En İyi İnce Kitaplar Listesi

Yazımda mutlaka okunması gereken ince kitapların 10 tanesine yer vereceğim. Kitapları inceliğine, kalınlığına göre ayıranlardan mısınız, bilmiyorum. Gerçek kitapseverler ayırmasa da pek çok kişi için kitap alırken hala bu kıstasın önemli bir kriter olduğunu söyleyebiliriz. İncelik de göreceli; ama bence 100-150 sayfadan kısa olanlar incedir.

Peki ince kitaplar daha mı kötü olur? İşte bu noktada öyle örnekler var ki, gelmiş geçmiş en iyi kitaplar listesine kafadan girebilirler. Bu sebeple okunması gereken kısa kitapların dünyaca ünlü 10 tanesini yazmak istedim.

Not: Beğeni sırasına göre yazıl(ma)mıştır;

Mutlaka Okunması Gereken 10 İnce Kitap

Simyacı

Yazılan pek çok kişisel gelişim kitabının atası gibi bir roman bu sebeple okunması gereken kitaplar arasında yer vermek istedim. Ben çok geç okudum yine de etkilenmiştim. Kişisel hayat amacınızı bulmaya yönelik akıcı bir hikaye.

Bu konuda blogumda aşağıdaki yazıları da yayınlamıştım.

Kitapta şuna benzer bir hikaye vardı.(belki duymuşsunuzdur başka bir kitapta daha okudum) adam cennet gibi bahçesi olan bir eve gider. Evin sahibi bu adama içi su dolu kaşık verir. Kaşıktaki suyu dökmeden bahçeyi dolaşmasını ister. Adam suyu dökmeden dolaşır. Evin sahibi bahçede neler gördüğünü sorar, adam hiçbir şey görmemiştir… Bunu okuyunca düşündüm, ağaçlar müthiş, bahar çiçekleri, bulutlar, yıldızlar, güneş, deniz, çocuklar, hayvanlar… Dünya müthiş güzelliklerden oluşuyor, bir şeye(iş, okul, aşk, çocuk) saplanıp kaşık muamelesi yaptıkça hiçbirini göremiyoruz. Beynimiz uyuşuyor…

Doğunun Limanları

Okuduğum ilk Amin Maalouf kitabı. Bazı cümleleri ile hafızama kazındı. Tarih ve aşkın harmanlandığı bir kitap. Sıkcı gibi başlasa da bir süre sonra hikayesiyle içine alacaktır. Altı çizili cümleler için; Doğunun Limanları

“Hayat insana bıkkınlık verecek kadar uzun değil. ”

En İyi Kişisel Gelişim Kitabı
Okunması gereken ince kitaplar

Yabancı

Albert Camus romanı. İki üç saatli bir yolculuk esnasında okuyup bitirmiştim. Toplumun dayattıklar

nın dışında bir davranış gösterdiğinizde başınıza neler gelebileceğinin kısa bir iz düşümü. Okunması gereken kitaplardan.

Yeraltından Notlar

Dostoyevski okumaya başlamak ya da en azından bir kitabını okumak için ideal bir başyapıt. Güldüren, düşündüren, altı çizilecek pek çok satır barındıran, tekrar tekrar okunabilecek eserlerden biri. Aslında Beyaz Geceler’i de okumuştum, o çok daha incedir. Ama Yeraltından Notlar’ın yeri çok başka.

“Baylar, yemin ederim, her şeyi fazlasıyla anlamak bir hastalıktır; hem de tam anlamıyla, gerçek bir hastalık. Normal bir insanın anlayış gücü çok olmamalıdır. 19. yüzyıl aydınının payına düşen anlayışın yarısı, dörtte biri, hatta daha azı günlük yaşantımız için yeter de artar bile”

Hayvan Çiftliği

George Orwell’ın yazdığı ve gün geçtikçe popülerleşen; ama okunması gereken kitaplardan biri. Hayvan Çiftliği’ni iki şekilde okumak mümkün. Bir hiçbir şey anlamadan, fabl ya da çocuk kitabı gibi okuyabilirsiniz. Gene de seversiniz. İki siyasi tarihle ilgili bir takım benzetmeleri düşünerek okur ve bambaşka bir tat alırsınız.

