Simyacı

Simyacı bir Paulo Coelho eseri, orijinal ismi O Alquimista. Yıllar önce okumuştum; fakat geçtiğimiz aylarda kitapçıda dolaşırken İngilizcesi’ne rastlayıp aldım. Böylelikle ilk kez Simyacı ile çapraz okuma yapmış oldum. İngilizce seviyeniz orta seviyedeyse, ara sıra sözlüğe bakarak Simyacı’yı rahatlıkla okuyabilirsiniz.

Kitaptaki olay akışı bana zaman zaman fazla spiritüel, dinsel ve abuk sabuk gelse de:) Öyle cümleler var ki, bunları okuyup özümsedikten sonra başka bir kişisel gelişim kitabı okumanıza gerek yok.

Aşağıya bu cümlelerin bir kısmını ve kendi notlarımı yazacağım. Ama kitapta beni vuran birkaç hikaye oldu, sırf onlar için bile okumanızı öneririm. (bloga aktarmıyorum)

Simyacı Altı Çizili Cümleler

 • Sürekli görüştüğümüz kişiler yaşamımızı değiştirmeye kalkışırlar. Bizi görmek istedikleri gibi değilsek hoşnut olmazlar, canları sıkılır. Çünkü herkes bizim nasıl yaşamamız gerektiğini harfi harfine bildiğine inanır. Ne var ki hiç kimse kendisinin kendi hayatını nasıl yaşaması gerektiğini kesinlikle bilmez.

Karga Notu 1: Üzerine düşünülecek bir cümle. 🙂 Gerçekten de insanlar yönünü, hayat amacını, nereye gitmekte olduğunu vs. bilmez; ama konu başkalarının hayatı, yaptıkları, istekleri ve hayalleri olduğunda yargıları, fikirleri, tespit ve değiştirme çabaları her daim vardır. Belki de başkalarının kendi hayatınızla ilgili fikirlerini dikkate alırken 10 kere düşünmeniz gerekir.

 • Gençlik evresinde her şey açık seçiktir, her şey mümkündür ve insan hayal kurmaktan, hayatında gerçekleştirmek istediği şeylerin olmasını istemekten kormaz.

Karga Notu 2: Arkadaşlarımla zaman zaman artık eskisi gibi hayaller kuramadığımızı, büyük hayallerin korkuttuğunu konuşuruz. Yaş ilerledikçe, insanın zihnindeki limitler çok fazla artıyor ve potansiyelinin çok daha azına razı gelebiliyorsun.

 • Dünyanın Ruhu insanların mutsuzluğuyla beslenir. Ya da mutsuzluklarıyla, arzuyla, kıskançlıkla. Kendi kişisel menkıbesini(hayat amacını) gerçekleştirmek insanların biricik gerçek yükümlülüğüdür. Her şey bir tek şeydir. Ve bir şey istediğin zaman, bütün Evren arzunun gerçekleşmesi için işbirliği yapar.

Karga Notu 3: Pek çok kişisel gelişim kitabında geçen “karma” konusu Simyacı kitabında defalarca kez geçiyor. “Neyi gerçekten istediğine dikkat et; çünkü gerçekleşecek”

 • Ana karakterin tüm parası çalındıktan sonra → Ne yapacağım? Daha katı olacağım ve bir insan bana ihanet ettiği için de artık kimseye güvenmeyeceğim. Kendi hazinemi bulamadığım için gizli hazine bulan herkesten nefret edeceğim. Ve bütün dünyayı kucaklayamayacak kadar küçük biri olduğum için sahip olduğum az bir şeyi her zaman korumaya çalışacağım.

