var. Arşivleyeceklerimi saklayıp kalanını sileceğim. İş bilgisayarında masaüstüm çığrından çıktı, onu sadeleştireceğim. 🙂

Aylık Hedefler - Eylül 2021

Yeni Şeyler Dene

Yazın tatillerle çok fazla bölünüyoruz, pek çok kurum tatile giriyor, ilgimiz dağılıyor vs. Eylül ile birlikte konsantrasyonun yükseldiğini düşünüyorum. “Bu kış ne denemek istiyorum?” güzel bir soru cümlesi bence.

Bu tamamen farklı ve sizi zorlayacak bir konu da olabilir, zaten uğraştığınız ama daha çok derinleşmek yeni kapılar açmak istediğiniz bir konu da olabilir.

Ben Eylül’de kundalini yoga ve meditasyonu pratiğime katacağım. Uzun süredir yoga yapıyorum, beni beslediğini ve çok iyi geldiğini düşünüyorum. Ağustos’ta İnsanın 8 Yeteneği kitabına başlamıştım. Bitirdiğimde blogda da yazacağım. Çakraları anlatan, içeriğinde pek çok kundalini yoga ve meditasyon pratiğine yer veren bir kitap. Ben asana pratiğinde de çakralar üzerine çalışıyorum. Hem yin hem yang içeren pozlar yapıyorum. Eylül’de ise her sabaha çakralar için kundalini meditasyonları ile başlayacağım. Hayatı dönüştürücü, değiştirici bir etkisi olacağına inanıyorum.

Rutinleri Güncellemek

Artık uzun uzadıya bir yıllık izin kullanmayı düşünmediğim için bölünmeden rutinler planlayabilirim. Rutinler benim yazmayı çok sevdiğim konulardan. 🙂 Gerçek değişimin rutinlerimizde saklı olduğu bir sır değil.

Eylül’de meditasyon, beslenme, kitap, egzersiz, blog, iş, kişisel gelişim konuları için yeni ve mümkün olduğu kadar sabit, sade, minimal rutinlere geçeceğim.

Siz de şu soruyla başlayabilirsiniz; “5 dakikalığına bile olsa neyi her gün yapacağım?” Bu yoga olabilir, meditasyon olabilir, bir resim boyamak olabilir, dans müzikleri dinleyip dans etmek olabilir, güne suyla başlamak olabilir, esneme hareketleri yapmak olabilir, kitap okumak olabilir…

Günlük Yazmak

Yıllardır Sanatçının Yolu kitabında geçen sabah sayfalarını tutuyorum. Çok uzun yıllar aralıksız tutup pek çok defter bitirsem de bu sene sekteye uğradı. Eylül ayı için günlüğümü yanıma alıyorum. Sabah sayfalarında bol bol şükür, olumlama, günü planlama konularına yer vererek tekrar yazmaya döneceğim.

***

Eylül konusunu burada noktalıyorum. Önümüzdeki günlerde Kitap Önerileri 2021 yazısını güncelleyeceğim. Keyifli bir ay dilerim.

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

2 Replies to “Aylık Hedefler – Eylül 2021”

  1. Merhaba, yazınızı çok sevdim 🙂 Çok yakın bir arkadaşım var, her sene Eylül ayında – öğretmen olunca yıl Eylül’de başlıyor bizim için – hayatından gereksiz bir şeyi çıkarıyor, bu yıl cipsleri çıkarmaya karar verdi. Ben de son birkaç yıldır ona ayak uyduruyorum. Bu yıl öğle yemeklerinde açık büfe, tepeleme tabakları çıkarıyorum hayatımdan 🙂 İlk hafta gayet başarılıydım, umarım böyle devam eder 🙂 Hayatıma her gün ekleyeceğim yeni şeyse ip atlamak. Hedefim okulla beraber başlamaktı ama biraz gecikmeyle dün akşam başladım. 5dk içinde 200 ip atladım, sayıyı her gün arttırmayı planlıyorum. Bakalım 🙂

    (Yorum gönderirken sürekli hata veriyor sayfa. 3.kez yazıyorum ama belki de öncekiler de girmiştir. Eğer öyleyse silebilirsiniz 🙂

    1. Site neden hata verdi bilmiyorum ama neyse ki son yorumunuz gelmiş. Yüzümde bir tebessümle okudum. Bana da ilham oldu bu yaklaşım.🥰 Çok teşekkür ederim paylaştığınız için. İp atlamak da müthiş fikir.🥰🥰 Bence bir kere istikrar sağlayınca bozmuyor insan. Çok yorgun günlerde iki kere bile olsa atlayın. 🙃Eğitim öğretim yılınız güzelliklerle gelsin. Sevgiler. 💙

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.