Örneğin kitapta bahsi geçen karakterler;

Oldmajor: Devrimin kıvıcımını yakıp görmeden ölen Karl Max.

Napoleon: Stalin

Alfabede sadece kendi ismindeki harfleri öğrenip otlardan ismini yazarak çiçeklerle süsleyen kapitalist tarafa kaçan koyun Mollie tam anlamıyla çiftliğin tikisiJ Burjuva sınıfı

Boxer: Her otoriteye sorgusuz sualsiz bağlanan görev adamı.

Domuz Squeler: Bir nevi medya, hükümet sözcüsü. Aptallara olayların gerçek dışı yönlerini gerçekmiş gibi yutturan. Belki de hayvanlar içinde en nefret ettiğim.

Her şeyi şakşaklayanlar: İçimizde de bolca bulunan koyunlar.

Öteki dünyadan bahseden Moses: Din, cemaatler

Tabii bunlar hep yoruma açık bir konu sizin yorumlarınız daha farklı olabilir. Ama kitabın bu kadar düşündürmesi bile keyif veriyor.

Dönüşüm

Kitap önerileri ise Kafka’nın başyapıtını eklememek olmaz. Gregor Samsa karakteri ile ilgili dizilerde de pek çok kez göndermeler duydum. İlk cümlesi ile yaygara kopartan bir roman. Hayvan Çiftliği’nde olduğu gibi fabl, çocuk kitabı şeklinde okumak mümkün; ama otorite baskısı, ekonomik sömürü, duygusal yaşamın yok olması gibi konulara değinen beni de oldukça etkileyen bir eser.

Çavdar Tarlasında Çocuklar

İlginç bir dille yazılmış(sokak dili diyebiliriz) Ya çok seveceğiniz ya da hiç sevmeyeceğiniz bir eser. Anti kahraman Holden’ın cebinde metelik yokken bağış yapması, göller donduğunda ördeklerin nereye gittiğini merak etmesi, zekasına rağmen sistemle uyum sağlayamaması… Benim çok severek ve keyifle okuduğum bir kitap.

Satranç

Madem konu okunması gereken kitaplar ve ben yazımda ince kitapları ele alacağım Stefan Zweig yazmamak mümkün değil. 🙂 İdefix’in açıkladığı verilere göre Stefan Zweig, Türkiye’nin doğusundan batısına en çok rağbet gören yazarlardan biri. Tabii bunda kitaplarının kısa öykülerden oluşması ve muhtemelen fiyatları ucuz olduğu için sipariş tutarı, ücretsiz kargo vs. gibi sebepler de etkili. Fakat bu Satranç’ın mükemmel bir öykü olduğu gerçeğini değiştirmez. 🙂 Bir iki saatte okunabilecek oldukça sürükleyici bir eser. Aynı zamanda yazarın son kitabı. Benim aldığım yayınevi kitabın girişine yazarın intihar mektubunu da eklemişti.(eşiyle birlikte intihar ediyorlar)

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Zweig ile başladık onunla devam edelim. En az Satranç kadar güzel ve akıcı bir kitap. Saplantılı kelimesinin az kalacağı bir platonik aşkı konu alıyor, bir çırpıda okunuyor.

Bilinmeyen Adanın Öyküsü

Jose Saramago’nun 5 dakikada(abarttım kabul) okunabilecek kısacık öyküsü. Saramago tarzıyla tanışmak için okunması gereken kitaplardan biri. Fakat ben yazarın Körlük isimli eserine aşık olmuştum. Dünya’ya dalga dalga körlüğün yayılmasını anlatan bir distopik roman. Ve öyle inandırıcı betimlenmiş ki okurken rahatsızlık hissediyorsunuz.

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

10 Replies to “En İyi İnce Kitaplar Listesi”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.