Karga Notu 4: Bu da o kadar tanıdık ki. 🙂 Bir insandan kazık yediğimizde suçu bütün insanlığa mal edebiliyoruz. 🙂 Ya da bazı olaylarda gözlemlersiniz insanlar zengin kişilerden içten içe nefret eder, mutlu kişilerden nefret eder. Hastalıklı ve iyileştirilmesi gereken bir psikoloji…

 • Ben de herkes gibiyim. Dünya gerçeklerine oldukları gibi değil de olmalarını istediğim gibi bakıyorum.
 • Evrenin sözcüklerin ötesinde bir dili var.
 • Öyle zamanlar vardır ki, insan hayat ırmağının akış yönünü değiştiremez.
 • Bir şey yerken yemekten başka bir şey düşünmem. Yürüdüğüm zaman da yürüyeceğim, hepsi bu.  Savaşmak zorunda kalırsam, ölüm şu gün ya da bu gün gelmiş vız gelir tırıs gider. Çünkü ben ne geçmişte, ne de gelecekte yaşıyorum. Benim yalnızca şimdim var ve beni sadece o ilgilendirir. Her zaman şimdide yaşamayı başarabilirsen, mutlu bir insan olursun. Hayat yaşamakta olduğumuz andan ibarettir ve sadece budur.

Karga Notu 5: İnsanların uzun uzun kitaplar yazdığı “an’ı yaşama” felsefesini tek bir paragraf ile çok güzel özetlemiş aslında. “Mutlu insan saçını tararken saçını düşünen insandır.”

 • Bu dünyada her şeyin bir anlamı var, atmacaların uçuşuna varıncaya kadar. Bir kadına duyduğu aşk için de derin bir minnet hissetti; “İnsan sevince,” diye düşündü, “nesneler daha çok anlam kazanıyor.”
 • Geleceği nasıl seziyorum? Şimdinin işaretleri sayesinde. Gizin kökü şimdidedir; şimdiye dikkat edecek olursan, onu iyileştirebilirsin. Ve şimdiyi iyileştirebilirsen, daha sonra gelecek olan da iyi olacaktır. Geleceği unut.
 • Cesaret evrenin dilini arayan bir kimse için en büyük erdemdir.
 • “Kötülük insanın ağzına giren şey değil oradan çıkandır” dedi Simyacı.(şarap konusu geçtiğinde)
 • Aşkın bir kişinin kişisel menkıbesinin(hayat amacının) peşinden gitmesine engel olmadığını anlaman gerekiyor. Böyle bir şey söz konusu olduğu zaman bil ki Evrenin Dili’ni konuşan Aşk değildir bu, yani gerçek Aşk değildir.

Karga Notu 6: Ben bu cümleye aşık oldum. Pek çok ilişkide gözlemlemiş ya da birebir yaşamış olabilirsiniz insanlar aşkı bahane ederek sizin bütün hedeflerinizden, hayallerinizden vazgeçmenizi isteyebiliyor. Gerçek aşk sevdiği kişinin hayallerini, isteklerini, onu mutlu eden şeyleri destekleyen birlikte formüller, yöntemler arayan kişidir.

 • Kişisel menkıbesinin kendisini yaşamadan sadece sonucuna odaklanan insanlar o sonuca ulaşamazlar.
 • Kendi yüreğini dinle. Yüreğin her şeyi bilir, çünkü Evrenin Ruhu’ndan gelmektedir ve bir gün oraya geri dönecektir.
 • Sevdiğimiz zaman olduğumuzdan daha iyi olmak isteriz her zaman.
 • Bir keşiş Simyacı’ya küçük bir iyilik yapar ve karşılığında Simyacı oldukça cömert şekilde altın verir. Keşiş bu durumu “benim cömertliğimin çok ötesine giden bir hediye” diye yorumlar. Simyacı’nın cevabı ise “Böyle konuşmayınız. Hayat söylediklerinizi duyabilir ve gelecek sefere daha azını verebilir” der.

Karga Notu 7: En sevdiğim kısımlardan birisi bu oldu. Neye inandığımızın pek de önemi yok, ister Allah, ister Evren; hayatın çok çeşitli yöntemleri ve sınırsız kaynakları var. İnsanın kendisini büyük şeylere layık görmesi, çok isteyebilmesi, zihnindeki limitleri kaldırabilmesi önemli. İstediğimiz şey bizim için zor olsa da hayatın yasalarında o kadar zor olmayacaktır. 🙂 Önemli olan blokaj koymadan istemek, çabalamak ve inanmak.

Gerçekte kendi kişisel menkıbesini yaşayan kişiye karşı hayat cömerttir.

Instagram: @yazarkarga

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

 

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.