Aylık Hedefler – Mart 2022

Genelde günlüklerimi ve aylık hedef yazılarımı tekrar okumuyorum. Ama olur da ileride okursam not düşmüş olalım; Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeye çalıştığı ve üçüncü dünya savaşı olasılığının konuşulduğu bir dönemden geçiyoruz.

Yine de birazdan her şey normalmişcesine hedefler koyacağım. 🙂 Baharın habercisi olan ilk cemre havaya düştü, dün eve dönerken pespembe çiçeklerini açmış 3 manolya ağacı gördüm. Doğada yürüyüş yapmak ve fotoğraf çekmek için en sevdiğim zamanlar bahar ayları. Mart’ı atlatırsak cıvıltılı zamanlar bizi bekliyor. 🙂  Gelelim mart hedeflerine;

7 Farklı Sebze-Meyve

Ben genelde tek düze ve dengesiz beslenirim. Sağlıklı şeyler yediğim zamanlarda da çeşitliliğe çok önem vermem. Örneğin sağlık için meyve yiyeceksem bütün hafta muz yerim yani tek çeşit meyve yerim gibi düşünebilirsiniz. 🙂

Şubat ayında bir arkadaşım günlük olarak 7 farklı sebze-meyve yemenin sağlık için faydalı olduğunu paylaşmıştı. Blogdan da görebildiğiniz üzre liste yapmak, tik atmak sevdiğim şeyler. 🙂 Konuyu matematiksel bir ölçeğe getirmek hoşuma gitti. Arada bana aşağıdaki gibi kahvaltı fotoğraflarını da atıp motive etti. Mart’ta dengeli beslenmeye özen gösterdiğim, 7 rakamını kontrol noktası olarak belirlediğim bir ay olacak.

Aylık Hedefler-Mart 2022
Aylık Hedefler-Mart 2022

Aşağıya arkadaşımın attığı sebze-meyve için kendinize parola yapabileceğiniz listeyi de ekliyorum;

  1. Ekşi Meyve: Portakal, greyfurt, kumkat, mandalina vs. Eğer bunlar yoksa biber yenebilir.
  2. Tatlı Meyve: Elma, armut, ananas vs. (Tatlı isteğini bastırmak için)
  3. Kükürt İçeren Sebze: Brokoli, karnabahar, lahana, turp vs.
  4. Güneş Görmüş Sulu Sebzeler: Domates, salatalık, pırasa, kabak, biber vs.
  5. Yeşillik: Maydonoz, roka, marul, nane vs.
  6. Kök Sebzeler:  Turp, havuç, patates, yer elması, pancar, soğan, sarımsak
  7. Yağlı Sebze Veya Tohumlar: Avokado, ceviz, fındık, badem(zeyin de olur)

Tabii ki özellikle şeker içeren ya da yağlı sebze, meyveler için miktarlar önemli.

Yabancı Dil

Geçtiğimiz yıl Eylül itibariyle IELTS sınavına hazırlanmıştım. Blogda da bu ay sınava yönelik notlarımı aktarmaya başladım. Sınava girdikten sonra bir bıkkınlık olduğu için İngilizce’yi tamamen kenara attım, ama malum dil öğrenmek nankör bir şey. 🙂 Günlük hayatta İngilizce’yi kullanacağım bir ortamım olmadığı için kendi çabamla taze tutmam gerekiyor. Mart ayında günlük rutinde dinleme, okuma ve quizlet ile pratiğe devam edeceğim.

Ek olarak Almanca öğrenmek adına bazı planlarım var. Ama ısınma turları için şu an sadece duolingo yükledim İngilizce-Almanca versiyonuyla temel şeyler öğrenip hevesime göre bir sonraki seviyeye taşıyacağım. Bu kısım şu an oyun gibi diyebilirim.

30 Günlük Egzersiz Planı

Birkaç kez daily yoga uygulamasının benim için vazgeçilmez bir uygulama olduğunu yazmıştım. İngilizce eğitim içerikleri olan yoga odaklı bir uygulama ve ben de yıllardır sürekli kullanıyorum. Sevdiğim birkaç hoca var tıpkı dengesiz beslenme gibi hep o hocaların derslerini yapıyordum. 🙂<

/p>

Mart ayı için uygulama üzerinden “smart coach”(akıllı koç) konusunu etkinleştirdim. Size egzersiz amaçlarınızla ilgili birkaç soru soruluyor ve bu yanıtlara göre farklı derslerden oluşan 28 günlük bir program çıkarılıyor. Bir sonraki günün dersini göremiyorsunuz.

Dün başladım ve bugün felç geçirmiş gibiyim. 🙂 Bu da iyi bir şey, demek ki tamamen farklı kas grupları çalıştı. Mart ayında smart coach döngüsünü başarıyla tamamlayacağım. Sanırım geçen ay yazmıştım günde 5000 adım hedefim de devam.

Kitap

Yukarıda da yazdığım gibi 2021’in son 3 ayı IELTS ve iş yoğunluğum sebebiyle yorucu geçti. 2022’ye biraz daha dinlenerek, kendimi herhangi bir konuda fazla zorlamadan başladım. Ee ama artık yeter sanki. 🙂 Mart ayı uyumadan önce her gün 1 saat okumaya karar verdim. Son iki ayın kitap açığını hızlıca kapatacağım.

***

Hedefleri bu kadarla sınırlayacağım. Günlük yazmak, 2lt su içmek gibi standart hedefleri yazmıyorum. Farklı gündemleri aktarmaya çalıştım. Yoksa sabah sayfalarım aylık hedeflerde yazmasam da baki.:)  Bu ay evde bol bol vitamin de var, sağlıklı, bakımlı, düzenli, planlı bir ay olsun.

Dünyanın derdinden gündeminden uzaklaşabilirsek pencereyi aralayıp kuş seslerini dinlediğim, haftada bir iki kez evin yakınlarındaki koruya gidip Orman Terapisi niyetiyle doğanın tadına vardığım yaşadığımı, nefes aldığımı hissettiğim bir ay olsun istiyorum.”

Blogda kafa dağıtan konular yazmaya çalışsam da kaygılı hissediyorum. Lao Tzu “Umut ve korku, benliği düşünmekten kaynaklanan hayaletlerdir. Benliği kendimiz olarak görmediğimizde, korkmamız gereken ne var?” demiş. Bazı yanıtları zihinde aramayı bırakmak için biraz spiritüel dünyaya, özümüze ve doğaya yaklaşmak gerek. Korkunç bir havai fişek patlaması olan gecenin sabahında kuşlar yine cıvıl cıvıl ötüp o an’ın işiyle uğraşmaya başlar. “Ne geceydi; ama” diye çakılı kalmazlar. 🙂 Bizim de özümüz, bebekliğimiz, çocukluğumuz bu aslında. Hafızamız bu kadar güçlüyken kolay olmuyor. “Düşüncelerini kontrol etmeye çalışma, ama onların da seni kontrol etmesine izin verme” güzel bir parola.

Bakalım nasıl bir ay bizi bekliyor?

Mart Ritüeli: Marteniçka

Hizmetler:Profesyonel Koçluk almak ister misiniz?

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

2 Replies to “Aylık Hedefler – Mart 2022”

  1. Ekşi sözlükten buraya nasıl geldim bilmiyorum 🙂 fakat sanırım bundan sonra geceleri sözlük yerine blogu okuyacağım. Teşekkürler

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.